Az adatbányászattal foglalkozó Palantir diszkriminálta az álláshirdetéseire jelentkező ázsiaiakat.

Az Amerikai Munkaügyi Minisztérium beperelte az adatbányászattal foglalkozó Palantirt, arra hivatkozva, hogy utóbbi előnyben részesítette a kaukázusi származású (fehér) jelentkezőket az ázsiaiakkal szemben. A vállalat szoftvermérnöki pozíciókat hirdetett meg, és ezek elbírálását vélte jogilag elfogadhatatlannak a minisztérium.

A vád szerint a Palantir szisztematikusan visszautasította az ázsiai jelentkezőket, noha képesítésük a fehér aspiránsokéval megegyező volt. Az elutasítások többsége az önéletrajzok szűrése és a telefonos interjúk során következett be, állítja a minisztérium.

Nem hivatalos szűrőt alkalmaztak?

A Munkaügyi Minisztérium azután döntött a per elindítása mellett, hogy áttekintette a Palantirhez jelentkezők adatait. Erre a folyamatra a vállalatnak szüksége van, hogy elnyerje (megtartsa) kormányzati megbízatását. A kormányzati vizsgálat kiderítette, hogy túlságosan magas a visszautasított ázsiai származású jelentkezők száma – erre az adatok statisztikai elemzése mutatott rá.

A Palantir egyik esetben 17 nem ázsiai és 4 ázsiai jelentkezőt vett fel mérnök-gyakornoki pozícióba. A hirdetésre önéletrajzot küldők 73 százaléka tartozott egyébként az utóbbi rasszba, tehát magasan felülreprezentáltak voltak a jelentkezők között, mégis minoritásba szorultak a végső döntések meghozatalakor, olvasható a peranyagban. Egy a millióhoz az esélye egy ilyen eredmény véletlenszerű bekövetkeztének, állítják a kormányzati számítások.

Egy másik esetben, ahol a jelentkezők 85 százaléka volt ázsiai származású, a Palantir 14 nem ázsiai és 11 ázsiai származású kollégával bővítette csapatát. Ebben az esetben ennek véletlenszerű bekövetkezési esélye mindössze 1 a 3,4 millióhoz, olvasható a periratban.

Az FBI digitális agyával packáznak

A Palantir természetesen visszautasította a kormányzat vádjait. Közleménye szerint a minisztérium „hibás statisztikai elemzésre” alapuló következtetéseket vont le, elemzésük összesen három álláshirdetést érintett 2010 és 2011 során.

Noha a rasszizmus vádját nagyon komolyan veszik az Egyesült Államokban, a Palantir egyike azoknak az elvileg magántulajdonban levő vállalatoknak, melyek sok (és szoros) szállal kötődnek a kormányzati szférához. A 2004-ben alapított, jelenleg több mint 20 milliárd dollárra becsült értékű cég szoftveres szolgáltatásokat nyújt és adatelemzéseket végez az FBI-nak, az amerikai hadseregnek és az Amerikai Különleges Műveleti Parancsnokságnak.

Ennek során minden bizonnyal felbecsülhetetlen értékű információkhoz juttatja az érintetteket, ezért leváltása – még ha bebizonyosodik is a rasszizmus vádja – nem egyszerű feladat. Pedig elvileg erre sor kerülhet: ha a Palantir nem hagy fel ezzel a gyakorlattal, akkor az OFCCP (Office of Federal Contract Compliance Programs, a munkaszerződések megfelelőségét felügyelő szövetségi iroda) kezdeményezheti a kormányzati szervek és a vállalat közötti szerződések felbontását és a jövőbeni megállapodásoktól való eltiltását.

Közösség & HR

A Temuról szólt az első negyedév a hazai e-kereskedelemben

A hazánkban alig több mint fél éve megjelent kínai webshop mellett nehéz labdába rúgni a magyar kereskedőknek - derül ki egy ma közzétett kutatásból.
 
Vészesen közelít a június vége, ameddig minden érintettnek el kell indítania a NIS2 alkalmazásba vételét. Az idén és jövőre is számos teendőt kell elvégezni, mutatjuk a pontos menetrendet.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.