Három hollandiai bank és három telekom-szolgáltató 2012-re kompatibilis NFC infrastruktúra üzembe helyezését tervezi, lehetőséget teremtve az érintés nélküli tranzakciók mobiltelefonnal való lebonyolítására.
A hollandiai telekom szolgáltatók részéről a T-Mobile, a Vodafone és a KPN, a bankok oldaláról pedig a Rabobank, az ABN Amro és az ING fejezte ki együttműködési szándékát a near field communications (NFC) szabványra épülő infrastruktúra kialakításáról. A 2012-es határidővel kapcsolatban érdemes megjegyezni, hogy az érintés nélküli mobilos fizetésre egyelőre nem áll rendelkezésre megfelelő telefon, leszámítva a Nokia korábbi próbálkozásait, és leolvasó készülékek sem akadnak minden bokorban. Ezzel szemben a finnek a jövő évtől összes okostelefonjukat ellátják majd az NFC technológiával, más készülékgyártók háza tájáról is rebesgetik az NFC-képes eszközök piacra dobását.

Szabványtalanság | A hollandiai kezdeményezés egyelőre kivételes esetnek számít. Ahogy a Gartner piackutató is megállapítja: a pénzintézetek még mindig bizalmatlanok az NFC technológiával szemben, ami pedig komoly üzleti lehetőségeket tartogat számukra. Ezen a módon ugyanis sokkal könnyebben érhetnék el mindazokat, akik nehezen férnek hozzá a hagyományos banki infrastruktúrához. A telekom-szolgáltatókkal társulva meglovagolhatnák azok márkaismertségét és területi lefedettségét, illetve felhasználhatnák a nagyobb viszonteladók és online kereskedők tapasztalatait a vásárlási és fizetési szokásokat illetően.

A bankok, a mobilszolgáltatók és a készülékgyártók kölcsönös bizalmatlanságának egyik forrása az a kérdés, hogy a fizetési funkció milyen elemhez kötődjön: a SIM-hez, egy speciális microSD kártyával magához a telefonhoz, vagy pedig egy olyan komponenshez, ami a bank kezébe helyezi az ellenőrzést. Erre jelenleg semmilyen szabvány nem létezik. Az amerikaiak az utóbbi megoldást erőltetik, az említett Nokia telefonok magához a készülékhez kötik a biztonsági elemet, míg a hollandok újabban a SIM-et választották. (Ez egyben azt is jelenti, hogy az ügyfeleknek az NFC mellett egyvezetékes átviteli protokoll (SWP) támogatással rendelkező telefonokra lesz szükségük).

Ők legalább megpróbálják | Felhasználói szempontból a SIM jó választásnak tűnik, amennyiben a legtöbben ahhoz kötik saját "telekommunikációs identitásukat", és a szolgáltatóváltás sem tűnik leküzdhetetlen problémának. A holland kísérletben résztvevő cégeknek az jelenthet gondot, hogy megoldják a teljes banki rendszerek szabványosítását és a hálózatok közti kompatibilitást, ami nem tűnik kis feladatnak. Mégis, a szóban forgó mobilszolgáltatók ebben az esetben nem hagyják valamilyen harmadik félre a megvalósítást, ahogy azt hagyományosan tenni szokták, a csengőhangoktól kezdve az okostelefon-alkalmazásokig. Így a kezdeményezés nemcsak a mobil fizetés szempontjából ígérkezik érdekesnek, de azért is, mert a három telkó végre saját maga áll neki annak, amihez – elméletileg – ő ért a legjobban...

Eladó az óriási genetikai adatbázis, kérdés, ki lesz a vevő és mit kezd vele

A nálunk is ismert 23andMe csődjét követően a tudósok remélik, hogy az új tulajdonos is hozzáférést biztosít nekik a 15 millió korábbi ügyfél genetikai adataihoz. Mások inkább amiatt aggódnak, hogy ki mindenki érdeklődhet még az értékes adatkészlet iránt.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.