Négyen kaptak akkreditált technológiai inkubátor címet az államtól a vele járó, egyenként 60 millió forintos vissza nem térítendő támogatással.

A Nemzeti Innovációs Hivatal (NIH) kihirdette az idén júliusban kiírt Akkreditált Technológiai Inkubátor (ATI) 2013 pályázat nyerteseit. Róluk az eddigi állami pályázatoktól szokatlan módon nemzetközi zsűri döntött, melynek tagjai között ott volt egyebek mellett Árvai Péter, az utóbbi évek egyik legsikeresebb hazai startupjának, a Prezi.com-nak a társalapító-ügyvezetője, Rina Pridor, az izraeli technológiai inkubátor program alapítója, és Jari Romanainen, a finnországi Tekes technológiafejlesztési központ korábbi igazgatója.

Többmilliárdos keretösszeg startupoknak

Korányi László, a NIH megbízott elnöke, kiemelte: a 8 évre szóló, további két évvel meghosszabbítható akkreditációért a beadási határidőre 20 pályázat érkezett. 18 pályázat volt érvényes, és közülük 10-12 kifejezetten jó. Az idei akkreditációt négy infokommunikációs technológiai és élettudományi ágazatot képviselő inkubátor-akcelerátor nyerte el: az ACME Labs Zrt., az Aquincum Technológiai Inkubátor Zrt., a Digital Factory Zrt., valamint  az iCatapult Technológiai és Üzletfejlesztési Zrt.

A pályázat egyik célja volt, hogy az akkreditációt elnyerő inkubátorok jogosulttá váljanak a Kutatási és Technológiai Innovációs Alap Technológiai start-up ökoszisztéma építése tárgyú – összesen 2,1 milliárd forintnyi forrású – pályázat I. számú alprogramjában való részvételre és a maximum 60 millió forintos vissza nem térítendő támogatás elnyerésére. A keretösszeg többi része a startupok tényleges támogatására jut.

A pályázat legfontosabb eleme ugyanis, hogy az akkreditációval az inkubátorok jogosulttá válnak a saját kiválasztási folyamataikban sikerrel szereplő startupoknak ajánlást adni, amellyel azok pályázhatnak a nekik szóló állami támogatásra. Az akkreditált inkubátorok feladata, hogy mentorálással, nemzetközi tapasztalataikkal és kapcsolataikkal a kiválasztott induló vállalkozásokból olyan sikeres cégeket építsenek, amelyek képesek a nemzetközi piacokon való megjelenésre, gyors növekedésre, valamint alkalmassá válnak további kockázati tőkebefektetésekre.

Bojár Gábor: sikeres vállalatvezető volt, most startupokat támogatna
(Fotó: Singularity University, Gordon Eszter)

Korányi László az akkreditációs dokumentumok átadása kapcsán kiemelte: cél az ökoszisztéma-építési Gazella program további folytatása. A jövő év első negyedévére meghirdetett Gazella 2 programra nemcsak újabb cégek pályázhatnak, hanem a mostani nyertesek is, hogy ezáltal is megteremtsék a hosszabb távú finanszírozás alapjait.

Példát vehetnénk Észtországról

A Prezit már Amerikában is építő Árvai Péter arra hívta fel a figyelmet, hogy lejárt a hosszú életciklusú vállalkozások ideje. Manapság cégek jönnek, és vagy világsikert aratnak, vagy viszonylag gyorsan elbuknak. Igaz ez a Szilícium-völgyben születő vállalkozásokra is, ott minden négy cégből három kudarctörténet. Szeinte a működő startup piacok nem függenek az államtól, de az is látható, hogy a beinduláshoz, katalizáláshoz kell az állami segítség. Követendő példaként  Észtországot hozta fel. A balti államot a brit Economist a legvállalkozóbb államnak választotta az idén. Az ott élők már elhiszik magukról, hogy képesek jók lenni a világpiacon. "Nekünk is ilyennek kellene lennünk" – hangsúlyozta a Prezi.com ügyvezetője, akinek a cége maga is inkubációból indult.

A vállalkozás sikertörténete a Magyar Telekom Kitchen Budapest elnevezésű inkubátor házában kezdődött. A cég alapítói évekkel ezelőtt fejlesztőként kerültek a Telekom konyhájába. Bár a távközlési nagyvállalat befektetőként már nem szállt be a vállalkozásba, a prezisek pedig ma már mentorként vesznek részt a programban.

A startupok forráslehetőségeivel foglalkozó sorozatunkban első részében Vicze Gábor, az IVSZ mikro- és startup vállalkozások tagozatának a vezetője is arról beszélt, hogy a kormány szerepe az akceleráció lehet. Szerinte aktív intézkedéscsomagra lenne szükség, ennek az első eleme az akkreditált technológiai inkubátorház program. Ugyanakkor az állam szerepének maximum a katalizációra szabad korlátozódnia.

Az akkreditációt elnyerők közül az Acme Labs alapítói – Karády György, Chris Farkas, Glenn Thomas és Tolnai Krisztina – Észak-Amerikában nevelkedtek és dolgoztak. Chris Farkas vezérigazgató technológia fókuszú befektetési bankárként tevékenykedett az USA-ban. Az Aquincum Technológiai Inkubátor Zrt. alapítói között ott van Bojár Gábor és Lepp Gyula. A Digital Factory Zrt.-t a Vatera piacteret alapító Valner Szabolcs fémjelzi, míg az  iCatapult Technológiai és Üzletfejlesztési Zrt. mögött a korábban a Primus Capitalben is szerepet vállaló Hild Imre áll.

Közösség & HR

Az Apple az MI-fejlesztéseiben próbálja kiaknázni az open source előnyeit

A cég a Hugging Face Hubon tett közzé több nyílt forráskódú LLM-et, melyek helyben, a végponti eszközökön futnak.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.