Úgy tűnik, hogy minden napra jut egy hír az okosóra piacról: tegnap a Will.i.am által megálmodott, karperec formájú Puls aratta le a babérokat, most pedig egy olyan termékről van szó, amit olyan fejlesztők készítettek, akiknek az első termékük sincs még teljesen kész. Igen, elég cifra ügy ez így, ennek ellenére a Project Ara, illetve moduláris mobiltelefon ismeretében már egészen más a helyzet.
Az okosóra blokkosítása
A Phonebloks tavaly szeptemberben hívta fel magára a figyelmet a moduláris felépítésű, felhasználói ízlés szerint összeállítható mobil koncepciójával, amit aztán a Motorola, később a Google karolt fel, illetve fejlesztett tovább. Az akkor lesajnált és megvalósíthatatlannak tartott, közben Project Ara névre átkeresztelt projekt mostanra eljutott oda, hogy működő modellek léteznek belőle és közel van a gyárthatósághoz.
Az eredeti ötletet adó Phonebloks úgy gondolta, hogy ezt a mágiát az okosóra fronton is meg lehet csinálni, hiszen miért is ne létezhetne szintén blokkokból, modulokból összeálló óra? A koncepció ugyanaz: a felhasználó egyéni ízlése, igényei szerint választhatja ki, hogy milyen komponensekre, szögletes, kerek, vagy téglalap formájú kijelzőre van szüksége, sőt, még az egyes blokkok borítását is lehet variálni.
Létre is jött a mostani formájában inkább egy több ponton kapcsolódó karkötőre emlékeztető modell, a Blocks, amelynek részei jack portokhoz hasonló fém alkatrészekkel csatlakoznak egymáshoz. A csapat a megvalósítás egy új formáját választotta, mivel elindították a projektet az Intel Make It Wearable versenyén, amivel egyrészt megnyerték az chipgyártó hardveres támogatását egy Intel CPU személyében, és sikerült bejutni a 10 döntős közé, amivel jár egy 50 ezer dolláros támogatás is.
Wear helyett Tizen
A legújabb fejlemény az órával kapcsolatban az, hogy (már az inteles kötődés miatt is nyilván) a fejlesztők az Android Wear helyett a Tizen OS-t választották szoftveres alapnak, a csapat az eredeti 4 főből hirtelen 16 fősre duzzadt, akiknek az az elsődleges feladata, hogy az órát iOS, Android, illetve Windows Phone felhasználók számára is használhatóvá tegyék.
A munka neheze csak most jön: a blokkokból építkező óra gyakorlatban történő megépítése, hiszen a videóban átható koncepciónak valahogy működnie is kell. A Project Ara megmutatta, hogy egy mobilból valóban megépíthető egy ilyen eszköz, ezért mi arra tippelünk, hogy a Blocks előbb lesz kész, mint a mobilos elődje.
Digitalizáció a mindennapokban: hogyan lesz a stratégiai célból napi működés?
A digitális transzformáció sok vállalatnál már nem cél, hanem elvárás – mégis gyakran megreked a tervezőasztalon. A vezetői szinten megfogalmazott ambiciózus tervek nehezen fordulnak át napi működéssé, ha hiányzik a technológiai rugalmasság vagy a belső kohézió.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak