Nagysebességű vezetékmentes internetezés lehetőségét kutatja a Facebook, úgy tűnik, hogy a lézer alkalmazása jelentheti a megoldást.

A Facebook Connectivity Lab folyamatosan kutatja a gyors, olcsó internetezés lehetőségeit a világ (vezetékmentes) hozzáférésektől egyelőre mentes részeiben. Amint arról nemrég mi is írtunk, a közösségi hálózatot üzemeltető vállalat bejelentette OpenCellular nevű kezdeményezését, mely egy költséghatékony, nyílt forrású, szoftveresen meghatározott wireless platform létrehozását célozza, kifejezetten a digitális világból le/kimaradt emberek számára.

Ezúttal egy új detektorról számolt be Mark Zuckerberg cége, melynek segítségével megjelenhet a lézeres kommunikáció a vezetékmentes internetezés területén. A technika eddig is rendelkezésre állt, de egészen napjainkig döntően az optikai, üvegszálas hálózatokban alkalmazták. A vezetékmentes kommunikációhoz ugyanis alapvetően rádiófrekvenciás jelet és mikrohullámokat használnak.

Ugyanakkor a lézer sokkal gyorsabb lehet - ám van a módszernek egy nagy hátránya. Egy kisméretű lézersugár detektorra irányítása mindaddig nem okoz gondot, amíg az észlelő-berendezés annyira közel van a forráshoz, hogy a légköri, környezeti tényezők nem befolyásolják az adatvitelt. Amint azonban pár (tíz) centiméternél messzebb kerülnek egymástól, megjelenhetnek olyan zavarok, melyek a rádiófrekvenciás jelnél nem okoznak – vagy legalábbis nem akkora mértékben - problémát.

Nagy adatátviteli tempó, egészségre ártalmatlan módon

„Az emberek jelentős része azért nem csatlakozik az internethez, mert a vezetékmentes hálózati infrastruktúra nem elérhető lakhelyükön, melyek többnyire a világ távoli, jellemzően vidéki területein találhatók” – nyilatkozott Tobias Tiecke, a Facebook Connectivity Lab kutatója, a fejlesztést véghez vivő kutatócsapat vezetője – „Éppen ezért mi olyan kommunikációs technológiákat fejlesztünk, melyek az egymástól távol élő emberek közötti kommunikációt optimalizálja.”

A hagyományos villanykörte-alakú detektor és az úgynevezett derékszögű frekvenciaosztó multiplexelés módszerének alkalmazásával a kutatók képesek voltak 2,1 Gbps adatátviteli sebesség elérése kísérletek során.

A leírás szerint mindezt úgy hozta össze a Facebook csapata, hogy a kibocsátott és felfogott lézersugár az emberi szemre nem jelentett veszélyt. Ezt fontos kihangsúlyozni, hiszen kellően nagy energiaimpulzus esetén a lézer egészségre káros hatást gyakorolhat, különösen a szem esetében. Az egybefüggő fénysugár nem véletlenül játszik kulcsszerepet a modern sebészetben, legyen szó akár a lágy szövetek átvágásáról, akár a legújabb szemműtétekről, melyekben az emberi szem hibáinak korrigálására használják.

Közösség & HR

A bűnözőket is nagyon érdekli, hogy kinek van kiberbiztosítása

Egy éve elején közölt kutatás szerint ma már utánanéznek a dolognak, és a biztosított szervezetektől az átlagosnál jóval magasabb váltságdíjakat próbálnak bevasalni.
 
Hirdetés

Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban

A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.

A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.