Egy izraeli stratupot vásárolt fel ehhez a Microsoft, amellyel viselkedésalapú védelmet valósíthat meg a címtár segítségével.

Jó boltot csinálhatott a Microsoft, amikor az Active Directory biztonságosabbá és egyben rugalmasabbá tételéhez felvásárolta az Aorato nevű kis izraeli startupot. A cég a viselkedésminták elemzésével párosítja a biztonság növelését és a rugalmas munkavégzést.

Az Aorato arra a problémára keresett megoldást, hogy a kényszerűségből bevezetett egyre szigorúbb biztonsági intézkedések gyakran már a munkavégzés gátjaivá válnak. A jogosultságkezelés, amire persze egyre szofisztikáltabb és jól menedzselhető megoldások jöttek ki, legfeljebb azt szabályozza, hogy az egyes vállalati felhasználók pontosan mit tehetnek meg, milyen dokumentumokhoz, adatokhoz férhetnek hozzá. A gyors üzleti reakciókat azonban ez a megközelítés sokszor akadályozza, egy-egy változást ugyanis nehézkes végigvinni a szervezeten belül, különösen ha ad-hoc intézkedésre lenne szükség.

Az Aorato megoldása, a Directory Services Application Firewall (DAF) azonban fordított utat követ: logelemzéssel lényegében deduktív módszerrel le tudja írni egy vállalat minden felhasználójának a jellegzetes tevékenységmintáját: milyen dokumentumokat nyit meg, milyen erőforrásokat és milyen mértékben használ, illetve egyfajta becslést is megad arra, hogy a napi rutintól milyen mértékben és milyen gyakran tér el a felhasználó. A viselkedésalapú megközelítés egyre népszerűbb a biztonsági megoldások fejelsztésénél, majd' minden IT-biztonság cég gondolkodik valami hasonlóban. Olyan általános megoldást egyelőre azonban kevesen fejlesztenek, mint amit a közelmúltban jelentett be a Balabit.

Az Aorato rendszere akkor jelez incidenst, ha a felhasználó ettől a megjósoltnál nagyobb mértékben eltér. Ilyenkor a rendszer biztonságáért felelős személy riasztást kap, aki így azonnal beavatkozhat: jelen esetben visszaellenőrzi, hogy az eltérő viselkedés indokolt volt-e, és annak megfelelően engedélyezheti vagy letilthatja az adott tevékenységet.

Így lényegében kötetlenebbé válik a munkavégzés, megszűnhetnek a korlátozó szabályok, viszont a dolgozók tisztában lehetnek azzal, hogy bármilyen szokatlant tesznek, annak azonnal következménye is lesz. Ez lélektanilag is pozitívan hathat a munkatársak biztonságtudatos gondolkodására, miközben nem futnak bele sokszor számukra értelmetlennek tűnő akadályokba. A megoldás a leírás szerint védelmet biztosít többek között a DoS és DDoS támadások ellen, a brute force jellegű incidensekben, de jól használható a magas jogosultságú felhasználókkal kapcsolatos biztonsági problémák esetében is.

A felvásárlással a Directory Services Application Firewall belekerül a Microsoft Active Directoryjának a szolgáltatásaiba. Így minden, az Active Directoryn keresztül elérhető erőforrás bevonható a Directory Services Application Firewall védelme alá.

Nem véletlen, hogy az Aorato a Microsoftnál talált végleges otthonra. A cég vezérigazgatója,
Idan Plotnik korábban már túladott egy biztonsági startupján, melyet a Microsoft egyik fontos biztonságtechnikai partnere, az izraeli Aman Group vásárolt fel 2012 végén. A Foreity nevű cég szintén a Microsoft rendszereihez fejlesztett biztonsági megoldásokat. Az Aorato  kutatásért és fejlesztésért felelős alelnöke, Michael Dolinsky pedig korábban a Microsoftnál dolgozott vezető fejlesztőként, többe között az Office 365 BI szolgáltatásin (mint emlékezetes, a Microsoft az idén jelentette be számos olyan fejlesztését, amely révén az Office 365 üzleti intelligencia szolgáltatásokat is tud nyújtani).

Biztonság

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.