A Facebook Connectivity Lab folyamatosan kutatja a gyors, olcsó internetezés lehetőségeit a világ (vezetékmentes) hozzáférésektől egyelőre mentes részeiben. Amint arról nemrég mi is írtunk, a közösségi hálózatot üzemeltető vállalat bejelentette OpenCellular nevű kezdeményezését, mely egy költséghatékony, nyílt forrású, szoftveresen meghatározott wireless platform létrehozását célozza, kifejezetten a digitális világból le/kimaradt emberek számára.
Ezúttal egy új detektorról számolt be Mark Zuckerberg cége, melynek segítségével megjelenhet a lézeres kommunikáció a vezetékmentes internetezés területén. A technika eddig is rendelkezésre állt, de egészen napjainkig döntően az optikai, üvegszálas hálózatokban alkalmazták. A vezetékmentes kommunikációhoz ugyanis alapvetően rádiófrekvenciás jelet és mikrohullámokat használnak.
Ugyanakkor a lézer sokkal gyorsabb lehet - ám van a módszernek egy nagy hátránya. Egy kisméretű lézersugár detektorra irányítása mindaddig nem okoz gondot, amíg az észlelő-berendezés annyira közel van a forráshoz, hogy a légköri, környezeti tényezők nem befolyásolják az adatvitelt. Amint azonban pár (tíz) centiméternél messzebb kerülnek egymástól, megjelenhetnek olyan zavarok, melyek a rádiófrekvenciás jelnél nem okoznak – vagy legalábbis nem akkora mértékben - problémát.
Nagy adatátviteli tempó, egészségre ártalmatlan módon
„Az emberek jelentős része azért nem csatlakozik az internethez, mert a vezetékmentes hálózati infrastruktúra nem elérhető lakhelyükön, melyek többnyire a világ távoli, jellemzően vidéki területein találhatók” – nyilatkozott Tobias Tiecke, a Facebook Connectivity Lab kutatója, a fejlesztést véghez vivő kutatócsapat vezetője – „Éppen ezért mi olyan kommunikációs technológiákat fejlesztünk, melyek az egymástól távol élő emberek közötti kommunikációt optimalizálja.”
A hagyományos villanykörte-alakú detektor és az úgynevezett derékszögű frekvenciaosztó multiplexelés módszerének alkalmazásával a kutatók képesek voltak 2,1 Gbps adatátviteli sebesség elérése kísérletek során.
A leírás szerint mindezt úgy hozta össze a Facebook csapata, hogy a kibocsátott és felfogott lézersugár az emberi szemre nem jelentett veszélyt. Ezt fontos kihangsúlyozni, hiszen kellően nagy energiaimpulzus esetén a lézer egészségre káros hatást gyakorolhat, különösen a szem esetében. Az egybefüggő fénysugár nem véletlenül játszik kulcsszerepet a modern sebészetben, legyen szó akár a lágy szövetek átvágásáról, akár a legújabb szemműtétekről, melyekben az emberi szem hibáinak korrigálására használják.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak