Ami azért sem jó, mert a csúcstelefon arcfelismerő rendszere még annál is könnyebben kijátszható. Fekete szerda a biometrikus azonosításban.

Április eleje óta tudjuk, hogy a Samsung Galaxy S8 egyik agyonreklámozott képessége, vagyis az arcfelismerésen alapuló felhasználó-azonosítás körülbelül annyit ér, mint egy lakat a pinceajtón – vagyis jó eséllyel megvéd az alkalmi betörőktől, de a lakatnál értékesebb holmikat már nem érdemes odabent tartani. Elég ugyanis egy megfelelő fotó a tulajdonosról, ami a frontoldali kamera felé fordítva feloldja a képernyőzárat. Nem csoda, hogy maga a gyártó is elismeri, az arcfelismerő rendszer inkább csak kényelmi, mintsem biztonsági funkció.

Mindegy, itt van nekünk az írisz

A Samsung bő két hónappal ezelőtt bemutatott csúcstelefonján szerencsére íriszszkennert is találunk, ami ennél sokkal komolyabb védelmet jelent. Annyival komolyabbat, hogy az átveréséhez nem elég egy fénykép, hanem egy kontaktlencsére is szükség lehet hozzá. Legalábbis ez derül ki a német Chaos Computer Club videójából, amiről tagnap az Ars Technica is beszámolt.
 


A dolog lényege, hogy ki kell nyomtatni egy nem is túl jó minőségű felvételt, bár a hackerek szerint az éjszakai mód és az infravörös szűrő nem árt. A nyomtatott írisz – sőt az ironikusan egy Samsung multifunkciós gépen kinyomtatott írisz – elé óvatosan oda kell helyezni egy kontaktlencsét, majd az egészet meg kell mutatni a Galaxy S8 kamerájának, hogy beléphessünk a lezárt telefonba.

A videó nem sokkal azután jelent meg, hogy a Samsung és az íriszleolvasót fejlesztő-gyártó Princeton Identity "légmentes lezárásnak" nevezte a technológiát, ami végre megnyugtatja majd a felhasználókat, hogy készülékük teljes biztonságban van. A Princeton Identity odáig is elment, hogy a Samsunggal való partnerség nagy lépés lehet afelé, hogy az íriszszkennerből végül valamilyen általános autentikációs szabvány legyen.

Mindez nem jelenti, hogy a módszerből sohasem lesz általánosan alkalmazott eljárás, az mindenesetre nyilvánvaló, hogy a technológia egyelőre nem áll készen a konzumerpiaci felhasználásra. A fiaskó annál is érthetetlenebb, mert hasonlóba már több ízben is belefutottak a szép reményű bevezetések után. Az egyik emlékezetes eset, amikor jó pár évvel ezelőtt a japán fiatalok simán átverték az életkort arcfelismerő rendszerrel azonosító árusító automatákat, egyszerűen úgy, hogy a kamera elé tartották azt a bankjegyet, amellyel amúgy is fizetni akartak.

Nem haszontalan, csak önmagában kevés

A Galaxy S8 az egyik első olyan felsőkategóriás telefon, amely a megszokott jelszavas-kódos beléptetés és a szintén elterjedt ujjlenyomat alapú azonosítás mellett valami újdonsággal próbálkozik. A hackerek viszont úgy látják, hogy semmivel sem lesz nehezebb dolguk a közeljövőben megjelenő, íriszleolvasóval is rendelkező készülékekkel. A szabadalmak és cégfelvásárlások tínúsága szerint egyébként az Apple is valami hasonlóra készül majd, bár erről pontos információval senki sem rendelkezik.

Érdekesség, hogy a Korea Economic Daily napilap március eleji értesülései alapján a Samsung pont azért szerelte fel az S8-as telefonokat arcfelismerő azonosítással is, mert a már beharangozott íriszszkennerrel gyorsaságával és pontosságával kapcsolatban komoly aggályai merültek fel.

A szakértők ugyanakkor a mostani eset kapcsán is arra hívják fel a figyelmet, hogy a biometria kiválóan alkalmas lehet egy több faktoros autentikációs eljárás egyik elemének, mondjuk egy jelszavas és egy kriptografikus biztonsági kulcs társaságában. Önmagában alkalmazva azonban az írisz- vagy ujjlenyomat-leolvasás elégtelen, és biztonsági szempontból kuruzslásnak tekinthető, ha valaki mégis az eszközök "légmentes lezárásáról" beszél ezekkel kapcsolatban.

Biztonság

Lehet, hogy éppen most tesszük tönkre a Föld mágneses mezejét

A műholdcsordákat tenyésztő űrvállalkozók eddig is sikeresen kiakasztották néhány tudományterület képviselőit, de úgy tűnik, hogy a sornak még messze nincs vége.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.