Néhány hónap alatt is sokat romlott a táblagépes piac idei kilátása az IDC szerint. Pedig a szektorhoz sorolt 2-az-1-ben gépek szárnyalnak.

Miközben márciusban az amerikai piackutató cég még csak 5 százalék körülire tette az idei visszaesést, most már 9,6 százalékos recesszióról szól a legfrissebb jelentésük. A táblagépeladások még nagyobb zuhanását a tetszés szerint le- és felcsatolható billentyűzettel rendelkező hibrid megoldások sikere csillapítja.

Folyamatos szenvedés

A táblagépek eladásai immár hagyományosan csökkennek, miután a piac a fejlett régiókban teljesen telítődött, a felhasználók meg köszönik szépen, nem cserélik az eszközöket olyan tempóban, ahogy azt a gyártók szeretnék. Tavaly éves szinten 10 százalékot estek vissza az eladások, amire idén már egy valamivel enyhébb, 5 százalékos mértékű csökkenést várt korábban az IDC. Ehhez képest a friss adatok beérkezését követően 2016-ben sem lesz sokkal jobb a helyzet, hiszen a módosított várakozás már 9,6 százalék mínuszról szól. (Bár a jövő évre vonatkozóan nem mondtak konkrét számot a szakértők, de annyi már látszik, hogy a zsugorodás ott is folytatódni fog.)

Mindez mennyiségek tekintetében azt jelenti, hogy míg 2014-ben még 230 millió tablet kelt el, tavaly már csak 207 millió fogyott, idén pedig valahol 187 millió körül állhat meg a számláló. A folyamat nagyban hasonlítható a PC-k néhány évvel ezelőtti vesszőfutásához, ami azért is érdekes, mert sokan pont a táblagépeket jelölték meg a hagyományos számítógépes piac "sírásóiként". Az IDC szerint ugyan az elkövetkező néhány évben stabilizálódhat, majd kicsit felfelé indulhat a szegmens, de még 2020-ban sem fogjuk elérni a tavalyi eladási mennyiséget.

Ráadásul a fellendülés egyáltalán nem a hagyományos tableteknek, hanem a már említett 2-az-1-ben gépeknek lesz majd köszönhető. Jelenleg ezek az összesített piaci eladások alig hatodát teszik ki, ám ez az arány négy éven belül nagyjából a duplájára fog nőni.  

A Microsoft után szabadon

A termékkategóriát, azaz a billentyűzettel felszerelhető, bivalyerős tabletek koncepcióját a Microsoft vezette be a piacra a Surface modelljeivel, de azóta már a többi táblagépgyártó is kapcsolt, és kijött saját megoldásával. A kínálat szélesedése természetesen jót tett az eladásoknak, illetve az általános árszintnek is. Immár nem csak 800-1000 dolláros árcédulával vannak ilyen eszközök, hanem egyes esetekben jóval olcsóbban is.
 

Táblagéppiac 2015-2020
Create column charts


Ahogy az IDC számait tartalmazó fenti grafikon is mutatja, a két szegmensben teljesen eltérően alakulnak az erőviszonyok az operációs rendszerek szempontjából. A Microsoft learathatja a babérjait annak, hogy elsőként kapcsolt, de mind a Google, mind az Apple igyekszik behozni a hátrányt. Utóbbi esetében az idei év a vártnál is jobb lehet, köszönhetően annak, hogy a kisképernyős, viszonylag olcsó iPad Pro iránt meglehetősen nagy a fogyasztói érdeklődést. A mostani nekirugaszkodást követően azonban várhatóan az Android évei következnek, és ha nem is olyan tempóban, mint az okostelefonok esetében, de a Google operációs rendszerére épülő modellek elkezdik majd "felenni" a piacot.

Mobilitás

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.