Negyvenkilenc mobilos malware-re csak egy olyan jut, amelyik nem az Android rendszerre utazik. Az asztali gépeken továbbra is a Java a támadók kedvence – olvasható a Kaspersky jelentésében.

A Kaspersky Lab statisztikája szerint idén a számítógépek 41,6 százalékát érte legalább egy támadás, ami a gépek számának emelkedését is figyelembe véve közel 7 százalékos emelkedést jelent az előző évihez képest. A biztonsági cég 2013-ban napi átlagban 315 ezer új rosszindulatú kódot azonosított, szemben a 2012-es napi 200 ezerrel. A gyártó védelmi szoftverei naponta 4,6 millió támadást hárítottak el a kibertérben – a legrosszabb helyzet a böngészőalapú incidensek terénvolt tapasztalható, ahol az esetek száma csaknem megduplázódott.

Dupláztak a mobilos malware-ek

A Kaspersky Lab tájékoztatója alapján ebben az évben tovább szaporodtak a mobilokat érintő biztonsági problémák, és a mobilos támadások eddig nem látott szintre értek. Nem meglepő, hogy a legtöbb rosszindulatú mobil app a felhasználók pénzét vagy személyes adatait célozta, csakhogy egyre kifinomultabb eszközökkel. Ami a platformokat illeti, ebben az évben is az Android volt a fő célpont, amely az ismert mobil vírusok több mint 98 százalékát vonzotta. A vállalatnál több mint százezer új, rosszindulatú mobil kódot azonosítottak, ami 125 százalékos emelkedésnek felel meg 2012-höz képest.

A Kaspersky nemrég a kritikus infrastruktúrákat célzó támadásokra figyelmeztetett

Mindezek alapján a továbbiakban sem várható lassulás a rosszindulatú mobil alkalmazások fejlesztésének ütemében, és valószínű, a támadások a jövőben is főként az androidos készülékeket fogják veszélyeztetni. A biztonsági kutatók szerint az Obad trójai volt 2013 legproblémásabb károkozója, amely három fontos képességgel rendelkezett: hátsó kaput nyitott a készülékeken, emelt díjas SMS-eket küldözgetett, és mobil botnetet is építgetett.

A Kaspersky Lab szerint a legtöbb exploit és támadás a Java különféle sérülékenységeit állította célkeresztbe. Az ilyen módon bekövetkező incidensek elsősorban kártékony programok terjesztéséhez járultak hozzá, és webböngészőkön, illetve kártékony weboldalakon keresztül következtek be. A szoftveres biztonsági rések toplistájának második helyére a Windows különböző komponensei kerültek (különösen a win32k.sys), a harmadik helyezett Android pedig ebből a szempontból is a dobogón végzett.

A cikk a Biztonságportálon megjent anyag szerkesztett változata.

Biztonság

CIO Hungary: így változik meg az ember és a technológia viszonya

Beszámolónk utolsó része a tizenötödik CIO Hungary konferenciáról, ahol a technológiai témákon túl számtalan megközelítésből vizsgáltuk az emberi tényező szerepét is.
 
Vészesen közelít a június vége, ameddig minden érintettnek el kell indítania a NIS2 alkalmazásba vételét. Az idén és jövőre is számos teendőt kell elvégezni, mutatjuk a pontos menetrendet.

a melléklet támogatója a Balasys IT Zrt.

Hirdetés

Biztonságos M2M kommunikáció nagyvállalti környezetben a Balasystól

A megnövekedett támadások miatt az API-k biztonsága erősen szabályozott és folyamatosan auditált terület, amelynek védelme a gépi kommunikáció (M2M) biztonságossá tételén múlik.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.