Idén 5,5 százalékkal is zsugorodhat az informatikai eszközök és szolgáltatások világpiaca. Van azonban egy tényező, ami miatt ez nem akkora tragédia.

Komoly, 5,5 százalékos éves visszaeséssel számol a Garnter legfrissebb előrejelzése a világ infokommunikációs piacával kapcsolatban. Az amerikai piackutató cégnél azonban egyetlen faktor alapvetően képes árnyalni a látszólag katasztrofális helyzetet.

A zöldhasú a hibás

Az amerikai dollárban nyilvántartott globális piac összforgalmát ugyanis rendkívüli mértékben befolyásolta, befolyásolja az első számú fizetőeszköz folyamatos erősödése. Ha változatlan árfolyammal számolunk, a szegmens nemhogy csökkent volna, de egy viszonylag egészséges 2,5 százalékos növekedést mutat. Ugyanakkor azt is érdemes hozzátenni, hogy alig két hónappal ezelőtt kiadott előrejelzésében a Gartner csak 1,3 százalékos nominális visszaeséssel kalkulált, rögzített árfolyamon pedig 3,1 százalékos éves növekedést vizionált. Tehát az elmúlt hetekben nemcsak a dollár kilátásai lettek szebbek, de magában az IT-piacon is lanyhultak az expanziót támogató tényezők.

IKT-szektor világpiaca | Create infographics

A felmérést kommentáló kutatási vezető hangsúlyozta, hogy a nagy árfolyamváltozások miatt ezeknek a kilengéseknek nem szabad túl nagy jelentőséget tulajdonítani, de azért az erős dollár közvetetten is kihat a piaci mozgásokra, és nem feltétlenül pozitív irányban. Például áremelkedés és elhalasztott beruházások formájában.

Gyengül az éllovas

Bár ahogy a fenti grafikonon is látszik, a telekommunikációs szolgáltatások szenvedhetik el idén a legnagyobb visszaesést éves szinten, ez a terület továbbra is a legnagyobb az összbevételek alapján. Az árak esése és a fokozódó versenyhelyzet a legtöbb lokális piacon nehéz helyzetbe hozza az iparági szereplőket. (Bár nálunk például, köszönhetően többek között a kirívó mértékű különadóknak, nem az árak csökkenése, hanem emelkedése a jellemző.)

A második legnagyobb szegmens az IT-s szolgáltatásoké. Itt a Gartner a konzultációs terület enyhe növekedését vetíti előre, miközben az implementációval kapcsolatos kiadásokat várhatóan kissé visszább veszik a megrendelők a korábban várt szinthez képest.

Az eszközöknél egyértelműen a mobiltelefonok húzzák a szekeret, azon belül is az Apple brillírozik, nem kis részben a kínai piacon kiharcolt egyre komolyabb jelenlétének köszönhetően. A PC-k és tabletek esetében már nem ilyen jó a helyzet. Mindkét szegmens gyenge teljesítményt nyújt, ráadásul a személyi számítógépek esetében még az árszint növekedése is alávág a vásárlási kedvnek.

Az adatközponti rendszerek kategória jó részét a különböző tároló- és hálózati megoldások adják. Mindkét szegmensben viszonylag stabil kereslettel lehet számolni, de a vásárlók a beruházások egy részét az életciklus meghosszabbításával fogják majd késleltetni. Így kompenzálva a területet szintén érintő áremelkedést. A szintén ide sorolt szerverek viszont túlteljesíthetik a kategória átlagát, és felfelé húzhatják az összteljesítményt.

Az utolsóként említett terület, a vállalati szoftverek piaca ússza meg leginkább az általános visszaesést. A várt 654 milliárd dolláros forgalom alig 1,2 százalékos csökkenést jelent az előző évi eredményhez képest. A szoftverszolgáltatásokra váltó ügyfelek kegyeit kereső szállítók itt nem élhetnek az áremelés fegyverével, sőt nem győznek egymás alá ígérni, csak hogy részesedést tudjanak rabolni a konkurenciától.

Piaci hírek

Eladó az óriási genetikai adatbázis, kérdés, ki lesz a vevő és mit kezd vele

A nálunk is ismert 23andMe csődjét követően a tudósok remélik, hogy az új tulajdonos is hozzáférést biztosít nekik a 15 millió korábbi ügyfél genetikai adataihoz. Mások inkább amiatt aggódnak, hogy ki mindenki érdeklődhet még az értékes adatkészlet iránt.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.