Most már a sokadik Facebook-gyorsjelentést kell ugyanúgy kommentálni: több, nagyobb, nyereségesebb.

Nem látszik, hol törhet meg a világ legnagyobb közösségi oldalának a lendülete. Egy biztos, ez a pont nem most jött el, hiszen a Facebook legutóbbi üzleti negyedévének számai a bizakodó elemzői várakozásokra is rálicitáltak. Zsinórban sokadszor.

Mindenben jobb

Gyakorlatilag nem találunk olyan sort, mutatót, amely rossz fényt vetne a társaság működésére. Az összbevétel 2,91 milliárd dollár lett, ami nagyjából 60 százalékkal fejeli meg az egy évvel ezelőtti teljesítményt és 100 millió dollárral több, mint amennyit a szakértői konszenzus alapján vártak. Ha a nettó profitot nézzük, ott még rózsásabb a helyzet, már amennyiben Facebook-részvényesek vagyunk. A tavalyi negyedév 333 milliós nyereségét 791-re húzták fel, azaz 137 százalékkal több maradt a kasszában.

A Facebook összbevétel és nettó profitja (millió dollár)

A bevételi struktúra abból a szempontból változatlan maradt, hogy továbbra is a hirdetések jelentik a cég szinte teljes bevételi forrását. A fent említett 2,91 milliárdból mindössze 8 százalékot tett ki a nem reklámokból származó forgalom. A hirdetéseken belül viszont folytatódott a folyamatosan megfigyelhető aránybeli eltolódás a mobil felé. A mobilok érintőképernyőjén megjelenő reklámok immár a teljes hirdetési bevétel 62 százalékát adják. A trendet jól érzékelteti, hogy mindössze egy évvel ezelőtt ez az arány még csak 41 százalékos volt.

Pörög a világ többi része

A felhasználói szám és aktivitás az üzletmenet szempontjából talán legkritikusabb mutatóknak tekinthetők. Nos, itt sincs oka panaszkodni az alapító Mark Zuckerbergnek, hiszen mind a havi, mind a naponta aktív facebookozók mennyisége rekord nagyságrendet ért el. A cég közlése szerint az idei második negyedéven átlagosan 1,317 milliárdan használták havi rendszerességgel a Facebook valamely szolgáltatását, míg ugyanezt 829 millióan naponta megtették. Ezek még akkor is döbbenetesen magas számok, ha levonjuk a vélhetően 10-15 százalékra rúgó hamis felhasználói profilokat. 

Mivel Észak-Amerikában és Európában is szinte mindenkit elért a közösségi hálózat, így nem meglepő, hogy a növekedést elsősorban a világ többi része adja. Míg két évvel ezelőtt például  Európa, Ázsia és a Rest of the Word (világ többi része) elnevezésű csoport egyaránt nagyjából 250-260 havi felhasználót tudott magáénak, mára az öreg kontinens a mostani 292 milliós létszámával alig a 70 százalékát éri el a másik két, dinamikusan fejlődő régiónak.

Hol a pénz?

Ami a Facebook számára az egyetlen gond, hogy ezek az erősen fejlődő területek lényegesen kisebb reklámbevétellel kecsegtetnek, mint az USA és Kanada, vagy akár az EU-s országok. Miközben egy Észak-Amerikai felhasználóra vetítve negyedévente közel 6,5 dollárt kaszál a cég, addig Ázsiában ez alig éri el az 1 dollárt, a például Latin-Amerikát és Afrikát magában foglaló világ maradékában pedig még ennél is kevesebb jön össze.

Egy felhasználóra jutó átlagos negyedéves bevétel

A Facebook szerencséje azonban, hogy egyelőre fokozatosan tudja felfelé srófolni az átlagos bevételt a gyarapodást biztosító amerikai és európai területeken is. Ha ez valamiért tetőzne, a bevételek azonnal befagynának és megállna a vállalati forgalom növekedése. Ez azonban egyelőre nem fenyeget, úgyhogy nem is lehet csodálkozni azon, hogy a részvények történelmi csúcsra jutottak a bejelentést követően. A bő két évvel ezelőtti debütáláson 38 dollárral nyitó papírok így jelenleg a kezdeti ár dupláját érik.

Közösség & HR

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.