Szinte felrobbant a Facebook papírja a második negyedéves eredmények nyilvánosságra kerülését követően. A zárás utáni kereskedésben elért 17 százalékos árfolyamemelkedés érzékletesen mutatja, mennyire átütőre sikerült a Mark Zuckerberg vezette birodalom legutóbbi periódusa.
Turbó fokozat ■ Bár az előzetes elemzői várakozások is erős negyedévet reméltek, a tények minden tekintetben túlszárnyalták a konszenzusos jóslatokat. Amint a fenti táblázatból is látszik, minden jelentős soron rendkívüli, 50 százalokot meghaladó mértékű éves növekedés mutatkozott. A Facebook ráadásul a felhasználói számok tekintetében sem lassult drámaian: a cég közlése szerint az elmúlt három hónapban 1,15 milliárd ember havi, 700 millió pedig napi szinten volt aktív kapcsolatban a közösségi oldallal.
Az utóbbi időben a legnagyobb félelmek a mobil felület egyre növekvő felhasználási arányával kapcsolatban fogalmazódtak meg. Sokan úgy vélték, az emberek a telefonok kis képernyőjén nem lesznek kifejezetten toleránsak a sűrűn felbukkanó fizetett megjelenésekkel szemben. Ehhez képest a vállalat pénzügyi vezetője kifejezetten elégedetten nyilatkozott a gyakorlati tapasztalatokról. David Ebersman elmondása szerint az üzenőfal posztjaiba ágyazott hirdetések remekül teljesítenek a mobilok képernyőjén is. Azaz nem fordultak el a felhasználók az oldaltól azért, mert az okostelefonos felületen lényegesen sűrűbb a hirdetések felbukkanási aránya.
A fentieknek némileg ellent mond az a friss felmérés, miszerint a felhasználók tizede akár havi 10 dollárt is fizetne egy hirdetésmentes közösségi felületért, miközben a megkérdezettek több mint 70 százaléka nyilatkozott úgy, hogy soha, vagy csak nagyon ritkán kattintja le a Facebookon elhelyezett fizetett tartalmakat. (Más kérdés, hogy a trükkösen, ismerősök ajánlásával "álcázott" hirdetéseket a felhasználók többsége valószínűleg nem is érzékeli reklámnak.)
Mobil hatalomátvétel ■ A közösségi oldal mostanra a legtöbb statisztikáját tekintve eljutott oda, hogy mobil felülete fontosabb tényező, mint a számítógépek hagyományos képernyője. A teljes felhasználói bázis közel háromnegyede már mobilon (is) kapcsolódik az oldalhoz, miközben a most zárt negyedévben már a teljes bevétel 41 százaléka realizálódott az okostelefonok érintőképernyőjén.
A jövőbeli bővülést előkészítendő a Facebook számos formában megpróbál még többet kihozni az általa elérni képes irtózatosan nagy tömegből. Legutóbbi bejelentésük például a fejlődő országokban elterjedt, olcsóbb készülékek lehetőségeire szabott alkalmazásról szól. Ha bevállik a terv, az újabb 100 milliós nagyságrendű mobilos felhasználót jelent. De megemlíthető a közösségi oldal tavasszal bejelentett, és azóta fokozatosan bevezetett új felülete, amely többek között a desktopos és a mobil felület közötti könyedebb átjárást célozza. Vagy a cég által nemrégiben megvásárolt Instagram alkalmazás friss fejlesztése, amellyel a képek után már videókat is készíthetnek és oszthatnak ismerőseikkel a mobilosok.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak