Vége a szép időknek? Bár vészharangot természetesen még senki nem kongat, ám a tőzsdei visszaesések után az alkatrész-rendelés lefaragása is az Apple kisebb megrogyásáról szóló híreket erősíti.
Ugyan csak "bennfentes informátorokra" hivatkozik
a hírt közlő The Wall Street Journal, ám a terjedési sebességet tekintve sokan biztosnak veszik az információt, miszerint az Apple-nél az iPhone-eladások sem épp a tervek szerint muzsikálnak.
Befékezett szállítószalag ■ A lap értesülései szerint a cupertinói vállalat olyan frissített rendelési ütemezéseket küldött az alkatrészbeszállítóknak, melyekben a vártnál gyengébb forgalomra hivatkozva csökkenti az okostelefonokhoz igényelt komponensek mennyiségét. A probléma ráadásul nem tűnik marginálisnak, már ha hihetünk azoknak a forrásoknak, melyek szerint az első negyedévre előirányzott kijelző-rendelést egyenesen a felére csökkentette az Apple.
Úgy tűnik, ez is azt jelzi, amit már több elemző és szakértő megfogalmazott az iPhone 4S, majd pedig az ötödik generációs készülék bemutatóját követően: az Apple csak egy ideig játszhatja ki a divatkártyát, előbb-utóbb azonban az eddig követett stratégia idejétmúlttá válik.
Divat helyett valóság ■ A trónkövetelők, élülön a Samsunggal, folyamatosan olyan újdonságokkal rukkolnak elő, amelyek valóban előremozdítják az okostelefonos ökoszisztémát. A csillogás és a látszat-fejlesztések helyett a versenytársak csúcskategóriás telefonjaiban már tucatnyi olyan funkció található, amelyeket még a legújabb iPhone sem "vállalt fel": ilyen például az NFC vagy épp a HD-felbontású kijelző.
Az iPhone-stratégia lényegében arra épült, hogy amíg a divatra fogékony közönség néhány apró ráncfelvarrás után is hosszú sorokba rendeződik a boltok előtt az új készülékek megjelenésekor, nincs szükség a végletekig teletömni a friss modelleket minden földi jóval. Rövid távon persze mindez bevált, hiszen így minden bizonnyal olcsóbban kihozható egy iPhone hardvere egy versenytárs modelljénél, ám hosszabb távon ez a módszer nem tartható.
2007-től kezdődő diadalmenete után az Apple tavaly elvesztette az okostelefon trónját,
melyre a Samsung ülhetett fel. 2011 negyedik negyedévében az iPhone-ok még az okostelefon-piac 23 százalékáért feleltek, egy évvel később azonban ez az arány 14,6 százalékra olvadt az IDC szerint – többek között ez is okozhatja az Apple-től eddig szokatlannak számító
tőzsdei mélyrepülést. A Samsung részesedése eközben két év alatt több mint háromszorosára nőtt, a tavalyi utolsó negyedévre elérve a 31,3 százalékot.