Vállalati igényekhez igazították az általános protokollt. Hamarosan a forráskódot is megnyitják.

Újabb lépést tett a blockchain technológia vállalati alkalmazása irányába a Microsoft. A Coco Frameworkkel igyekszik kiküszöbölni a technológiának azokat a problémáit, melyek alkalmatlanná teszik arra, hogy vállalati környezetben is alkalmazni lehessen.

A vállalat 2015-ben indította el az Azure-ben Blockchain as a Service szolgáltatását az Azure-ben, ami többek között azért is volt fontos lépés, mert a világ legnagyobb pénzintézeteinek háromnegyede Azure-ügyfél. És a technológiai elsődleges felhasználója épp ez a szegmens lehet.

Csupán egy évet kellett várni a következő lépésre: 2016 őszén jelentették be, hogy a Bank of America Merril Lynch a Microsofttal olyan blockchain keretrendszer fejlesztésébe kezd – természetesen a felhős szolgáltatásra építve –, melyet más pénzintézetek is tudnak majd használni. A napokban bejelentett Coco Framework némileg más. Nem egy n-edik elosztottfőkönyv-ipmlementáció, hanem csupán a különböző implementációkhoz biztosít olyan infrastrukturális hátteret, amely kiküszöböli a kriptopénzeknél alkalmazott rendszerek hátrányait.

A Coco nyílt forráskódú, bár a forráskód megnyitására még várni kell (a tervek szerint 2018 elején jelenik meg a GitHubon). A nyíltság abból a szempontból is igaz, hogy a keretrendszer bármely blockchain protokollal képes együttműködni. Az Ethereum-integráción már dolgoznak, és ehhez olyan partnereket tudtak maguk mellé állítani, mint az Intelt (aki a Hyperledgeren belül futó Sawtooth projekt révén érdekelt a témában), a J.P.Morgant (Project Quorum) és az R3 konzorciumot (Corda).

A Coco nem ágazatspecifikus

A bejelentésben Mark Russinovich, az Azure technológiai igazgatója, hangsúlyozza, hogy olyan keretrendszert akart fejleszteni, amit a témával foglalkozó startupok éppúgy tudnak alkalmazni, mint a kiskereskedelmi cégeknek, az egészségügyi ágazat vagy a pénzügyi szektor.

A keretrendszerrel azokat a problémákat akarták kiküszöbölni, melyek a kriptopénzek mögötti főkönyvi rendszerekben szükségszerűen benne vannak ugyan, de akadályozzák a technológiai felhasználását egy jóval szigorúbban szabályozott környezetben.

A Coco Framework helye a blockchain ökoszisztémában

(Forrás: Microsoft)

Ezeket a már működő mrendszereket ugyanis úgy alakították ki – írja Russinovich –, hogy anonim szereplők közötti tranzakciók esetén is teljesen transzparens és ellenőrizhető (hamisíthatatlan) legyen a rendszer. Emiatt minden tranzakciónak a hálózat összes szereplője számára egyértelműnek kell lennie, amihez számításigényes konszenzusos algoritmust kell alkalmazni (hiszen minden csomóponton végrehajtódik minden tranzakció).

Ez a nyilvános blockchain hálózatok integritásához elengedhetetlenek, ám vállalati környezetben komoly akadályává válnak például a méretezhetőségnek, és maga a folyamat is nagyon lassú a vállalati elváráshoz képest.

A Coco ezeknek a szűk keresztmetszeteknek a felszámolását ígéri. Például az adatbázisokéval összemérhető az átviteli sebességet és a késleltetést, elosztott irányítású hálózati szabálymenedzsmentet, és üzletspecifikus titoktartási modelleket biztosít. A forráskódot várhatóan jövő év elején nyitják meg.

Cloud & big data

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.