A Nokia bemutatta legújabb okostelefonját, amely az eddig pátyolgatott, ám szerény szakmai sikert arató Symbian^3 és az év végén érkező első windowsos készülékek között megpróbálkozik a MeeGo operációs rendszerrel.
A túl sokáig elhúzott fejlesztés után kiadott Symbian^3 alapú okostelefonok egyelőre sem a szakmai, sem a közönségsikert nem tudták megfelelő mértékben begyűjteni,
az első windowsos Nokia telefonokra pedig még valószínűleg az idei év végéig várni kell.
Mit tesz ilyenkor a gyártó, amely
nincs épp irigylendő helyzetben, és a köztes időben is szeretne valamit villantani az okostelefon-piacon? Előszedi azt az operációs rendszert, amit először a Symbian miatt mellőzött, majd pedig a
Microsoft-partnerség tette parkolópályára. Azt csak a jövő mutathatja meg, hogy a MeeGo csupán egy időkitöltő állomás a Nokia életében, vagy egy váratlan siker esetén továbbviszik a vonalat. Valószínűleg ez a döntés az N9 fogadtatásán áll vagy bukik.
Söprés innen! ■ A 3,9 hüvelykes hajított képernyő csaknem a készülék teljes előlapját elfoglalja, amelyen sokadik nézésre sem találunk semmilyen hardveres nyomógombot, mint ahogy az egy darabból kimart polikarbonát vázat sem csúfítja el egy csavar sem. A minimalisztikus dizájn nem véletlen, a MeeGo 1.2-es változatát teljesen az érintőképernyő speciális kezelésére szabták. Az N9-cel együtt járó új szlogen az eddigi kattintás vagy tapintás helyett a söprés (swipe).
Az okostelefonok különféle képviselőinél megszokhattuk az alkalmazás-ikonokkal vagy widgetekkel telepakolt képernyőket, a MeeGo ezen próbál óvatosan, de első látásra stílusosan változtatni. Három nagy csoportba szerveződnek a lehetőségeink, amelyet tulajdonképpen három - a képernyő széléről vízszintesen vagy függőlegesen - görgethető (pontosabban söpörhető) képernyőn kezelhetünk.
Az egyiken a viszonylag megszokott módon, ikonok formájában elrendezett alkalmazások között böngészhetünk, a következő az összes kommunikációt, jelzést, üzenetet gyűjti össze, míg a harmadikon az éppen futó, vagy nemrég használt alkalmazások között válthatunk egyetlen érintéssel. A három képernyőn belül már hagyományosan, vízszintes függőleges irányban scrollozhatunk, és használhatunk multitouch elemeket is, például a kétujjas nagyítást.
Izmos tégla ■ Az N9-be az eddigieknél erősebb hardvert épített a Nokia - bár a manapság divatos kétmagos csodákat nem múlja felül, ám a MeeGo 1.2 (más néven Harmattan) az előzetes információk szerint jóval erőforráskímélőbb más rendszerekhez képest. Az N9 lelke egy 1 gigahertzes Cortex A8 processzor, melyet 1 gigabájtos rendszermemória támogat. A megjelenítő kezelését egy külön PowerVR SGX530 grafikus gyorsító segíti. Tárhely tekintetében 16 és 64 gigabájt az alsó és felső határ.
A 16:9 képarányú, 854x480 képpontos AMOLED kijelző fölött nem találunk előlapi, videókommunikációra használható kamerát, a hátlapon azonban egy 8 megapixeles, Carl Zeiss optikával felszerelt, autofókuszos "nézőke" figyel, kiegészítve LED-vakuval. Ennek segítségével 720p felbontású HD videókat is készíthetünk, amelyeket természetesen akadásmentesen le is játszik a készülék. Kommunikáció terén a 802.11 a/b/g/n WiFi mellett HSDPA (14,4 Mbps) és HSUPA (5,7 Mbps) és Bluetooth 2.1 között válogathatunk,
a tárhelyet microSD kártyával bővíthetjük, de a korábban megismert USB On-the-go segítségével akár pendrive-ok csatlakoztatására is van lehetőség.
Vagy valami, vagy megy valahová ■ Elsőre úgy tűnik tehát, hogy a felemás fogadtatású elődök után az N9-et minden földi jóval teletömte a finn gyártó, az extrák között többek között Dolby Mobile hangjavítást, Dolby fülhallgató-támogatást, vezeték nélküli kommunikációt (NFC), GPS modult kapunk. Akik számára pedig az okostelefon egyenlő az Angry Birds-szel, szintén megnyugodhatnak, a játék harmadmagával előre telepítve érkezik.
A telefont
Stephen Elop, a Nokia elnök-vezérigazgatója szerint "még idén" keresgélhetjük a boltokban, de az előzetes vélemények szerint a Nokia mindenképpen kihozza még az év végi első Windows Phone 7 alapú készülékek előtt. Hogy aztán a Microsoft-dömping elsöpri-e az elsőre ígéretesnek tűnő MeeGo-vonalat, egyelőre csak sejteni lehet. Az időzítés miatt azonban a nemzetközi híradásokban megszólaló elemzők szinte kivétel nélkül azt hangoztatták, hogy az N9 várhatóan réspiaci termék marad.
Hozzánk is jön ■ Az új telefont a világpremierrel egy napon Magyarországon is bemutatták. A demonstráció láttán több újságíró is úgy sóhajtott fel, hogy ha egy, az N9-hez hasonló, korszerű és felhasználóbarát mobiloperációs rendszerrel felszerelt készüléket 2-3 éve dobott volna piacra a Nokia, akkor talán elkerülhető lett volna az utóbbi időszak mélyrepülése, amelyet csak a Microsofttal kötött ügylet állított meg.
Azt egyelőre a Nokia hazai képviseletének munkatársai nem tudták megmondani, hogy milyen áron és pontosan mikor jelenhet meg a telefon hazánkban, de "még idén" várható. Szintén bizonytalan, hogy a Nokia Ovi Store-jából mennyi meegos alkalmazást lehet majd elérni. Nagy György, a Nokia termékmenedzsere ugyanakkor kérdésünkre azt hangsúlyozta: a legtöbbet használt alkalmazások N9-re is elérhetők lesznek, emellett pedig a Qt-keretrendszerben lefejlesztett symbianos alkalmazások könnyedén portolhatók lesznek MeeGoora is.