Vajon megismétli-e az alsó kategóriás Blade hihetetlen sikerét a ZTE legfrissebb androidos telefonja, a Skate? Minden az árcédulán múlik...
A
ZTE Blade-tesztünk máig az egyik legkeresettebb cikk a Bitporton, és ez nem is csoda: a belépő szintű készülék tökéletesen kihasználta az Android egyik legjobb tulajdonságát, miszerint a működtetéséhez nem feltétlenül szükséges bivalyerős, méregdrága hardver. A Blade a lehető legjobban lenyomott áron jelent meg a hazai szolgáltatóknál, és kifejezetten jól fogyott, köszönhetően mindenkinek, aki kevésbé tömött pénztárcával is androidos telefonra vágyott.
Felemás csúcson ■ A ZTE Skate (amely egyes országokban Orange Monte Carlo néven, OEM konstrukcióban került forgalomba) a kínai gyártó beharangozása szerint "felső kategóriás", amitől a különféle fórumokon kommentelők egy része már előre, látatlanban megijedt: az ultra-megfizethető kategóriás siker után egy telített és nehezen támadható piac felé mozdulna a ZTE?
Szerencsére a Skate legfeljebb csak a gyártó portfóliójában számít csúcsnak, a hardveres képességek a tökéletes középkategóriába sorolják a készüléket. A 800 megahertzes Qualcomm MSM 7227 processzor a csúcsmodellek kétmagos, 1 gigahertz fölötti chipjeihez nem érhet fel, bár jó pont jár a külön 200 MHz-es grafikus gyorsítóért. Az 512 megabájtos memóriát természetesen felturbózhatjuk microSD kártyával.
Nagyra tárt ablak ■ Nem nehéz észrevenni, hogy az alapvető hardveres jellemzőkben szinte teljesen a
nemrég általunk is kipróbált Samsung Galaxy Ace testvére lehetne a Skate. Még a hátlapon található 5 megapixeles, LED-villanós fényképezőgép mérete is stimmel, ezért összehasonlításként jó alapot adott azt megnézni, miben más mégis a két készülék. Ezt szintén nem nehéz kiszúrni, hiszen az Ace 3,5 hüvelykes kijelzője helyett itt 4,3 hüvelyk átmérőjű a képenyő, és a felbontás is dícséretesen 480x800 képpontra nőtt. Az előző ZTE telefon egyik leggyengébb pontja a kijelző színmélysége volt, a Skate itt is javított, a Blade 256 ezréhez képest már 16 millió színárnyalat megjelenítésére képes.
Viszont működés közben pont a nagyobbra faragott kijelző okoz némi gondot. A tapasztalat azt mutatta, hogy grafikus gyorsító ide vagy oda, a képernyők közötti váltás, vagy az alkalmazásokon belüli lapozás közben bizony meg-megdöccen a telefon. A 800 megahertzes processzor a legtöbb appot jól kiszolgálja, bár a legújabb, izzasztó 3D-s csodákhoz már nem elég az ereje.
A Blade-nél természetesen azért valamivel gyorsabb összhatást keltett a készülék: az Ace-szel összevetve a grafikailag kevésbé megterhelő appok (például a Gmail kliens, a Foursquare vagy a Facebook) hasonló sebességgel futottak, az Angry Birdsben viszont a Samsung madara azért gyorsabban repült. A kamera is kissé lassan reagál, ami csendélet vagy tájkép fotózásakor nem is akkora probléma, száguldó kisgyerekhez vagy versenyautóhoz viszont már nem igazán való.
Minden az árcédulán múlik ■ A telefon kidolgozása távolról kifejezetten tetszetős, bár közelről azért már észrevehető némi összecsapottság. A hátlap süllyesztett mintás kidolgozása az alapvetően csillogó és ujjnyomgyűjtő fényes műanyagot egy fokkal kulturáltabbá teszi, viszont az előlapon, a kijelző alatt található gombok bántóan lötyögnek.
A készülék egyébként az Android Gingerbread mindenféle külső díszítés nélküli változata fut (bár a tesztkészülék valószínűleg valamelyik külföldi Orange hálózathoz készülhetett, ezért itt extra narancs színvilágú felületet és Orange-alkalmazásokat is találtunk). Az alap droid abban a tekintetben mindenképpen jobb a más gyártók által fazonra igazított interfésszel rendelkező verziókhoz képest, hogy könnyebb frissíteni a későbbiekben érkező Androidokra - aki pedig extra szépítgetésre vágyik, az Android Marketen akár ingyenes widgetekből és hátterekből is talál magának eleget a kísérletezéshez.
Összességében elmondható, hogy a ZTE Skate sikere azon múlik, mennyire tudja követni elődje kifejezetten előnyös árazási politikáját. Ha a középkategóriás hardver és kidolgozás mellé egy 60 ezer forintot meg nem haladó ár kerül, a Blade után továbblépésre vágyóknak ez a modell is kívánatos választás lehet. Összehasonlításként a Telenornál a Samsung Galaxy Ace legdrágább (kártyás) formában 59 990 forint. Ehhez képest kissé elgondolkodtató, hogy angol szolgáltatóknál 250 fontért (kb. 78 000 forint) debütált a készülék, ez viszont már kissé soknak tűnik. Egyelőre nem tudtuk meg, mikor és melyik hazai szolgáltatónál lesz elérhető a Skate, így az árazásról sincs információnk - reményeink szerint inkább a hatvanezres szinthez lesz közel.