Az üzenőalkalmazás 300 millió aktív felhasználója mostantól rövid hangüzeneteket is küldhetnek egymásnak.
Miközben a
Facebook a
Google és a többi nagyvállalat gyilkos harcot folytat a felhasználókért, addig egy mindössze 4 éve működő, 45 alkalmazottat foglalkoztató cég nagy lépésekkel halad előre. A
WhatsApp egy világszerte óriási népszerűségnek örvendő mobilos üzenőalkalmazás, amely elérte a havi 300 milliós aktív felhasználói számot, aminek apropójából hamarosan egy új funkcióval bővül a szolgáltatáskínálat.
Brékó, brékó! ■ Az Androidra, BlackBerry-re, iOS-re, Windows Phone-ra és Nokia mobilokra elérhető app segítségével hangüzenetek küldésére is lesz lehetőség, ami nem egyenlő a VoIP alapú telefonálással. Ez sokkal inkább a Push To Talkra hajaz (a felvétel alatt nyomva kell tartani egy gombot), amennyiben a hangüzeneteket rögzíthetünk és küldhetünk át az ismerőseinknek. A felvétel hossza nincs korlátozva, a küldés folyamatát végtelenül leegyszerűsítették, a küldő pedig az mikrofon ikon színének megváltozásából arról is értesül, hogy ha a címzett meghallgatta az üzenetet.
Ez az adóvevőzésre hasonlító megoldás a készítők szerint azért lesz vonzó a felhasználók számára, mert sokkal egyszerűbb, gyorsabb egy üzenete begépelésénél – s nem mellesleg sokkal nagyobb poén is az egész. Bizonyos nyelvek (pl, a cirill betűket használó orosz) esetében ez a fajta üzenetküldés maga lesz a megváltás, hiszen a speciális karakterekkel való gyors gépelés nem a legkönnyebb ezekben az alkalmazásokban. A WhatsApp stábja büszke arra, hogy hat hónapja dolgoznak a funkció bevezetésén és az az összes elérhető (és korábban felsorolt) platformra egyidejűleg fog megjelenni az elkövetkező 24 óra leforgása alatt.
Gyorsan terjed ■ A platformfüggetlen alkalmazás 300 milliónál is több aktív felhasználója naponta 11 milliárd üzenetet küld és körülbelül 20 milliárd üzenete fogad naponta. A különbség abból adódik, hogy egy-egy üzenetnek több címzettje is lehet. De a képek küldésével kapcsolatban is komoly számokat jelentett be a vállalat: a felhasználók naponta 325 millió fotót osztanak meg egymással. Az előbb említett 300 millió felhasználót legnagyobb arányban (20-20 millió) Németország, Mexikó, India és Spanyolország adja, de Bruneiben és Hong Kongban annyira népszerű, hogy a teljes lakosság 70, illetve 50 százaléka használja azt.
Az
Onavo mellékelt adatai alapján is egyértelműen látszik, hogy az iPhone használók között magasan a WhatsApp vezet, bár azt is fontos tudni, hogy ezek az adatok nem tartalmazzák az SMS-eket és az iMessage üzeneteket.
Ahogy a legtöbb ilyen jellegű startupnál, a WhatsApp esetében is az a nagy kérdés, hogy egy ingyenesen letölthető és használható alkalmazással miként lehet pénzt szerezni. Mivel a vezetőség tisztában van azzal, hogy az alkalmazásban elhelyezett hirdetésekkel könnyen el lehet riasztani a felhasználókat, ezért pár hónappal ezelőtt éves előfizetési rendszert vezettek be.
Az app letöltése ingyenes, viszont 12 hónap eltelte után 1 dollárt kell fizetni, ami további egy évig biztosítja a használatot. Ezt a konstrukciót vezették be az iPhone felhasználók számára is, akik eddig magáért a letöltésért fizettek egy dollárt, most már viszont a WhatsApp letöltése ingyenes, de egy év után szintén fizetniük kell 0,99 centet.