Bár úgy illik, hogy a nagy bejelentések körül nagy legyen a felhajtás is, San Franciscóban, az Oracle OpenWorld közönségét nem érhette meglepetésként Larry Ellison egyik leghangsúlyosabb bejelentése – az elnök megfogalmazása szerint a legfontosabb dolog, amit nagyon hosszú idő óta a vállalat csinált –, miszerint a Database 18c automatizált és autonóm lesz. Ez ugyanis már jó ideje tudható volt, hiszen az Oracle számos fórumon megszellőztette (még fizetett felületeken is), hogy ezen dolgozik. És hogy trendi legyen a dolog, a kulcsszavakat is az önvezető autók köréből hozták: "self driving" és "fully autonomous" adatbázisról beszélnek. (Ellison teljes előadása már a YouTube-on is nézhető.)
Azzal is az autonóm járművek világát idézte Ellison, hogy az emberi hiba kiküszöbölhetőségét domborította ki az új adatbázis-kezelőnél. Az Oracle Autonomous Database Cloud – ez a 18c hivatalos neve – az adminisztráció terén automatizálja a patchelést, a frissítést, karbantartást, hogy meg lehessen szüntetni az adminisztrátorok alacsony szintű hozzáférését. Ez a hozzáfejlesztést is segíti, mivel a fejlesztőknek nem az adminisztrátorok egyedi optimalizáló megoldásaival, hanem csak szabványos lehetőségekkel kell számolniuk.
Ez persze nagyon szigorú korlát a testre szabásban, de cserébe Ellison 99,995-es rendelkezésre állást ígér, ami évente kevesebb mint 30 perc nem tervezett leállást jelent úgy, hogy közben a biztonsági javítások telepítése azonnal és teljes mértékben automatikusan történik, leállás nélkül. Mivel az adminisztrátorok csak szabványos keretek között férnek hozzá a rendszerhez, megszűnnek a félrekonfigurálásból eredő hibák is.
Ember helyett gépi tanulás
Amit eddig az ember csinált, azt átveszi a gépi tanulás. Ez igaz lesz az Autonomous Database Cloud ra, és természetesen minden üzleti területre is. Az Oracle mindenhova valamilyen mesterséges intelligenciát képzel el.
Az AI Platform Cloud Service a vállalati mesterséges intelligencia szolgáltatások fejlesztésétől kezdve lényegében a teljes portfóliót átszövi (előbb-utóbb). A vállalat közleménye egyébként ezt kész tényként tálalja: "jelenleg csak az Oracle tud minden üzleti alkalmazást lefedő mesterséges intelligencia szolgáltatást nyújtani" – írja a cég közleménye.
Az adatbázis estében a felhasználóknak csak az irányelveket kell meghatározniuk, és az adatbázis a beépített gépi tanulás segítségével mident automatikusan elvégez, és folyamatosan finomhangol. Segít az analitikában (Analytics Cloud) és az adatvizualizációban is: természetes nyelven kérhető jelentés, és a rendszer automatikusan kiválasztja az adatok megjelenítésének optimális formáját. De ott van például az infrastruktúra optimalizálásában is (költség-teljesítmény egyensúly megtalálása) stb.
Kötelező körök: okos chatbot, blockchain
És persze AI vezérli a Mobile Cloud frissítéseként megjelent chatbot funkciókat is. Az új megoldás többcsatornás platformot kínál, mélyelemzési és egyszerű botfejlesztési lehetőségekkel. A rendszer a legtöbb népszerű üzenetküldő alkalmazással és digitális asszisztenssel képes együttműködni (Facebook Messenger, Kik, Skype, Slack, Amazon Echo, Amazon Dot, GoogleHome, Apple Siri, GoogleVoice, Microsoft Cortana).
Szintén az OpenWorld újdonsága, hogy a Microsoft és az IBM után végre az Oracle is előjött a saját felhős blockchain-szolgáltatásával (az IBM tavaly, a Micorosoft idén nyáron indított ilyen szolgáltatást). Ez többek között annak a hozadéka, hogy az Oracle is csatlakozott a Linux Foudation által elindított és felügyelt Hyperledger Projecthez.
A körítés, Mark Hurd a felhőről
Mindehhez a körítést Mark Hurd biztosította, aki ismét jósolt a felhő alapú világ jövőjéről. A társ-vezérigazgató szerint 2025-ben már csak felhőben folyik alkalmazásfejlesztés és -tesztelés. Minden vállalati adatot felhőben fognak tárolni, mert a nagyvállalati felhő lesz a legbiztonságosabb helye az informatikai folyamatoknak.
2025-ben 80 százalékos lesz a felhő sikere: az alkalmazásoknak ugyanis 80 százaléka fog felhőben futni, és a vállalatok IT költségvetésüknek ugyanekkora arányát költik majd felhőszolgáltatásokra. Ezzel együtt csökken a teljes büdzsében az üzemeltetési rész, mindössze 20 százalékot visz el, a maradék 80 százalékot viszont üzleti innovációra fordítják.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak