Egy japán cég új, címkepapír vékonyságú érzékelőkkel rögzíti, hogy milyen hőmérsékletű és páratartalmú térben utaznak a borospalackok.

A borkereskedelem egyik gyenge pontja a szállítás. Hiába tökéletesítik a palackok zárását, a bor – élő anyag lévén – továbbra is érzékenyen reagál tárolási és szállítási körülményeire, különösen a hőmérsékletre és a páratartalomra. Egy főleg kerámiszigetelőket és nagy energiatároló rendszereket gyártó japán vállalat, az NGK Insulators azonban megtalálta megoldást: olyan elektronikus szenzort fejlesztett, amely pontosan rögzíti, hogy az értékes palack milyen körülmények között utazott a termelőtől a fogyasztóig. Az már más kérdés, hogy a cégnek nem a szenzor az igazi biznisz, hanem az ahhoz használt EnerCera nevű speciális akkumulátora.

A vállalat októberre tervezi az első éles teszteket. Olaszországból Japánba szállított borok hőmérsékletét és páratartalmát fogják nyomon követni a speciális címkeszenzorokkal a mintegy 60 napig tartó úton. A hőmérséklet vagy a páratartalom bármilyen rendellenessége megjelenik a szenzor elektronikus kijelzőjén. Ha tesztek a terv szerint alakulnak, az NGK további funkciókkal is kiegészíti majd a speciális címkéket. Többek között helymeghatározásra is alkalmassá szeretné tenni.

Egy hőmérsékletszenzor önmagában ma már nem túl izgalmas, a hozzá használt EnerCera azonban annál inkább. Ez egy battery-on-a-chip típusú lítium-ion akkumulátor, amit például önálló áramforrásról működő mimiatürizált orvosi eszközökben is alkalmaznak (ún. lab-on-a-chip rendszerek). A 0,45 mm vastag és kompakt akku (lásd az alábbi képet) méretét meghazudtoló kapacitású. Mivel rugalmas, hajlított felületekre, például borosüvegekre is fel lehet erősíteni. A miniatűr akkut tavaly óta korongalakú kivitelben (EnerCera Coin) is gyártják. Az akkutípus egyébként szélsőséges körülmények között is működőképes, a téglalap alakú változata akár -40-től +105 Celsius-fokig képes működni.

A luxuspiac jó piac...

Nem véletlen, hogy az NGK épp a borkereskedelem igényeihez igazította a megoldását. Mint a Nikkei írja, az EnerCera akkuk eddig csak kevés termékben találták meg a helyüket annak ellenére, hogy az IoT eszközökbe ideálisak lennének. Csakhogy viszonylag drágák: egy akku kb. ezer jen (kb. 3000 ezer forint). Emiatt csak olyan eszközökben – például intelligens kulcsokban – használják, amelyekben elengedhetetlen egy nagy teljesítményű másodlagos akkumulátor.
 

Az EnerCera akkumulátorcsalád


A luxusborok piaca ellenben ideális egy ilyen megoldás bevezetésére és népszerűsítésére. Az egy-egy palackért akár több száz, vagy akár több ezer dollárt kifizető vásárlók hajlandók fizetni némi felárat azért, hogy nagyobb biztonságban tudhassák beszerzéseiket.

A vállalat egyébként egy folyadékkristályos kijelzőpaneleket gyártó tajvani cég, az Innolux japán leányvállalatával és egy nagy japán borkereskedő céggel, valamint egy logisztikai anyagokat fejlesztő céggel jövőre egy olyan szolgáltatást indít a "borszenzorra" alapozva, amely nem csak a szállítás közben, hanem a raktározás során is figyeli a bor minőségét befolyásoló tényezőket, és szabályozza is azokat.

Mindezzel együtt azonban az NGK nem csak erre a réspiacra lő. A vállalat a kereskedelem és a logisztika más területein, de az autóiparban, a mezőgazdaságban és az egészségügyben is keresi speciális akkui piacát.

Piaci hírek

Az EU vizsgálja, hogy addiktívak-e a Meta platformjai

Egyesek szerint a Facebook és az Instagram is függőséget alakít ki a fiataloknál, és a cég nem tesz ez ellen semmit.
 
Az Európai Unió kibervédelmi direktívájának való megfelelés nem annyira bonyolult feladat, mint amilyennek elsőre látszik.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.