DRU ugyanazzal a technológiával tájékozódik, amivel a Google önjáró autói.

Az ausztrál Domino’s legújabb fejlesztése egy ideig még biztosan nem fenyegeti a pizzafutárok munkáját, de azt jól mutatja, hogy mennyi területen alkalmazhatók a robotikával összefüggő technológiák. A vállalat által DRU (Domino’s Robotic Unit) névre keresztelt jármű a fejlesztésben résztvevő cégek szerint az első ilyen jellegű projekt a világon, ami legfeljebb a pizza házhozszállítás szempontjából lehet igaz.

Sonka, gomba, kukorica...

A DRU alapját adó műszaki megoldásokat egy szintén ausztrál startup, a Marathon Targets szállította, akik egyébként évek óta dolgoznak különböző katonai projekteken. Az önjáró jármű már túl van a hivatalos bemutatón, ennek ellenére még mindig prototípusként hivatkoznak rá. Ez nem jelenti azt, hogy ne lenne működőképes, hiszen egy sor tesztet elvégeztek vele, amiben a helyi (Queensland) hatóságok is aktívan segédkeztek.

A tesztek idejére lezárták azokat az útszakaszokat, ahol a robot közlekedett, ennek ellenére DRU egy gyalogosokkal, akadályokkal megtűzdelt terepen is boldogul. Ezt elsősorban a LIDAR teszi lehetővé, ami ugyanaz a GPS alapú tájékozódási rendszer, amit a Google is használ az önjáró autóiban. A jármú útja során folyamatosan szinkronizálja a bejövő képi adatokat a Google Mapsben megadott úti céllal, pontosan úgy, ahogy a Starship robotjai teszik.

...és pizzaszósz

A párhuzamok azzal folytathatók, hogy DRU nem adja ki bárkinek a szállítmányt, amit egyébként egy meleg és egy hideg rekeszben tárol az út alatt. Amikor megérkezik a célhoz, a vásárlók csak akkor juthatnak hozzá a pizzához, ha megadják a rendeléskor kapott egyedi kódot.

A robotot Ausztráliában tesztelték ugyan, a Domino’s mégis azt tervezi, hogy DRU több országban is megjelenhet majd a partnereknek köszönhetően. A cégnek jelenleg Új-Zélandon, Belgiumban, Franciaországban, Hollandiában, Japánban, illetve Németországban van üzlethálózata, így vélhetően ezek az országok lesznek az elsők.

Az önjáró pizza házhozszállító robot konkrét megjelenésére azonban egy ideig még biztosan várni kell, hiszen az ilyen járművek közlekedéséhez ugyanúgy meg kell teremteni a törvényi, szabályozási hátteret, ahogy az önjáró autók esetében.

Piaci hírek

Harry Smithnek hívnak? Akkor buktad ezt a szoftvermérnöki állást!

A mesterséges intelligenciát használó toborzószoftverek állítólag nem szeretik az angolszász nevet viselő férfi jelölteket.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.