Némileg megnyugtató, hogy olyan vállalatok is gyártanak okostelefonokhoz létfontosságú alkatrészeket, melyek közel 170 éve ugyanazzal foglalkoznak. Ilyen az 1851-ben alapított Corning üveggyártó cég, amely alapítása óta ugyanazt csinálja: különböző célokra gyárt üvegeket. Újabban persze LCD kijelzőkhöz és mobilokhoz – szinte az össze csúcsmobil kijelzője az általa fejlesztett Gorilla Glass-ra épül.
Most azonban úgy tűnik, egy mindössze négy éve alapított vállalat jobbat tud: az Akhan Semiconductor, amely az alapító-vezérigazgatójáról, Adam Khanról kapta a nevét, még a Gorilla Glass-nál is ütés- és karcállóbb üveggel állt elő.
Szintetikus nanokristályos gyémántot használnak
Az Akhan Semiconductor elsősorban a nanokristályos (szintetikus) gyémánt félvezetőgyártásban történő hasznosításával foglalkozik, azaz a különlegesen törésálló üveg, az Miraj NCD Diamond Glass kutatásaik egyfajta melléktermékének is tekinthető.
Az üveg törésállósága négyszer, karcállósága hétszer jobb, mint a Gorilla Glass legújabb generációjáé. Ráadásul állítólag olcsóbb lesz, mint a korábban az extrém felhasználási körülmények között is jól használható zafír-alapú kijelzők.
Néhány éve még a zafír volt a csúcsok csúcs. Az Apple kacérkodott is azzal, hogy az iPhone-jainak kijelzőjéhez a GT Advanced Technologies zafíralapú üvegét használja, ám a gyártó nem tudta vállalni azt a mennyiséget, amire az Apple-nek szüksége volt. Így ez a technológia a kisebb szériában gyártott speciális célú eszközök kiváltsága maradt. Persze ettől még keresik a zafír alkalmazási lehetőségeit a tömeggyártásban, például a Corning is dolgozik egy üveg-zafír kompozit üvegen.
A kijelzőüveget nem úgy kell elképzelni, mint egy lapra csiszolt gyémántot. Maga a gyémántréteg ugyanis nagyon vékony: 800-szor vékonyabb, mint a Gorilla Glass. Az Akhan szerint ezzel azt is sikerült elérniük, hogy csökkentsék a törés valószínűségét. A gyémánt ugyanis hiába a legkeményebb anyag, törékeny, de ilyen vékony kivitelben viszont már rugalmas. A fejlesztő cég állítása szerint akár 45 fokban is meghajlítható.
A Miraj NCD Diamond Glass oldalnézetből erős nagyítással
Még egy fontos problémát meg kellett oldani: a fénytörést. A zafírnak és a gyémántnak is nagy a törésmutatója, ami egy kijelző esetében meglehetősen hátrányos. A vállalat szerint azonban hangolással sikerült ezt is a megfelelő szintre csökkenteni.
Ugyanakkor van egy nagyon jó tulajdonsága is az anyagnak: a jó hővezető tulajdonságai, miáltal egyfajta hűtőként is funkcionálhat a készülékeken.
Gyártót keresnek
A dolgot azonban nem úgy kell elképzelni, hogy a jövőben hártyavékony gyémátkijelzőkkel kerülnek forgalomba. A hordozó alapvetően továbbra is üveg lesz, amire speciális eljárással viszik fel a gyémántréteget. Ettől viszont olcsóbb, mint a zafír-alapú kijelzők.
Az Akhan szerint egy éven belül akár ki is jöhet a termék piacképes változata, de nem ők akarják gyártani. Egyelőre olyan gyártópartnereket keres, akik hajlandók licencelni a technológiát. Az ExtremeTech akár azt is elképzelhetőnek tartja, hogy a Corning lecsap a lehetőségre, és bevállalja a gyártást.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak