A dél-koreai Samsung és a tajvani TSMC egyre többet keres a mobil eszközökből, és egymást licitálja túl, hogy az Apple aktuális beszállítója lehessen.

Miután az Apple a legutóbbi negyedévben új csúcsot jelentő készülékeladásokat, bevételt és profitot jelentett, a céges kommunikációban ismét fellángolt a küzdelem világ legértékesebb vállalatának kegyeiért. Az iPhone, de általában az okostelefonok iránti növekvő kereslet nagy lehetőség az elektronikai gyártóknak, akik komoly befektetésekre kényszerülnek gyártási technológiájuk fejlesztése és kapacitásuk növelése érdekében. A befektetési versenyben a Samsung és a Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC), a világ legnagyobb szerződéses chipgyártója is félelmetes pénzeket költene üzemeinek bővítésére.

Az Apple-lel most nem lehet versenyezni

Az Apple a legutolsó negyedévben 74,5 millió iPhone okostelefont értékesített, ami közel 50 százalékos növekedést jelent az előző év megfelelő időszakához képest. A vállalat ezzel közel 75 milliárd dolláros forgalmat és 18 milliárdos nettó profitot termelt, amire még soha egyetlen tőzsdei cég sem volt képes.

Az iPhone-eladások volumene azért is érdekes, mert ezzel az Apple már mennyiségben is gyakorlatilag utolérte a piacvezető Samsung Electronicsot. A telefonos üzletág ezúttal 75,1 millió készüléket szállított, és a dél-koreaiak az egész bolton körülbelül 1,8 milliárd dollárt (cégszinten pedig 4,9 milliárdot) kerestek.

Az előző évben a dél-koreaiak összesen 21,4 milliárd dollár értékben fejlesztették félvezető- és kijelzőgyártó képességüket. Egyedül a processzorok gyártásával kapcsolatban 3,7 milliárd dolláros tőkeberuházást hajtottak végre, amit az idén 4,9 milliárdra növelnének. A Samsunggal szemben határozott technológiai hátrányban lévő TSMC eközben agresszív felzárkózásra készül, és 12 milliárd dollárt fordítana hasonló fejlesztésekre – ez nagyobb összeg, mint amit az Intel valaha is elköltött egy-egy pénzügyi évében.

Harc az Apple kegyeiért

A rohamléptű korszerűsítés nagy nyertesei azok az iparági beszállítók, akik a chipgyártókat is ellátják a szükséges eszközökkel. Ők a Bloomberg adatai szerint tavaly 19 százalékkal növelték eladásaikat világszerte, és az idén is legalább 15 százalékos bővülésre számíthatnak. A legnagyobb piaci szereplő, az amerikai Applied Materials például teljes bevételének harmadát szerezte a Samsungtól és a TSMC-től 2014-ben. Maga a TSMC már a forgalmának felét köszönhette a telekommunikációs eszközök rohamosan bővülő piacának – a Bloomberg szerint a világon eladott minden okostelefon után átlagosan 8 dollár kerül Tajvan legnagyobb vállalatához.

Az Apple legelső, 2007-ben kiadott iPhone okostelefonjába egyébként még a Samsung kezdte gyártani az egyedi tervezésű chipeket, a legújabb iPhone-ok A8-as processzorait azonban már a TSMC szállította. Az új generációs A9-es processzorok esetében állítólag ismét fordul a kocka, és a hírek szerint a Samsung – illetve GlobalFoundries – számíthat a megrendelések 70 százalékára. Ez aztán vagy igaz lesz, vagy nem: TSMC alapító elnöke nemrég kijelentette, hogy spekulációk alapján nem fejlesztenek, vagyis kizárólag olyan kapacitásbővítéseket hajtanak végre, amelyek már konkrét megrendelésekre épülnek.

A Gartner piackutató adatai alapján az Apple 2014-ben összesen 25,8 milliárd dollárt hagyott a chipgyártóknál, ami globális bevételük 7,6 százaléka volt – közel annyi pénz, mint amennyit a két vezető PC-gyártó, a Lenovo és a HP együtt elköltött náluk. Hasonlóan nagy falatnak számítanak a feltörekvő kínai vállalatok, például a Xiaomi is, amelyek az iPhone elleni csatájukban egyre magasabb színvonalú termékeket próbálnak összekalapálni, és nem szabad megfeledkezni a Samsung saját mobil bizniszéről sem.

Pénzük, az mindenre lesz

A gyártók a csíkszélesség csökkentésével próbálnak nagyobb mennyiségben előállítani a korábbinál fejlettebb termékeket. Egy vadonatúj létesítmény felépítésének és felszerelésének költségeit az 5 milliárd dolláros nagyságrendbe teszik, és az üzemnek a magas beruházási költségek mellett azért is folyamatos termelnie kell, mert a benne alkalmazott technológia akár 5 év múlva elavulttá válhat.

A Samsung amúgy saját bejelentése szerint felvásárlásokon keresztül is növekedne az idén, az akvizíciós tervek mögött pedig ott áll a vállalat 56 milliárd dollár fölötti készpénzállománya. A dél-koreaiak az utóbbi időben egyre aktívabbak ezen a területen, bár az elmúlt két évben nyélbe ütött tíz cégfelvásárlásuk nem volt különösebben nagy horderejű tranzakció. A befektetők most nagyobb dobásra számítanak, hogy a korábbiaknál lassabban növekedő és csökkenő profitot termelő társaság visszanyerje lendületét.

Piaci hírek

Nem tudjuk és nem is nagyon akarjuk használni az AI PC-t

Mindez egy Intel által rendelt nemzetközi kutatás eredményeiből olvasható ki. Az eladásban érdekelt csipgyártó összefoglalója azért igyekezett a potenciális pozitívumokra koncentrálni.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.