A kínai gyártó tavaly valamit nagyon eltalált. A szinte ingyen kínált Blade üzenete az volt, hogy még azokhoz is eljuthat az okostelefon, akiknek egy iPhone vagy egy Galaxy S elérhetetlen álom. Egy év után itt a ZTE új versenyzője.
Augusztus végén
már volt szerencsénk kipróbálni a ZTE Skate egy külföldről érkezett mintapéldányát. A cikk – a tavaly decemberi
ZTE Blade teszthez felzárkózva – a Bitport egyik legolvasottabb írása lett. Ez is jelzi, hogy a kínai gyártó valamit nagyon jól eltalált a Blade tavalyi bevezetésekor: a belépő szintű készülék tökéletesen kihasználta az Android egyik legjobb tulajdonságát, miszerint a működtetéséhez nem feltétlenül szükséges bivalyerős, méregdrága hardver. A Blade a lehető legjobban lenyomott áron jelent meg a hazai szolgáltatóknál, és kifejezetten jól fogyott, köszönhetően mindenkinek, aki kevésbé tömött pénztárcával is androidos telefonra vágyott.
Lavírozás a siker felé ■ Ahogy az augusztusi első találkozáskor is összefoglaltuk, a Skate teljesen jó folytatásnak számít a Blade után. Megnövelt kijelzője (4,3 hüvelykes képátlóval, 480×800 képpontos felbontással és 256 ezer színnel) valóban szintlépés a közepes méretű elődhöz képest, és a vakuval megtámogatott 5 megapixeles kamera is kurrensnek számít.
Azzal azonban a ZTE kissé megkavarta a szakértőket és vásárlókat egyaránt, hogy a Skate-et az előzetes sajtóanyagokban akkurátusan felső kategóriásként emlegette, amellyel pont a Blade-del megfogott, olcsón okostelefonra vágyó közönséget sikerült megijesztenie. Szerencsére nincs szó róla, hogy a gyártó vérszemet kapott volna, és saját erősségeit feledve a már jóval telítettebb prémium kategória felé mozdul. Ezt már az is megerősíti, ahogy a Blade-re felső-középkategóriaként utalnak vissza - saját identitásbeli furcsaságuk mellett szerencsére szó sincs arról, hogy másfajta közönségre lőnének az új készülékkel.
A Skate ugyanis a hazai képviselet szerint Magyarországon novemberben a T-Mobile kínálatában 40 ezer forintos árfekvésben jelenik majd meg. Igaz, azt pontosan nem tudtuk meg, hogy milyen konstrukcióban, de ha ez egy kártyás árat jelöl, garantálható a siker - ez esetben ugyanis még akár előfizetés és hűségnyilatkozat nélkül is viszonylag jó áron juthatunk egy reálisan nézve középkategóriás okostelefonhoz.
A 800 megahertzes processzor tapasztalataink szerint a legtöbb appot jól kiszolgálja, bár a legújabb, izzasztó 3D-s csodákhoz már nem elég az ereje, a képernyők közötti váltás, vagy az alkalmazásokon belüli lapozás közben bizony meg-megdöccen a telefon. Ennek ellenére ennyi pénzért egy emailezésre, netezésre, általános appok használatára tökéletesen megfelelő készülékhez juthat a vásárló.
Mint a bolondgomba ■ A ZTE egyébként valóban jól talált rá a megfizethető okostelefonos szegmensre: ezt többek között az is jelzi, hogy az IDC és a Gartner is besorolta a világ öt legnagyobb mobilgyártója közé. Évi 10 milliárd dollár feletti forgalmuknak persze csak egy része származik a telefongyártásból, ráadásul a bevétel legnagyobb részét még mindig a szolgáltatók számára készített OEM készülékek hozzák.
A saját modellekkel felvállalt stratégia mindenesetre a Skate-tel is tarthatónak tűnik. Ahogy
Helfrich István kereskedelmi igazgató megfogalmazta, manapság a hazai vásárlók legnagyobb része drágább telefonokat használ, mint amit pénztárcája megengedne. A Skate a jelek szerint újra nekik lehet vállalható alternatíva.