A NASA általában az a hely, ahol olyan fejlesztésekkel dolgoznak, amelyek évekkel később megjelenhetnek termékek formájában a "civil" életben is. Manapság azonban már akad példa az ellenkezőjére, hiszen a virtuális valósághoz (VR) köthető, kereskedelmi forgalomban kapható eszközök bekerültek a központ oktatási arzenáljába.
Valóságos játék
Az amerikai űrhajózás fellegvárában persze már hosszú évek óta alkalmaznak hasonló technológiára épülő gyakorlatokat, de ez az irány egyre erősebbé válik, ahogy a lehetőségek kibővülnek a technológiai fejlődésnek köszönhetően. A NASA például a híres számítógépes játék, az Unreal grafikus motorjára építve elkészítette a Nemzetközi Űrállomás (ISS) virtuális verzióját, amelyet a HTC Vive sisakja és kontrollere segítségével lehet bejárni.
A szimulátorban a tárgyak kezelését, súlytalanságban történő mozgásukat is lehet gyakorolni, de ezt ötvözni is lehet azzal, hogy a teszt alanyát egy speciális daru segítségével "fellógatják", ami egyfajta hibrid élményt tesz lehetővé. A program a NASA mérnökei szerint sincs még teljesen kész, és folyamatosan dolgoznak a javításán.
Amúgy ezzel párhuzamosan van lehetőség külsősként is a bejárásra. Ehhez "csak" egy Oculus Rift sisakra van szükség, amelyhez már ingyenesen letölthető a Mission:ISS program, amivel hasonló élményekben lehet részünk, mint a valódi asztronautáknak. Mínusz a súlytalanság.
Irány a Hold
Egy másik VR-megoldás a holdjárók irányítását teszi lehetővé. Ehhez akár a Vive, akár a Facebook birtokolta Oculus-sisak is használható. A delikvens egy speciális, botkormányos ülésben kaphat ízelítőt az ottani közlekedési viszonyokról. A NASA szoftverében lévő domborzat természetesen a legpontosabb másolata a Hold valódi "földrajzának".
Hogy milyen valósághű élményre képes már a VR-technológia, azt jól példázza a virtuális égbolt élethű megjelenítése. A Hold felszíne növényzet és egyéb zavaró tényezők híján ugyanis jóval világosabb, mint a Földé. Ennek megfelelően, ha egy űrhajós ott hirtelen az égboltra tekint, eleinte semmit nem lát, csak sötétséget, hiszen a szemnek hozzá kell állítani a pupillát a megváltozott fényviszonyokhoz. Nos, ugyanezt az élményt kapja az is, aki felnéz a virtuális holdjáró kabinjából.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak