Ha a fájlok, dokumentumok felhőben való tárolásáról van szó, akkor a Dropbox elsőként jut az eszünkbe. A cég üzleti modellje eddig szinte kizárólag erről szólt, amit a Microsofttal kötött megállapodással és agresszív árazással próbált még jobban erőltetni. De mit lehet még a szervereken tárolt elképzelhetetlen mennyiségű adatból kihozni? A Dropbox Paper erre kínál megoldást.
Jegyzetből Papír lett
A korábban Notes néven futó, de a béta állapotra Paperre átkeresztelt szolgáltatás valahol a Google Dokumentumok és az Evernote között egyensúlyoz, a fő fókusz pedig a csoportmunka. A Paper felülete egy végtelenül egyszerű, megcímezhető, és kenyérszöveggel ellátható dokumentummal nyit, aminek a szerkesztési lehetőségei alapból rejtve maradnak. Ha ezek elő is kerülnek, akkor legfeljebb pár alapfunkcióra (dőlt, félkövér karakterek, kis- nagybetű beállítás) számíthatunk, mivel itt nem ez a lényeg.
A Paper a gyors, kreatív ötletek megörökítéséről, és azok többiekkel való megosztásáról szól, ezért a minimalista megközelítés. A dokumentumba drag & drop módszerrel képeket illeszthetünk be, a dropboxos linkeket automatikusan értelmezi a rendszer, de az sem probléma, ha közvetlenül kódokat gépelünk be, amit a felület felismer, és így is kezel.
Az alap formátumon kívül létrehozható to do list is, amibe ha beemelünk egy Dropboxban tárolt fájlt, akkor az automatikusan elérhetővé válik a csoportmunka összes résztvevője számára. Ugyanez a hatás érhető el, ha az ismerősöket a @ jel használatával megemlítjük a dokumentumokban, amiről ők azonnal értesítést kapnak.
Átlátható, lekövethető kooperáció
A Paper fejlesztői arra törekedtek, hogy a közös munka minél hatékonyabb és követhetőbb legyen. Ennek érdekében az adott dokumentumon elvégzett, lépésről lépésre részletezett változtatás visszakereshető, a résztvevők kommenteket szúrhatnak be, ahova csak akarnak, illetve minden pillanatban jól látható, hogy éppen ki nyitotta meg a doksit és ott milyen változtatásokat végez.
A Dropbox Paper most lépett a korai béta szakaszba, ami azt jelenti, hogy több cég kapott hozzáférést a tesztelésre. Sajnos jelenleg bárki nem próbálhatja ki a szolgáltatás lehetőségeit, viszont fel lehet iratkozni egy várólistára, és várni a lehetőségre. A Paper publikussá válásáról, a használat további feltételeiről egyelőre nem közölt részleteket a cég.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak