Egy holland dizájner ötlete szerint a felhasználók saját igényeik szerint állíthatnák össze készülékeiket.
A Phonebloks ötlete elsőre egy tökéletes Kickstarter projektnek tűnik, az ötletgazda szerint azonban ez sokkal nagyobb összefogást igényel annál, hogy közösségi finanszírozással kalapozzák össze a szükséges tőkét. Dave Hakkens, a 25 éves holland formatervező szerint ideje véget vetni a kidobott elektronikai eszközök, de legfőképp a mobilok által okozott környezetszennyezésnek, és egy olyan koncepcióban kell elkezdeni gondolkodni, ahol darabonként cserélhetők a mobilt felépítő modulok.

New kid on the block!  A blokk alapú elgondolás szerint a mobil összes eleme egyenként cserélhető lenne, azaz a Legohoz hasonló módon rakhatnánk össze a megfelelő képességekkel rendelkező készüléket. A különböző feladatokat ellátó modulok egy közös kapcsolótáblába csatlakoznának, elöl a kijelző foglalná el a helyet, alul pedig két csavar fogná össze az egészet. Ez tökéletesen szembe megy a gyártók által előszeretettel alkalmazott, úgynevezett unibody, azaz egy darabból való kialakítás trendjével, de Hakkens szerint éppen ez okozza a problémát, hiszen ha csak egy komolyabb komponens (pl. a kijelző) megsérül, az esetek nagy többségében mehet a kukába a telefon.





Az ötlet másik vetülete az, hogy Phonebloks segítségével mindenki a saját igényeinek megfelelő készüléket építhetné meg magának. Aki imád fotózni, az komoly optikát és erős vakut választ magának, aki a felhő alapú tárhelyeket használja, annak kevesebb memóriára lesz szüksége, viszont helyette beválaszthat egy erősebb akkumulátor. Sőt, a kijelzőt, az esetleges fizikai billentyűzetet, a méretet, a teljesítményt, azaz szinte mindent egyedileg alakíthatnának ki a tulajdonosok és ezzel a jövőben a környezetet is tehermentesítenék.

Egyelőre a kezelőfelület is csak koncepció 
(a kép nagyítható)


Gyártói összefogás szükséges  Hakkens mindezt úgy képzeli el, hogy a gyártók a lefektetett szabványok alapján legyártják a saját komponenseiket, majd azokat egy központi online áruházban árusítanák, de lehetne előre összeszerelt modellek közül is válogatni. Ezzel egyrészt megoldódna az abszolút testre szabhatóság, és egy új piactér nyílna a gyártók részére is, ami tovább pörgethetné az iparágat. Sok megválaszolatlan kérdés van még a Phonebloks körül, hiszen arról még nem esett szó, hogy mindezt milyen operációs rendszer tudná támogatni, ahogy az is óriási kérdőjel, hogy milyen cégek állnának be a kezdeményezés mögé.

Egyetlen mozdulattal cserélhetnénk a komponenseket
(a kép nagyítható)


Az ötlet ettől még formabontó (azaz építő), új színt vihetne a mostani erőviszonyok közé, Hakkens pedig egyelőre csak annyit kér a nagyközönségtől, hogy vigyék hírét az egész ügynek, hátha valaki lát benne fantáziát, vagy legalább elgondolkodik az ötleten. Egyébként nem teljesen új a megközelítés: az izraeli alapítású Modu Mobile pár évvel ezelőtt olyan tokokat álmodott meg, amelyeket az alapmobilra rögzítve, speciális funkciókat adtak volna a készüléknek. A Modunak nem sikerült befutnia (most már hordható termékekkel fogllkoznak), és csak reménykedünk, hogy a Phonebloks nem jut ugyanerre a sorsra.

Ubuntu mobil: rekord született, mégis elbukhat
A Kickstarter-milliomosoknak sem könnyű az élete

Harry Smithnek hívnak? Akkor buktad ezt a szoftvermérnöki állást!

A mesterséges intelligenciát használó toborzószoftverek állítólag nem szeretik az angolszász nevet viselő férfi jelölteket.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.