A héten életre hívott Green Touch kezdeményezés iparági szerepvállalóinak célja, hogy öt éven belül megalkossák a jelenleginél ezerszer takarékosabb hálózati architektúra referenciáját.

A hétfőn útnak indított Green Touch Initiative résztvevői nem kisebb célt tűztek ki maguk elé, mint olyan technológiák kifejlesztését, amelyeknek köszönhetően az Internet és más globális kommunikációs hálózatok a mainál ezerszer kisebb fogyasztással működhetnének. Ez nagyságrendileg annyit tesz, hogy a szóban forgó hálózatok üzemeltetése három év után emésztene fel annyi energiát, mint jelenleg egyetlen nap alatt. A kezdeményezéshez számos iparági, oktatási és kormányzati kutatóintézet csatlakozott, de a várakozások szerint idővel az ICT piac minél több szereplője megjelenik majd a Green Touch támogatóinak táborában.

Az ambíciózus tervek a Bell Labs egyik kutatásán alapulnak, amely szerint a vezeték nélküli infokommunikációs hálózatok potenciális teljesítménye - az energiafelhasználás függvényében - 10 ezerszer nagyobb a jelenleginél, ami a vezetékes hálózatok esetében ennek is a százszorosa, vagyis 1 milliószor több. A kutatók mindezt az ICT hálózatok és technológiák alapvető tulajdonságainak és fizikai korlátainak vizsgálata nyomán állapították meg, olyan elfogadott szabályok figyelembe vétele mellett, mint amilyen például a Shannon-törvény. A Green Touch ennek megfelelően öt éven belül alkotná meg az újgenerációs hálózati architektúra referenciáját, bemutatva azokat az alapvető komponenseket, amelyekre szükség lesz a fejlesztések gyakorlatba való átültetéséhez. A Green Touch mindezzel új területeket nyitna az iparágon belül, bár az új technológiák piaci bevezetését további öt vagy tíz éven belül tartják reálisnak.

Nagy lábon élünk
A Bell Labs kutatásért felelős alelnöke és egyben a Green Touch konzorcium vezetője, Gee Rittenhouse szerint az előttünk álló évtizedben több milliárdra növekszik azoknak a felhasználóknak a száma, akik az újabb, minden eddiginél gazdagabb kommunikációs lehetőségekkel élve igénybe veszik a rendelkezésre álló hálózatokat. Az infokommunikációs infrastruktúra kihasználásában más iparágakban is drámai növekedés előtt állunk, ahogy a vállalatok többek között a hálózatok igénybe vételével próbálják csökkenteni ökölógiai lábnyomukat. Mindez értelemszerűen az ICT infrastruktúra energiaigényének növekedésével jár - előrejelzések alapján tíz éven belül megduplázódik -, amire Rittenhouse szerint az iparágnak egységesen kell választ keresnie.

A Bell Labs alelnöke úgy véli, a Green Touch kezdeményezés egyedülálló abból a szempontból, hogy globálisan gyűjti össze a rendelkezésre álló fejlesztési kapacitást és szakértelmet, ami alapvető áttörést hozhat például az ICT szektor szén-dioxid-kibocsátásának csökkentésében. (Természetesen hasonló, lokális kezdeményezések eddig is akadtak, azonban Rittenhouse úgy gondolja, az energiafogyasztás csökkentésére irányuló fejlesztések nem tartanak lépést a növekvő adatforgalommal.) Ugyancsak fontos szempont, hogy a Green Touch projekt eredményeképpen a távközlési szolgáltatók költségei is drasztikusan csökkenhetnek.

Optimista elemzők és kormányzati szereplők
A kezdeményezésst amerikai, francia, dél-koreai és portugál kormánytagok is támogatásukról biztosították, sőt az olyan vállalati résztvevőkön túl, mint a Bell Labs, az AT&T vagy a China Mobile, csatlakozott hozzá az MIT, a Stanford University vagy éppen a Francia Nemzeti Számítástudományi és Irányítási Kutatóintézet is. A konzorcium legelső ülése február elején várható; ekkor fektetik le a Green Touch öt évre szóló terveit, megállapítják, milyen eredményeket várnak az első év végére, ezen kívül pedig kidolgozzák az egyes tagok szerepét és felelősségi körét.

Vernon Turner, az IDC vállalati infrastruktúrákért és telekommunikációs kutatásokért felelős alelnöke szerint a Green Touch által megfogalmazott probléma valóban gyors fellépést sürget. Turner nagyratörőnek, de jól meghatározottnak tartja a konzorcium 2015-re kitűzött céljait, amihez ezúttal rendelkezésre is áll a megfelelő tudományos háttér. Úgy véli, hogy a globális, multidiszciplináris megközelítés ténylegesen felgyorsítja majd a technológiák szükségszerű, alapvető újragondolását és fejlesztését.
 

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.