A nagy gyártók időről időre beavatják a nagyközönséget abba, hogy milyen fejlesztéseken dolgoznak, de abban nagyjából biztosak lehetünk, hogy mindig csak a jövő egy kis szeletét ismerhetjük meg. Ezért is jön jól időnként egy-egy tudományos projekt publikálása, amiből kiderülhet, hogy a jövő sokkal közelebb van, mint gondolnánk.
Kijelzőhajlítás, egy, kettő!
A Queensi Egyetem Human Media Lab részlegén például egy olyan komplett, működőképes, hajlítható kijelzővel szerelt mobilt alkottak meg, amilyennek egy 10 év múlva megjelenő okostelefont képzelnénk el. A HoloFlex a hajlítható panelen kívül azért is különleges, mert olyan 3 dimenziós képeket jelenít meg, amelyek érzékeléséhez nincs szükség speciális szemüvegre, vagy a felhasználó fejének, tekintetének követésére.
A hatás eléréséhez egy 1920 × 1080 képpont felbontású FOLED (flexibilis OLED) érintőképernyőt használtak. A képek 12 pixel széles blokkok összeillesztésével állnak elő, amit aztán egy 3D nyomtatással létrehozott, mikrolencse struktúra tesz láthatóvá, amiben több mint 16 ezer halszem optikai található. A végeredmény egy 160 × 104 képpont felbontású, 3D hatású kép, aminek a perspektívája egyszerűen a kijelző mozgatásával, hajlítgatásával változtatható.
Ilyen még tényleg nem volt
Ez a kép sztereoszkopikus módszerrel jön létre, amikor a térlátás illúziója úgy alakul ki, hogy az egymástól enyhén eltolt képeket az emberi agy igyekszik összeilleszteni, ezzel létrehozva a 3 dimenziós hatást. Korábban több gyártó is kísérletezett (pl. az LG) ilyen kijelzőjű mobilok piacra dobásával, azzal a nem elhanyagolható különbséggel, hogy azok a panelek nem voltak flexibilisek.
A HoloFlex alapjait egy androidos mobil adja, amiben a Qualcomm Snapdragon 810 chipsete, illetve egy 1,5 GHz-es processzor dolgozik 2 GB RAM társaságában. A grafikai gyorsítást egy Adreno 430 GPU végzi.
A Human Media Lab által kiadott videó jól érzékelteti, hogy milyen lehetőségek lehetnek egy ilyen készülékben. Az egyik esetben egy 3 dimenziós tárgy szerkesztése történik szimplán a kijelző hajlítgatásával, vagy az Angry Birds madarának kilövése szintén ezzel a módszerrel.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak