A kódsorokat böngésző programozók a streaming média új sztárjai.

Korábban elképzelhetetlennek tűnt, hogy több millió ember kíváncsi legyen arra, ahogy mások játszanak, sőt, azt hajlandóak órákon át figyelemmel is követni. A Twitch sikere bebizonyította, hogy a streaming alapú média nem csak egy underground közösség hóbortja, hanem egy olyan tömegeket megmozgató trend, ami az Amazonnak is feltűnt. A Twitch azóta 1 milliárd dollárért Jeff Bezos cégének tulajdonába került, az ott futó streamek pedig kitermelték a kedvenc témákat és streamereket.

A kódolás szépségei

A Twitch.tv elsősorban a játékokról szól, olyannyira, hogy az Egyesült Államokban (bizonyos idősávokban) az oldalt többen nézik, mint a televíziós műsorokat. Ebben a közegben egyre nagyobb közönséget és figyelmet szereznek a programozók által indított műsorfolyamok, amelyekben egy új keresőmotor, egy Minecraft szerver, vagy éppen egy mobilos alkalmazás megszületését lehet nyomon követni.

A műfaj természetesen meghatározza a stílust, ezért ezek a streamek számsorokat, adatbázisokat, és különböző szoftverek kezelőfelületeit közvetítik, így szükségszerűen szűkebb, de annál lelkesebb közönséget vonzanak az adások. Az utóbbi hetekben egyre nagyobb számban jelennek meg kódolás témájú streamek az interneten, a Redditen egy külön topik született ezzel kapcsolatban, ami 25 nap alatt 2000 követőt szerzett, de egy külön weboldal is létrejött a kódoló műsorok nyilvántartására.

Önmagában egy folyamat rögzítése, és közvetítése még nem kifejezetten hasznos, a programozók többsége azonban igyekszik interaktívvá tenni a műsort. A Twitch felülete a chattel eleve alkalmas arra, hogy kérdéseket lehessen feltenni, ami a néző számára még hatékonyabbá teheti a tanulást, a kóder pedig szakmai berkekben szerezhet hírnevet a tevékenységével.

Egyre szexibb a programozás

A streamingelő programozók trendje tökéletesen illeszkedik az informatikával, internettel átszőtt korunkba, amit más oldalról is többen igyekeznek támogatni. Az egyik legnagyobb hatású összefogást a Code.org munkatársainak sikerült összehozni, akik egy Indiegogo kampány indításával 5 millió dollárt szedtek össze tavaly decemberben a programozás népszerűsítésére, illetve az iskolai tananyagokba való beemelésére.

Az An Hour of Code elnevezésű program célja, hogy az iskolákban legalább heti egy órában gyakorlati informatikai oktatást végezzenek. Ehhez nem csak az oktatási módszertant, programokat, alkalmazásokat biztosítják, de a tanárok felkészítését is vállalják. Az 5 milliós cél elérése elsősorban a projektet támogató nagyágyúknak köszönhető: ilyen volt a Facebook-alapító Mark Zuckerberg, aki 500 ezer dollárt ajánlott fel, és hasonlóan tett a befektetési guruként meggazdagodó John Doerr is.

Piaci hírek

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.