A Nokia Lumia készülékek megjelenésével, majd pedig a mostanában indult hazai bevezetésével valamivel nagyobb lendületet kaphat a Windows Phone Magyarországon is. Emellett azért nem árt körülnézni, milyen Mango alapú egyéb telefonok érhetők el itthon: elsőként a HTC jelenlegi windowsos csúcsmobilja, a Titan járt nálunk.
A 2011 októberében bemutatott készülék kis késéssel jelent meg Magyarországon, ám most már a hazai okostelefon-kínálat része. A Titan az egyik legelső olyan készülék, amely már a Windows Phone 7.5-ös, Mango kódnevű változatával került forgalomba, és még ma is rejt olyan funkciókat, amelyek más mangós telefonokon nem érhetők el. Érdekes módon még a Windows-zászlóshajónak tartott Lumia 800 sem képes például az internet megosztására, ehhez egy hamarosan érkező javításra kell várni. A Titan viszont mindent tud, amit egy Mango alapú készülék tudhat, és a Microsoft által szűkre szabott testreszabási lehetőségei ellenére az Androidon a Sense felülettel már bizonyított HTC elrejtett benne pár sajátságos extrát.
Telefont tokjáról... ■ A Titan egyszerre hatalmas és kecses: a 4,7 hüvelykes kijelzőhöz mindössze 9,9 milliméteres vastagságú készülékház tartozik, ezért bár szemből kissé ijesztőnek tűnhet az iPhone-méretű telefonokhoz szokott felhasználóknak, az összhatás mégsem egy telefon-szörnyre emlékeztet. Bár a kijelző nem éri el a Super-AMOLED-ben utazó versenytársak szintjét, jó betekintési szöget és kontrasztarányt ad. A 480x800 képpontos felbontás viszont kissé harmatosnak tűnhet az iPhone 4S 640x960-as, de akár az androidos HTC Sensation 540x960-as felbontása és pixelsűrűsége mellett.
A többségében szálcsiszolt alumínium ház elegáns, a HTC androidos csúcskészülékeinek formavilágával és a Microsoft kötelező felszereltségével, tehát az alsó három érintős navigációs gombbal, az oldalsó hangerőszabályzó és a felső bekapcsológombbal. Ezeken kívül egy hardveres exponáló gomb is elfért a házon, amely a Mango-frissítés óta alvó állapotból is képes fotózásra késztetni a telefont. A hátlapon egy 8 megapixeles, dupla LED villanós kamera található, kissé kiemelkedve a ház síkjából, de az előlap tetején is figyel egy 1,3 megapixeles kistestvér a videótelefonáláshoz.
Kifejezetten ötletes és jól használható az aktív zajszűrés érdekében csatasorba állított második mikrofon, a próbák alapján hangos utcai környezetekből indított hívások is érthetőek és tiszták voltak a fogadó oldalon, így jó választás lehet azoknak, akik munkájuk során sokat mozognak városi "terepen".
A fotókezelő a néhány Mango-ba rejtett HTC-specifikus alkalmazás egyike
...és persze a belsejéről ■ Mivel a WP7 Mango elvben nem annyira hardveréhes, mint az iOS vagy az Android, a Titan belsejében dolgozó egymagos, 1,5 gigahertzes Qualcomm Snapdragon MSM8255 és 512 megabájtnyi RAM több alkalmazás egyidejű futtatása közben néha kissé kevésnek bizonyul. Az Adreno 205 grafikus vezérlővel együtt egyébként ugyanez az összeállítás működteti a Sony Ericsson Xperia Arc vagy a Samsung Galaxy S Plus készülékeket, amelyek szintén nem a hardveres csúcsot képviselik, mindenesetre a hétköznapi alkalmazások használatakor a Titant is "elbírja" ez az alap.
Adatkommunikáció terén 14,4 Mbps HSDPA és 5,76 Mbps HSUPA, Bluetooth 2.1, valamint 802.1 b/g/n szabványú WiFi - ez utóbbi DLNA támogatással, így a telefon összeköthető a DLNA-kompatibilis tévékkel, nyomtatókkal és egyéb eszközökkel. A háttértár 16 gigabájtos, viszont a WP7-es telefonok "jó" szokása szerint memóriakártya-bővítést itt sem találunk. A 1600 mAh kapacitású akku általános használat mellett viszont épp elbír egy napot, még akkor is, ha a WiFi és 3G adatkapcsolatot használaton kívül letiltottuk.
Az vajon miért van, hogy a Mango alatt szebb a Foursquare...?
Egyengyümölcs apró meglepetésekkel ■ A Windows Phone 7 szigorú rendszer, az Androidhoz képest gyakorlatilag semmilyen egyéni változtatást és testreszabási lehetősége nincs a gyártóknak. Elsőre tehát a Titanon futó Mango is csak pár extra csempével mutatott mást, mint a többi hasonló WP7-es telefon. A rendszerbe rejtett extrák között ott a HTC Hub, amelyben a Sense megoldásához hasonló időjárásjelzőt, valamint tőzsdei információkat és internetes hírolvasót találunk. Emellett DLNA kliens, jegyzettömb, fotószerkesztő, valamint az itthonról nem elérhető webes filmnéző HTC Watch.
A tesztfotó eredeti méretén már látszik a részletek elmosódása
A Mango egyik újdonsága, hogy már "tud magyarul" (bár nem épp kellemes PC-s Windows emlékeket ébresztett, amikor a nyelv átállításakor újra kellett indítani a telefont), és érdekes módon a SIM kártyáról importált kontaktok nevéből is kioperált a rendszer pár - egyébként teljesen szabványos - ékezetes karaktert.
Az e-mail, a közösségi funkciók és a böngésző használata gyors és problémamentes, ráadásul a külső fejlesztők által készített alkalmazások egyike-másika bizony más rendszerekkel összehasonlítva Mango alatt a legszebb (érdemes például megnézni a Foursquare-t). A Titan segítségével készített fotók viszonylag jó minőségűek, bár teljes nagyítás mellett már valamelyest észrevehető némi "mákosodás", a gyenge fényviszonyokat pedig szoftveresen próbálja korrigálni a rendszer, ami néha túl jól sikerül, elmosva az éleket és a színeket.
Jön a második
A HTC a napokban jelentette be, hogy az idei év első félévében érkezik a Titan II. A kiszivárgott specifikációk azonban furcsák, mivel a 16 megapixelesre nőtt kamera, az LTE támogatás és az 1730 mAh akku mellett nem változik más, a processzor típusa és a RAM mennyisége pontosan megegyezik a Titan konfigurációjával.
Pro és kontra ■ Az androidos csúcskészülékekhez képest kissé gyengébb hardver ellenére viszonylag stabil és gyors telefont ismertünk meg a HTC Titan képében, amely megjelenésével eleganciát sugároz, képességei pedig néhány esetben (például egyes alkalmazások kinézetét tekintve) akár felül is múlhatják a versenytársakat. A hatalmas, ám nem épp a legnagyobb felbontású kijelző önmagában kissé ellentmondásos, és az akku is kissé kevésnek bizonyult a folyamatos használat során, mindenesetre a Windowshoz a PC mellett a telefonon is ragaszkodók számára előnyös választásnak tűnik a Titan. Egyedül az árcédulája lehet kissé ijesztő: az egyelőre a Telenor kínálatában elérhető óriás kártyás ára 170 ezer forint, mely a legnagyobb okostarifa, valamint 2 éves hűség és tarifamegtartás mellett tornázható le 60 ezerig.