A ZTE a nevetséges áron kínált, belépő szintű Blade okostelefonja után itthon is piacra dobta újabb sikergyanús készülékét, amely már egyáltalán nem a kényszerű kompromisszumokról szól.
Alacsony ár, nagy méretű kijelző és friss Android: a kínai gyártó ugyanilyen alapon már sikerre vitte Blade nevű okostelefonját, és legújabb készülékét is a bevált receptet követve dobta piacra. A ZTE Skate a februári Mobile World Congress-en mutatkozott be, a Nagy-Britanniában Monte Carlo néven megjelent változatát pedig augusztusban mi is szemügyre vettük. Most a magyarországi bejelentését követően alkalmunk volt kipróbálni azt a modellt, amelyik először novemberben jelenik meg a T-Mobile kínálatában.
A ZTE Skate dizájnja állítólag egy gördeszka formavilágát idézi, amire a készülék nevén túl a kissé lekerekített és kiugró szegélyek csak távolról utalnak. Őrömteli változás, hogy a telefon oldaláról eltűntek a Blade gagyisztikus króm hatású elemei (valószínűleg azokra is az eszköz elnevezése miatt volt szükség), de a bekapcsoló és hangerő-szabályozó gombok új elhelyezése nem a legszerencsésebb. Az alsó funkciógombok viszont a lötyögős illesztéssel együtt is kényelmesek, a kereső gomb hiánya vagy a "home" és a "menü" Blade-es elrendezése pedig egyáltalán nem zavaró.
A Blade 3,5 hüvelykes kijelzőjéhez képest a Skate már 4,3 hüvelykes TFT-vel rendelkezik. A 480×800-as felbontás ekkora méretben már kevéssé nyűgözi le az embert, de a 16 millió színt megjelenítő képernyő elég világos, és szabadban is jól olvasható. A virtuális billentyűzet kifejezetten kényelmes, ami fontos változás a legelőször bemutatott Skate-modellekez képest, hiszen azokon még fekvő helyzetben is nehéz volt gépelni. Az álló és a fekvő nézet közötti váltás meglepően sima, amiben nagy szerepe van a 200 megahertzes grafikus gyorsítónak.
A készüléken az Android 2.3.5 (Gingerbread) alapváltozata fut, vagyis a ZTE ezúttal sem foglalkozott a saját interfész kialakításával. Ezt könnyű lenne negatívumnak elkönyvelni, azonban a dolognak előnyei is vannak. Valószínű, hogy a Skate felhasználói hamar hozzájuthatnak majd az elkövetkező Android-frissítésekhez, már ameddig érdemes lesz telepíteni őket a szerényebb képességű hardverre. Másrészt telefon egyedi widgetekkel sincs telepakolva, ami felgyorsíthatja a rendszer működését, hiszen magunk válogathatjuk össze a készülékre kerülő programokat.
A Skate 5 megapixeles kamerája a középkategória felsőházába tartozik, bár az eszköz kissé lomha, így nem kifejezetten alkalmas egy-egy pillanat megragadására. Ami a ZTE készülékét egyértelműen kizárja a felső kategóriából, az a 800 megahertzes processzor, amely nem hasonlítható össze a csúcsmodellek többmagos CPU-inak teljesítményével. A telefon a lapozások és a képernyőváltások alkalmával gyakran elgondolkodik, és a grafikus gyorsítás ellenére sincs oda az olyan látványközpontú felhasználásért, mint a görgetés vagy a 3D-s alkalmazások.
Komoly problémáról persze nincsen szó, mivel a kevésbé látványos alapkészségek – például a keresés, a levelezés vagy a közösségi kliensek - szépen futnak a Skate-en.
Alacsony ár, nagy méretű kijelző és friss Android: a kínai gyártó ugyanilyen alapon már sikerre vitte
Blade nevű okostelefonját, és legújabb készülékét is a bevált receptet követve dobta piacra. A ZTE Skate a februári Mobile World Congress-en mutatkozott be, a Nagy-Britanniában Monte Carlo néven árusított változatát pedig
augusztusban mi is szemügyre vettük. Most a ZTE magyarországi bejelentését követően alkalmunk volt kipróbálni azt a modellt, amelyik novemberben
a T-Mobile kínálatában is megjelent.
Új formába öntve ■ A ZTE Skate dizájnja állítólag egy gördeszka formavilágát idézi, amire a készülék nevén túl a kissé lekerekített és kiugró szegélyek csak távolról utalnak. Örömteli változás, hogy a telefon oldaláról eltűntek a Blade gagyisztikus króm hatású elemei (valószínűleg azokra is az eszköz elnevezése miatt volt szükség), de a bekapcsoló és hangerő-szabályozó gombok új elhelyezése nem a legszerencsésebb. Az alsó funkciógombok viszont a lötyögős illesztéssel együtt is kényelmesek, a kereső gomb hiánya vagy a "home" és a "menü" Blade-es elrendezése pedig egyáltalán nem zavaró.
Néha éppen annyira kényelmes egy kézzel tartani, mint egy gördeszkát
A Blade 3,5 hüvelykes kijelzőjéhez képest a Skate már 4,3 hüvelykes TFT-vel rendelkezik. A 480×800-as felbontás ekkora méretben már kevéssé nyűgözi le az embert, de a 16 millió színt megjelenítő képernyő elég kellemes, és jól olvasható a szabadban. A virtuális billentyűzet is kifejezetten kényelmes, ami fontos változás a legelőször bemutatott Skate-modellekez képest, hiszen azokon még fekvő helyzetben is nehéz volt gépelni. Az álló és a fekvő nézet közötti váltás meglepően sima, amiben nagy szerepe lehet a 200 megahertzes grafikus gyorsítónak.
A legnagyobb törpe ■ A készüléken az Android 2.3.5 (Gingerbread) alapváltozata fut, vagyis a ZTE ezúttal sem foglalkozott a saját interfész kialakításával. Ezt könnyű lenne negatívumnak elkönyvelni, azonban a dolognak előnyei is vannak. Valószínű, hogy a Skate felhasználói hamar hozzájuthatnak majd az elkövetkező Android-frissítésekhez, már ameddig érdemes lesz telepíteni őket a szerényebb képességű hardverre. Másrészt telefon egyedi widgetekkel sincs telepakolva, ami felgyorsíthatja a rendszer működését, hiszen magunk válogathatjuk össze a készülékre kerülő programokat.
A Skate akkuja a nagyobb kijelzővel is sokkal jobban bírja a Blade-nél
A Skate 5 megapixeles kamerája a középkategória felsőházába tartozik, bár az eszköz kissé lomha, így nem kifejezetten alkalmas egy-egy pillanat megragadására. Ami a ZTE készülékét egyértelműen kizárja a felső kategóriából, az a 800 megahertzes processzor, amely nem hasonlítható össze a csúcsmodellek többmagos CPU-inak teljesítményével. A telefon a lapozások és a képernyőváltások alkalmával gyakran elgondolkodik, és a grafikus gyorsítás ellenére sincs oda az olyan látványközpontú felhasználásért, mint a görgetés vagy a 3D-s alkalmazások.
Ilyen egy jó vétel ■ Komoly problémáról persze nincsen szó, mivel a kevésbé látványos alapkészségek – például a keresés, a levelezés, a közösségi kliensek vagy akár a videók – szépen futnak a Skate-en, ami lényeges előrelépést jelent a Blade-hez képest. A készülék könnyen találja meg a hálózatot, és elődjével szemben már nem is dobálja el, az akkumulátor meglepően szívós, a hangminőség elfogadható, és a telefon más területeken sem hagy különösebb kívánnivalót maga után. Ezzel szemben semmiben sem nyújt kiemelkedőt, a csúszós műanyagborítástól kezdve a szoftveres extrák teljes hiányán át a spártaian egyszerű kamera-beállításokig.
Aki már a Blade-del is jól kijött, az a Skate-et imádni fogja
A lényeg mindenképpen az, hogy a telefon a Blade-del ellentétben már nem kényszeríti megalkuvásra a felhasználókat, és nincsenek ordító hiányosságai, amelyeket a barátságos árcédulával takar el. A Skate egyszerűen "csak" jó vételnek számít, viszont nem annyival olcsóbb a hozzá hasonló, de nagyobb tudású modelleknél, hogy az ár mindent eldöntő szempont legyen.
A készülék a T-Mobile-nál listaáron 50 ezer forintba kerül, havi díjas előfizetéssel és két éves hűségnyilatkozattal pedig ingyen elvihető. Ezek a feltételek nem sokkal kedvezőbbek, mint például a szolgáltató Samsung Galaxy Ace ajánlatai, de a Skate-nek ezzel együtt is szép karriert jósolunk. Az asztalon pihenő ZTE Blade-ről annak idején még megkérdezték, hogy ez a telefon márkája, vagy ennyire drukkolok a Zalaegerszegnek. A telefon hazai sikere után ilyesminek ma már sokkal kisebb a valószínűsége, a Skate pedig gondoskodhat róla, hogy a ZTE márkanév ne az olcsóságot, hanem a kedvező ár-érték arányt jelentse.