A Microsoft új mobil operációs rendszerének hivatalos startja után egy nappal végre mindenki számára elérhetővé vált a WP8-as szoftverfejlesztői készlet.
Tegnap kezdődött háromnapos, fejlesztőknek szóló konferenciáján jelentette be a Microsoft, hogy immár mindenki számára elérhetővé vált a Windows Phone 8 rendszerére írt alkalmazások fejlesztéséhez szükséges készlet (SDK). A cég természetesen már a
mobil operációs rendszer hétfői hivatalos startját megelőzően is dolgozott együtt külsős fejlesztőkkel, ám ebbe a körbe eddig csak meghívásos alapon lehetett bekerülni. Ez a szelektálás egyébként ki is csapta a biztosítékot néhány olyan fejlesztőnél, amelyik nem kapott korai invitálást.
Under construction ■ A hivatalos indoklás szerint azért kellett ennyit várni a
fejlesztői készlet publikus elérésére, mert a Microsoft nem akarta idejekorán megkötni saját kezét. Azaz még az utolsó pillanatokban is új megoldásokat, lehetőségeket akartak rakni a rendszerbe. Ennek némileg ellentmond az, hogy a héten startolt végleges változatban nem nagyon találni olyan, korábban nem említett dolgot, ami indokolta volna a késlekedést.
Egy másik változat szerint a várakozások felfokozása volt a célja a külső fejlesztői kör limitálásának. Ha mást nem, az érzelmeket bizonyosan sikerült felkorbácsolni a kimaradók között. Talán ennek csillapítására hirdetett rendkívüli csatlakozási akciót a cég. A szokásos 99 dolláros fejlesztői regisztrációs díjat ugyanis az elkövetkező bő egy hét alatt 8 dollárra redukálták.
A szoftveróriás a most zajló Build konferencián a fejlesztői kit mellett számos már elérhető vagy éppen fejlesztés alatt lévő külső megoldásról is beszámolt. A konzumer felhasználók számára vonzó játékok és híroldalak mellett felmerült több üzleti vonatkozású alkalmazás, lehetőség. Ezek egyike a fejlesztők számára kiemelten fontos PayPal API. A pénzügyi tranzakciók gyors lebonyolítását lehetővé alkalmazásprogramozási felülettel könnyebben lehet majd pénzzé váltani egy-egy jó ötletet.
Rivális a házban ■ Bár a Microsoftnak a cloud tárolás és fájlmegosztás területén direkt konkurenciát jelent, mégis említést tettek a Dropboxról is, mint az egyik olyan külső fejlesztésről, amelyik hamarosan élesedik a redmondi vállalat alkalmazásáruházában. Hasonló úton jár a mikroblogszolgáltató Twitter és a vállalatirányítási megoldásáról ismert SAP is.