2,5 milliárd forintból építenek egy rendszert, ami a hazai szélessávú távközlési hálózatok további fejlesztését monitorozza. Lesz országos közműhálózat-adatbázis is.

A következő két évben 2,5 milliárd forint uniós forrást költ a kormány a Hálózatfejlesztés Támogató és Monitoring Rendszer (HTMR) létrehozatalára, melynek részeként elkészül a hazai közműhálózatok országos adatbázisa.

Magyarország az uniós elvárásoknál két évvel korábbi határidőre, 2018-ra vállalta, hogy az ország még ellátatlan területein is kiépíti a legalább 30 Mbit/s sávszélességű távközlési hálózati infrastruktúrát. A Szupergyors Internet Program néven futó projektet hivatott támogatni a 2017 végéig kialakuló HTMR. Ehhez hozzák létre az első országos szintű, térinformatikai alapokon nyugvó elektronikus hírközlési nyilvántartást. A projekt gazdája, a Kormányzati Informatikai Fejlesztési Ügynökség (KIFÜ).

Követi a fejlesztések életciklusát

Az adatbázis, melynek felállítása a kezedetektől része a projektnek, egyfelől naprakészen nyilvántartja a magyarországi újgenerációs hálózati lefedettséget, és alkalmas lesz a hálózatfejlesztési pályáztatás kezelésére is. Követni tudja a fejlesztések teljes életciklusát, támogatja a nyertes pályázatok végrehajtását felügyelő mérnöki munkát, és hozzájárul a kapcsolódó hatósági folyamatok elektronikus hátterének a biztosításához –  ígérte Györök Balázs, a HTMR projektvezetője.

A HTMR megvalósítására szánt 2,5 milliárd forint egy részét az alrendszerek működtetéséhez szükséges informatikai infrastruktúra beszerzésére, más részét a  Szupergyors Internet Program nyilvántartási, műszaki és pénzügyi előtervezési, ellenőrzési, elemzési és riportolási funkcióinak a kialakítására fordítják. Emellett ebből kell állni a projektek kollaborációs feladatainak költségeit is.

Fél év alatt térképezték fel a még lefedetlen területeket, amelynek alapján idén tavasszal a kormány megnyitotta a GINOP-3.4.1-2015 Újgenerációs NGA és felhordó hálózatok fejlesztése című pályázat első körét. A kiírt 143 járásból végül 139-re érkezett összesen 234 ajánlat.

A pályázók átlagosan 70 százalékos támogatást igényeltek

A 412 ezer háztartást érintő fejlesztésekben nyertes cégek többsége mikro-, kis- és középvállalkozás, a nagyok közül eredményesen pályázott a Magyar Telekom, az MVMNet és az Invitel is. A nyertesek együttesen 47,4 milliárd forint kedvezményes beruházási hitelhez jutottak. Emellett a teljes programra még 68 milliárd forint vissza nem térítendő támogatás is rendelkezésre áll.

A pályáztatott pénzügyi források elnyerésénél a minőség mellett az alacsony ár és a minél kisebb támogatási igény volt a fő szempont. A pályázók többnyire 30-90 százalék közötti támogatást igényeltek, az átlag 70 százalék volt.

Piaci hírek

A törvényhozóknak sem tetszik, hogy már a gondolatokból is árucikket faragnak

Nem újdonság, hogy folyamatosan gyűjtik és értékesítik az emberek személyes adatait azok a cégek, amelyeknek az alkalmazásait használják, de még ebben is szintlépést jelenthet, amit a neurotechnológiai vállalatok művelnek.
 
Hirdetés

Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?

A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.

Azok a vállalatok, amelyek gyorsabban, intelligensebben és empatikusabban tudnak reagálni ügyfeleik kérdéseire, összességében értékesebb, hosszabb távú kapcsolatokat építhetnek ki.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.