Egyre több startup próbálkozik azzal, hogy a személyszállításban sikeres Uber modelljét átültesse az egészségügyi szolgáltatásokra. Ez az egészségügy digitális transzformációjának egyik hozadéka.

Olyan problémára keresnek megoldást a startupok, ami hamarosan Magyarországon is mindennapjaink részévé válik. Miközben hozzászoktunk, hogy az egészségügyi ellátás alanyi jogon jár, mivel egyre kevesebb állami forrás jut egészségügyre, és így a szolgáltatásokhoz való hozzáférés is egyre nehezebb. Aki pedig nem akar ellátás nélkül maradni, rákényszerülhet magánbiztosítást kötni.

Na de mi éri meg jobban? Alkalmilag fizetni a magánellátásért, vagy hosszú távú biztosítást kötni? Az amerikaik szerint sok esetben az előbbi: mert gyors és viszonylag olcsó. A szintén gomba mód szaporodó telemedicina szolgáltatások szintén egyre népszerűbbek, pedig ott még a beteg és az orvos közötti személyes kapcsolat is kiiktatódik.

Az orvos házhoz jön...

Amerikában egyre több olyan startup van, amely az Uber-modellt próbálja átültetni az egészségügyre: egy mobil alkalmazás segítségével lehet hívni orvost, aki gyorsan érkezik, és olcsón ellátja a beteget.

Értelemszerűen az ilyen otthoni kezeléseknél csak az olyan egészségügyi problémák kezelhetők, amelyek nem igényelnek különleges berendezéseket: oltás beadása, egyszerűbb sebek kezelése stb. Azaz minden olyan művelet, amit egy mobil sürgősségi ellátást biztosító orvos el tud végezni. (Ebbe egyébként akár egy mobil ultrahang is belefér, amire egyes országokban még az állami betegellátásban is van példa.)

Bár a modell egységes – alkalmazáson keresztül hívható az orvos, aki rövid időn érkezik, és a páciens által megadott helye és idpben elvégzi a vizsgálatot vagy a kezelést – az egyes szolgáltatások részleteiben elég sok az eltérés.

A Heal mobil applikációt a Los Angeles-iek és a San Franciscó-iak használhatják. Magát az alkalmazás mögött álló céget egy orvos, egy technológiai vállalkozó és egy a Google-nél is meglehetősen magas pozíciót betöltő marketinges alapította.

A Heal-lel amellett, hogy hívható az orvos, ki is lehet fizetni a kezelés átalánydíját, 99 dollárt, persze vannak extra szolgáltatások is felárért. Az orvos bárhová kiszáll, otthonra, munkahelyre, játszótérre stb., ahová a páciens kéri. Persze mivel az orvosi tevékenységet szigorú szabályok kötik, csak regisztrált orvosok vehetnek részt a szolgáltatásban. A Heal oldalán életrajzzal fel is tüntetik a szolgáltatáshoz csatlakozott orvosokat. A páciens az orvosnak fizet, a Heal pedig jutalékot kap.

A szolgáltatást idén akarják kiterjeszteni az Egyesült Államok további 15 nagyvárosára.

Míg a Heal azonnal orvost küld a pácienshez, egy New York-i cég a Pager kicsit szofisztikáltabb módszereket követ az emberi erőforrások kihasználásának optimalizálására. (A Pager esetében egyébként még szorosabb az Uber-kapcsolat, egyik alapítója, a sorozatvállalkozó Oscar Salazar ugyanis annak idején az Uber születése körül is bábáskodott.) A Pager orvosa Uber-kocsival érkezik a rendszerbe előre regisztráló beteghez, aki már megadta a főbb adatait és hitelkártya-számát. Akinek van biztosítása, annak a Pagertől kapott ellátást meg is téríti a biztosítója. Az erőforrásokat pedig úgy optimalizálják, hogy nem minden esetben küldenek orvost. Ha az előzetes információk egyszerűbb problémára utalnak, vagy rendszeresen kezelt betegről van szó, csak szakápoló érkezik a beteghez.

Nem kell minden beteghez kimenni

A gyógyászat ma máér olyan informatikai háttérrendszereket használ, hogy bizonyos esetekben nem is kell az orvosnak személyesen találkoznia a beteggel. Erre épít a mineapolisi RetraceHealth, amely a telemedicinát kapcsolja össze az Uber-modellel. A szolgáltatás ugyanis távolról, videokapcsolattal is igénybe lehet venni. Az orvos egy videokapcsolaton keresztül kikérdezi a beteget, és javaslatot tesz a kezelésre. Ha ez nem elegendő, akkor felárért jön az orvos személyes látogatása. A szolgáltatásokat előfizetéses formában is igénybe lehet venni (egy családi előfizetés havi 100 dollár), ekkor bizonyos szolgáltatások (vidochaten keresztüli vizsgálat, orvosi kiszállás, otthoni ultrahang, védőoltások beadása stb.) ingyenesek.

A Go2Nurse nem is tagadja a rokonságot az Uberrel: honlapján eleve úgy határozza meg magát, hogy az "otthoni ápolás Ubere". Elsősorban terhesgondozásra, csecsemőellátásra, idősgondozásra, alzheimeres parkinsonos betegek ellátására specializálódott, és Chicago és Milwaukee régiójában tevékenykedik.

De nem csak az Uber-jellegű, a különböző intézményekben dolgozó orvosok és áploók szabad kapacitásaira építő szolgáltatások szaporodnak. Egyre népszerűbbek a tisztán telemedicina alkalmazások is. A Doctor on Demand kifejezetten az online diagnosztikára és tanácsadásra helyezi a hangsúlyt. Legnagyobb előnye az appon keresztüli azonnali elérhetőség. Ez komoly piacot teremt, hiszen az egészségügyi intézményekben sokszor heteket-hónapokat kell várni egy alapvizsgálatra. A pszichológiai tanácsadás esetében ez különösen fontos lehet, ahogy a Doctor on Demand által lefedett másik területen a csecsemőellátásban is.

Az egész egészségügyi piacra kihat

A piacban óriási potenciált látnak a szereplők. Jól mutatják ezt a jelenleg 25 ezer ügyféllel rendelkező Go2Nurse növekedési terveit is. A cég idén még csak 3,5 millió dolláros bevételt tervez. Jövőre azonban már közel a négyszeresét, 13 milliót, 2019-ig pedig elérnék a 300 millió dollárt.

Az amerikai telemedicina vállalkozásokat tömörítő ATA (American Telemedicine Association) szerint idén már előreláthatólag mintegy 1 millióan vesznek igénybe webkamerákon keresztül orvosi szolgáltatást. Erre már a biztosítók is reagáltak, bevezetnek olyan egészségbiztosítási formákat, melyek a telemedicina jellegű ellátásokat is támogatják.

Az ilyen alkalmazásokon keresztül igénybe vehető on-demand orvosi szolgáltatások egyértelmű előnye az amúgy is mindenhol orvoshiánnyal küzdő egészségügyi rendszerekben dolgozók tudásának-szakértelmének jobb kihasználása (vagy kizsákmányolása?). Ráadásul az ilyen rendszerek sokkal kisebb rezsiköltséggel működnek, mint a hagyományos intézmények (kórházak, rendelőintézetek stb.)

Oscar Salazar: az Ubertől hozta az ötletet

Az sem elhanyagolható szempont, hogy az otthoni gyógyítás felfutása a háttériparnak, azaz az orvosi műszergyártásnak is segít: várhatóan felfut a hordozható diagnosztikai eszközök fejélesztése és gyártása. Szintén komoly hozadék lehet, hogy felértékelődik az orvoslás informatikai háttértámogatása, például a big data jellegű elemzések, melyek segíthetik a videokapcsolaton keresztül felállított diagnózisok pontosítását.

A növekedésnek erős korlátai vannak

A fentebb bemutatott vállalkozások szolgáltatásait átböngészve jól láthatók ugyanakkor az otthoni on-demand gyógyítás és a telemedicina korlátai is. Szakértők figyelmeztetnek arra, hogy nagyon is szükség van az orvos és beteg személyes kapcsolatára, és az egyre fejlettebb informatikai háttér ellenére is fontos lehet, hogy olyan orvos kezeljen egy beteget, aki például személyesen is jól ismeri a kórtörténetét.

Aztán vannak biztonsági problémák is. A telemedicina kapcsolat esetén a beteg sokszor valójában nem tud meggyőződni arról, hogy akivel beszél, az valóban orvos, vagy valóban az ő betegségének szakértője.

Ez egyben a piac egyik korlátja is. Az orvoslás sokkal jobban szabályozott, mint a személyszállítás. Végső soron taxis akárki lehet, ha van jogosítványa, és letesz néhány vizsgát. Az orvosi tevékenység végzéséhez azonban meg kell teremteni a megfelelőfeltételeket, speciális eszközökre van szükség stb. Emiatt elképzelhető, hogy bár a telemedicina és az Uber-modell követő otthoni ellátó szolgáltatók piaca – különösen a rapid problémák elhárítása terén – hatalmasat nőhet, a bővülés közel sem lesz olyan mértékű, mint azt a Go2Nurse menedzsmentje jósolja.

Nálunk az Uber-modell egyelőre nem opció

Magyarországon már 2007-ben alakult megalakult az eVita (életvitelt segítő infokommunikációs technológiák és alkalmazások) platform, amely annak lehetőségét vizsgálta, hogy az infokommunikációs eszközökkel hogyan lehetne könnyíteni a tartós egészségügyi felügyeletre szorulók életét.

A telemedicina terén azonban csak tavaly történt komolyabb előrelépés, amikor az Uzsoki Utcai Kórházban elindult egy kísérleti projekt a Microsoft HealthVault rendszerére épülve. A kísérletbe akkor háromszáz páciens vontak be. Ezeket a betegeket ellátták távolról is felügyelhető diagnosztikai eszközökkel, hogy az egyes kezelésekre ne kelljen a kórházba bemenniük, illetve hogy a pácinesek állapota személyes találkozás nélkül is nyomon követhető legyen.

A Heal-hez hasonló szolgáltatások azonban még váratnak magukra. Az amerikai példák mindazonáltal tanulságosak. Bár az ottani díjak meglehetősen húzósnak tűnnek, de ha figyelembe vesszük a magyar egészségügyben gyakori paraszolvenciát is, már némileg mások lesznek az arányok.

Közösség & HR

Egyre furcsábbak lesznek a CAPTCHA tesztek, ahogy a gépek is okosodnak

Már nagyon jók például például a fényképek címkézésében, de a logikai összefüggéseken könnyen fennakadnak. Igaz, ezzel így lehet némelyik emberi felhasználó is.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

A válasz egyszerű: arról függ, hogy hol, hogyan és milyen szabályozásoknak és üzleti elvárásoknak megfelelően tároljuk az információt. A lényeg azonban a részletekben rejlik.

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.