A moduláris felépítésű mobil után már készül is a blokkokból építkező okosóra.

Úgy tűnik, hogy minden napra jut egy hír az okosóra piacról: tegnap a Will.i.am által megálmodott, karperec formájú Puls aratta le a babérokat, most pedig egy olyan termékről van szó, amit olyan fejlesztők készítettek, akiknek az első termékük sincs még teljesen kész. Igen, elég cifra ügy ez így, ennek ellenére a Project Ara, illetve moduláris mobiltelefon ismeretében már egészen más a helyzet.

Az okosóra blokkosítása

A Phonebloks tavaly szeptemberben hívta fel magára a figyelmet a moduláris felépítésű, felhasználói ízlés szerint összeállítható mobil koncepciójával, amit aztán a Motorola, később a Google karolt fel, illetve fejlesztett tovább. Az akkor lesajnált és megvalósíthatatlannak tartott, közben Project Ara névre átkeresztelt projekt mostanra eljutott oda, hogy működő modellek léteznek belőle és közel van a gyárthatósághoz.

Az eredeti ötletet adó Phonebloks úgy gondolta, hogy ezt a mágiát az okosóra fronton is meg lehet csinálni, hiszen miért is ne létezhetne szintén blokkokból, modulokból összeálló óra? A koncepció ugyanaz: a felhasználó egyéni ízlése, igényei szerint választhatja ki, hogy milyen komponensekre, szögletes, kerek, vagy téglalap formájú kijelzőre van szüksége, sőt, még az egyes blokkok borítását is lehet variálni.

Létre is jött a mostani formájában inkább egy több ponton kapcsolódó karkötőre emlékeztető modell, a Blocks, amelynek részei jack portokhoz hasonló fém alkatrészekkel csatlakoznak egymáshoz. A csapat a megvalósítás egy új formáját választotta, mivel elindították a projektet az Intel Make It Wearable versenyén, amivel egyrészt megnyerték az chipgyártó hardveres támogatását egy Intel CPU személyében, és sikerült bejutni a 10 döntős közé, amivel jár egy 50 ezer dolláros támogatás is.

Wear helyett Tizen

A legújabb fejlemény az órával kapcsolatban az, hogy (már az inteles kötődés miatt is nyilván) a fejlesztők az Android Wear helyett a Tizen OS-t választották szoftveres alapnak, a csapat az eredeti 4 főből hirtelen 16 fősre duzzadt, akiknek az az elsődleges feladata, hogy az órát iOS, Android, illetve Windows Phone felhasználók számára is használhatóvá tegyék.

A munka neheze csak most jön: a blokkokból építkező óra gyakorlatban történő megépítése, hiszen a videóban átható koncepciónak valahogy működnie is kell. A Project Ara megmutatta, hogy egy mobilból valóban megépíthető egy ilyen eszköz, ezért mi arra tippelünk, hogy a Blocks előbb lesz kész, mint a mobilos elődje.

Konzumer tech

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.