Most épp a Dell háza tájáról szivárgott ki, hogy szeptemberre tolja Windows 7 alapú tabletjének megjelenését. Ezzel még inkább kérdésessé vált, képes-e a Microsoft fajsúlyosabbat villantani a táblagépek piacán a jelenlegi operációs rendszerével.
A Dell hivatalosan még nem jelentette be a 10 hüvelykes kijelzővel szerelt tabletjének elcsúsztatott startját, ám a Forbes már kész tényként számolt be olyan kiszivárgott információkról, amelyek szerint ősznél előbb nem kerül a boltokba a Windows 7-es Dell táblagép. Ez viszont azt jelentené, hogy az iskolakezdés előtti vásárlási hajráról például mindenképpen lecsúszna a Dell... és vele együtt a Microsoft is. Ez önmagában is rossz hír a redmondi vállalat számára, ám ha megnézzük, mit vitt végbe a Windows 7 eddig a tabletpiacon, még vészesebb a kép.


Nem Windowsnak való vidék? Az iPad bejelentése, majd pedig az androidos tabletek fellendülése mellett a Windows alapú versenytársak sosem indultak be igazán. Pedig windowsos tablet már az iPad előtt is létezett, ám gyakorlatilag már akkor megegyezett mindenki abban, hogy ez az operációs rendszer szimplán nem táblagépre való, és az első iPad robbanásszerű sikere folytán teljesen el is tűnt az emberek emlékezetéből a tény, hogy valaha voltak windowsos kísérletek is.

A Microsoft közben érdekes lavírozással megpróbált úgy két kapura játszani, hogy végeredményben egyik térfél felé sem tudott kitörni. Egyrészt sikeresen maguk alatt vágták a fát azzal, hogy nagy csinnadrattával bejelentették a minden eszközön kiválóan működő, az új kor elvárásainak megfelelően átalakított Windows 8-at, amelyre viszont még egy évnél is többet kell várni. Ezzel viszont saját magukat tették hiteltelenné, amikor pedig más színpadokon azt fejtegették, hogy bizony, már a Windows 7 is tökéletesen tabletbarát rendszer.

Hullanak a katonák A 2011 elején megrendezett kiállításokon aztán több gyártó is előrukkolt olyan bejelentésekkel, amik valamilyen windowsos táblagép (majdani) elkészítésére vonatkoztak. Bár volt már egy-két prototípus is, többen eleve csak koncepciófotókkal, leírásokkal és előzetesekkel készültek. Másrészt pedig szinte minden gyártónál több androidos tablet mellett jelentettek be egy-két windowsos modellt is "a professzionális felhasználók részére". Ez a gyorsan elterjedt frázis gyakorlatilag azt takarta, hogy azoknak is megpróbálnának táblagépet eladni, aki már túlzottan megszokta a PC-ken futó Windowst és az ezeken működő alkalmazásokat, és nem váltana valamilyen tabletspecifikus rendszerre.

Wozniak: a tablet a normális emberek PC-je
iPad-gyilkos lett az új Samsung Galaxy Tab
Tények és pletykák: milyen lesz a Windows 8?

A HP Slate talán az egyetlen olyan nagyobb nevű Windows 7-es tablet, amely valóban megjelent és kapható. Mások azonban kivárnak vagy épp le is mondtak a hasonló termékekről. A Lenovo eredetileg 2010 októberében bejelentett egy Windows 7-es táblagépet, amely aztán hamarosan lekerült a napirendről. "A Windows 7-tel az a legnagyobb baj, hogy még mindig egy 1985-ben megfogalmazott elgondolás alapján működik: egy olyan interfészt használ, amely egeret és billentyűzetet igényel. Az érintős használathoz át kell alakítani." - vélte Howard Locker, a Lenovo új technológiákért felelős igazgatója.

Az MSI a WindPad W sorozat képében jelentette be windowsos tabletjeit 2010 májusában, majd októberben kiegészítették a hírt, miszerint felfrissítve, "valamikor 2011-ben" jelenik meg az eszköz, de csak egy androidos változat után. Ez utóbbi április-május környékén érkezik, a windowsos verzióról pedig elhalgattak a hírek...


Kisebb gyártók persze próbálkoznak Windows 7-es tabletekkel (képünkön
az Onkyo és a bModo peóbálkozása), ezek azonban még mindig nem
segítenek túl sokat a Microsoft táblagépes részesedésén.

Szorít az idő Minél tovább tart azonban a gyártók hezitálása, annál faramucibb helyzetbe kerül a Microsoft a tabletpiacon. Hamarosan ugyanis már azért nem akarnak majd a gyártók Windows 7 alapú táblagépekkel kijönni a piacra, mert nem akarják, hogy a jövőre érkező Windows 8 miatt egy év alatt elavulásra ítélt eszközbe fektessenek pénzt és energiát.

Ha viszont a Windows ezen elgondolás alapján gyakorlatilag kimarad a tablet-evolúcióból 2012 végéig, a felhasználók legnagyobb része a Windows 8 megjelenését már szinte nem is érzékeli, hiszen megszokják az iOS-t és az Androidot (valamint az addig talán valamelyest megerősödő webOS-t és a tabletes BlackBerryt), és eszük ágában sem lesz ezek helyett egy újra feltámadó, ámde sokadik lehetőséget kipróbálni.

Eternus CS800: hatékony adatbiztonság deduplikációval (x)

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.