Az Ericsson mérései alapján a 2009-es év decembere hozta meg a fordulatot. A vállalat szerint ebben a hónapban a világ mobilszolgáltatóin összesen 140 ezer terabájtnyi adat áramlott keresztül - e-mailek, zene, videók és sok más egyéb.
"Fontos mérföldkőhöz értünk, hiszen a 400 millió szélessávú mobil előfizetés mára sokkal nagyobb adatáramlást generál, mint a világ összes hanghívása, ami pedig 4,6 milliárd előfizetést jelent" - foglalta össze Hans Vestberg, az Ericsson vezérigazgatója.
Adathalmozás felturbózva | Az Ericsson elemzései szerint az adatforgalom növekedése is eggyel magasabb sebességfokozatba kapcsolt. Az utóbbi évek gyakorlata az volt, hogy két évente háromszorozódott meg a világ mobilos adatforgalma, ám a vállalat előrejelzései szerint mostantól évente duplázódik majd. Az elkövetkezendő öt évre szóló jóslatok alapja hardveres szinten a notebookok mellett az egyre inkább elterjedő 3G-s netbookok, okostelefonok, és persze az új erőre kapott tabletek világa.
Az okok pedig, amiért az emberek az Ericsson szerint egyre inkább kihasználják a mobil szélessávot, már nem korlátozódnak az e-mailek olvasására. A tapasztalatok alapján a közösségi oldalak, például a Facebook folyamatos látogatása is erősen emeli az adatforgalmat.
Ideje váltani | A trendek megváltozása természetesen hatással lesz a piac minden résztvevőjére. A mobilszolgáltatóknak egyre inkább át kell állniuk a szélessávú szolgáltatásokból befolyó nyereség maximalizálására, míg a hangkommunikációs szolgáltatásokból csupán a "biztos alap" folyik be a kasszába.
Az sem mindegy, mennyire képesek a szolgáltatók hardveres és hálózati kapacitásuk folyamatos fejlesztésére. A sávszélességre éhes felhasználók táborának növekedésével nap mint nap lépést kell tartani, és amelyik szolgáltató akár egy kicsit is lassabban fejleszti eszközeit, elveszítheti a lassú internet miatt bosszankodó ügyfeleit.
Azonban míg az Ericsson vagy versenytársai, például a Nokia Siemens Networks, az Alcatel-Lucent vagy a Huawei már a fejlesztésekre buzdítanák a szolgáltatókat, azok még kivárnak mindaddig, amíg nem kezdték el az adatforgalomból származó nyereségek maximalizálását. A Barclays Capital elemzése szerint ez már jó ideje gondot jelent, hiszen a szolgáltatók a 2007-es 40 százalékos növekedéssel szemben tavaly már csak 25 százalékkal tudtak több bevételt termelni az adatkommunikációs szolgáltatások terén.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak