A technológiai fejlődésnek köszönhetően olcsó, ma már mindenki számára elérhető informatikai eszközökkel is tudják fejleszteni az űrhajósok képességeit.

A NASA általában az a hely, ahol olyan fejlesztésekkel dolgoznak, amelyek évekkel később megjelenhetnek termékek formájában a "civil" életben is. Manapság azonban már akad példa az ellenkezőjére, hiszen a virtuális valósághoz (VR) köthető, kereskedelmi forgalomban kapható eszközök bekerültek a központ oktatási arzenáljába.

Valóságos játék

Az amerikai űrhajózás fellegvárában persze már hosszú évek óta alkalmaznak hasonló technológiára épülő gyakorlatokat, de ez az irány egyre erősebbé válik, ahogy a lehetőségek kibővülnek a technológiai fejlődésnek köszönhetően. A NASA például a híres számítógépes játék, az Unreal grafikus motorjára építve elkészítette a Nemzetközi Űrállomás (ISS) virtuális verzióját, amelyet a HTC Vive sisakja és kontrollere segítségével lehet bejárni. 

 

 

A szimulátorban a tárgyak kezelését, súlytalanságban történő mozgásukat is lehet gyakorolni, de ezt ötvözni is lehet azzal, hogy a teszt alanyát egy speciális daru segítségével "fellógatják", ami egyfajta hibrid élményt tesz lehetővé. A program a NASA mérnökei szerint sincs még teljesen kész, és folyamatosan dolgoznak a javításán.

Amúgy ezzel párhuzamosan van lehetőség külsősként is a bejárásra. Ehhez "csak" egy Oculus Rift sisakra van szükség, amelyhez már ingyenesen letölthető a Mission:ISS program, amivel hasonló élményekben lehet részünk, mint a valódi asztronautáknak. Mínusz a súlytalanság. 

Irány a Hold

Egy másik VR-megoldás a holdjárók irányítását teszi lehetővé. Ehhez akár a Vive, akár a Facebook birtokolta Oculus-sisak is használható. A delikvens egy speciális, botkormányos ülésben kaphat ízelítőt az ottani közlekedési viszonyokról. A NASA szoftverében lévő domborzat természetesen a legpontosabb másolata a Hold valódi "földrajzának".

Hogy milyen valósághű élményre képes már a VR-technológia, azt jól példázza a virtuális égbolt élethű megjelenítése. A Hold felszíne növényzet és egyéb zavaró tényezők híján ugyanis jóval világosabb, mint a Földé. Ennek megfelelően, ha egy űrhajós ott hirtelen az égboltra tekint, eleinte semmit nem lát, csak sötétséget, hiszen a szemnek hozzá kell állítani a pupillát a megváltozott fényviszonyokhoz. Nos, ugyanezt az élményt kapja az is, aki felnéz a virtuális holdjáró kabinjából.

Piaci hírek

Csuklóból hozta a Turing-tesztet az OpenAI egyik modellje

Állítólag ez az első eset, hogy gyakorlati bizonyítékot szolgáltatnak egy gép sikeres Turing-tesztjére, bár az intelligencia megfejtéséhez ettől még nem jutottunk sokkal közelebb.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.