A Magyar Posta először Budapesten és a nagyobb városokban állít fel csekkbefizető automatákat. 2009. óta napirenden lévő terv valósult meg.

Korszerűsíti a csekkbefizetést a Magyar Posta. Februárban már üzembe is áll az első húsz, csekkek feladására szolgáló automata, amelyeknél bankkártyával is lehet fizetni. A csekkbefizető automaták telepítését már januárban megkezdte a projektet elnyerő T-Systems Magyarország. Az első ütemben Budapesten és az agglomerációban, illetve a nagyvárosokban telepítenek automatákat. A további bővítést az igénybevételtől függően tervezik.

Végre valóban bankkártyás lesz a fizetés

A Posta a bankkártyás fizetéssel kapcsolatos korábbi gyakorlatával is szakít. Régebben ugyanis ha kártyával akartunk fizetni a csekk feladásakor, az készpénzfelvételnek minősült, amiért külön díjat számoltak fel. Ez a jövőben megváltozik – első körben az automatáknál feladott csekkek esetében minősül kártyás fizetésnek.

Az automaták a Mastercard, Maestro, Visa Classic, Visa Electron és American Express kártyákat fogadják el.

A Posta honlapján olvasható tájékoztató szerint egyelőre az automatákon teljes gépi kitöltésű sárga és fehér csekkeket lehet feladni. Ezt egyébként a csekk jobb alsó sarkában található két számsor közül a felső, ún. OCR számsor is mutatja. Azt a csekket tudja feldolgozni az automata, melyen a <31> <51> kód szerepel (lásd az alábbi képen).

Egy fizetési tranzakció keretében maximum 5 darab csekket lehet befizetni összesen maximum 290 000 forint összegben – azaz egy banki tranzakcióval. A befizetés tényét az automata által nyomtatott tranzakciós bizonylattal lehet igazolni, éppen ezért azt minden esetben meg kell őrizni.

Több területen is korszerűsítenek

Bár a Magyar Posta az utóbbi néhány évben több fronton is próbálta korszerűsíteni. Főleg a készpénzkimélő megoldások bevezetése terén voltak előrelépések. Ennek jegyében szerzett tavaly részesedést szerzett a Díjnet Zrt.-ben, amelynek rendszerén keresztül megoldható az elektronikus számlafizetés. Bevezették az iCsekk mobilalkalmazást, idén januártól pedig a postai csekkek kötelező eleme a QR kód.

A legnagyobb előrelépés azonban az, hogy végre van olyan szolgáltatás a postán, amelynél a bankkártyás fizetés valóban bankkártyás fizetésnek minősül, és nem készpénzfelvételenek.

Magyarországon – sőt a régióban is – először az Erste próbálkozott a szolgáltatás bevezetésével, a Magyar Postával közösen. 2010 tavaszán három hónapra kísérleti jelleggel 12 ATM-et készítettek fel arra, hogy alkalmasak legyenek sárga csekk befizetésére.

A Magyar Posta többször is nekirugaszkodott a porjektnek. Az Erste Bankkal közös projekt előtt egy évvel már tervbe vették, hogy közbeszerzést írnak ki ilyen automaták beszerzésére. Akkor azonban a terv meghiúsult. Következő alkalommal 2012 őszén jelentették be, hogy 2013-tól már valóban lesznek csekkbefizető automaták. A Magyar Posta akkori vezetése úgy nyilatkozott, hogy ezzel kívánják ellensúlyozni azt a trendet, hogy 2008-tól folyamatosan, évi 4-5 százalékkal csökkentek a sárga csekkes befizetések.

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.