Bár a mobil eszközöket továbbra is veszélyforrásnak tekintik, a vállalatok nagy többsége tervezi, vagy már el is kezdte saját mobil alkalmazásainak fejlesztését – derül ki egy friss felmérésből.
Újabb lépcsőfokához érkezett a mobil eszközök vállalati adaptációja: tízből hét szervezetnél minimum szóba került a saját alkalmazások implementációja, míg egyharmaduk már használatba is vette azokat, vagy legalábbis lépseket tett a bevezetéssel kapcsolatban. Mindez a Symantec
2012 State of Mobility című felméréséből derül ki, amelyet világszerte több mint 6 ezer cég bevonásával készítettek el, köztük az Európát is magában foglaló EMEA régió képviselőivel.
Mobil hullám ■ Tízből négyen a három legnagyobb IT biztonsági kockázat közé sorolták mobil eszközöket, a válaszadók közel fele pedig úgy látja, hogy a mobilitás extrém kihívások elé állítja a vállalatokat. A tanulmány szerint ez egyértelműen a vállalati szintű bevezetések szaporodását mutatja: a pilot projektek és taktikai jellegű telepítések után – ahol gyakran kivételeket tesznek, figyelmen kívül hagyva a házirendet – most következnek a komplex, szabályokhoz és szabványokhoz igazodó feladatok.
Érdekesség, hogy a felmérés szerint a vállalatok nagyobb részének nincs vele problémája, ha a dolgozók személyes célokra használják a céges eszközöket, de az otthonról hozott eszközök munkehelyi alkalmazását többségében még nem nézik jó szemmel. A biztonsági kockázatok miatt egyre több szervezet mérlegeli, hogy a közösségi médiához kapcsolódó mobil appokat csak azoknak a munkatársaknak engedélyezi, akiknél ez egyértelműen üzleti hajtóerőt jelent.
Azok közül viszont, akik már használatba vettek bizonyos mobil alkalmazásokat, előzetesen tízből hét szervezetnél számítottak egyértelmű előnyökre, sőt a használatba vételt követően ennél is nagyobb arányban, közel nyolcvan százalékban számolhattak be pozitív eredményekről. A felmérésben résztvevő cégek közül egyébként tízből hat helyen már rendszeresen használnak mobil eszközöket bizonyos üzletági alkalmazásokban, így elmondható, hogy a mobilitás végérvényesen a vállalati informatika fősodrába került.
Nem csodaszer ■ A Symantec tanulmánya ugyanakkor felhívja rá a figyelmet, hogy a működő implementációk jelentős része nem illeszkedik megfelelően a már meglévő rendszerekhez és üzleti folyamatokhoz, így a lehetséges előnyöket sem sikerül teljes mértékben kiaknázni. Ezzel kapcsolatban már-már közhely, hogy a mobil appok fejlesztése és használatba vétele nem egyenlő a mobil stratégiával, amelynek hiányában az appok sem biztos, hogy beváltják a hozzájuk fűzött reményeket.
Általában egy folyamatot vagy a folyamat egy részét érdemes "mobilizálni", nem teljes alkalmazásokat. Utóbbiak sokszor túlságosan összetettek a mobil felhasználáshoz, amelynek esetében a funkciók java része nem is hordoz különösebb értéket. Ugyanígy igaz, hogy kudarcra van ítélve minden olyan kísérlet, amely a PC-s környezetet próbálja mobilra átültetni. A legsikeresebb korai bevezetések gyakran nem is az appokról, hanem egyszerűen a mobil eszközökről is elérhető adatokról (árlisták, prezentációk stb.) szólnak.