A világ vezeték nélküli hálózatain megfordult az eddigi stabil arány: mára több adat száguldozik a mobilhálózatokon, mint hanghívás. Vajon fel vannak készülve erre a szolgáltatók is?

Az Ericsson mérései alapján a 2009-es év decembere hozta meg a fordulatot. A vállalat szerint ebben a hónapban a világ mobilszolgáltatóin összesen 140 ezer terabájtnyi adat áramlott keresztül - e-mailek, zene, videók és sok más egyéb.

"Fontos mérföldkőhöz értünk, hiszen a 400 millió szélessávú mobil előfizetés mára sokkal nagyobb adatáramlást generál, mint a világ összes hanghívása, ami pedig 4,6 milliárd előfizetést jelent" - foglalta össze Hans Vestberg, az Ericsson vezérigazgatója.

Adathalmozás felturbózva | Az Ericsson elemzései szerint az adatforgalom növekedése is eggyel magasabb sebességfokozatba kapcsolt. Az utóbbi évek gyakorlata az volt, hogy két évente háromszorozódott meg a világ mobilos adatforgalma, ám a vállalat előrejelzései szerint mostantól évente duplázódik majd. Az elkövetkezendő öt évre szóló jóslatok alapja hardveres szinten a notebookok mellett az egyre inkább elterjedő 3G-s netbookok, okostelefonok, és persze az új erőre kapott tabletek világa.

Az okok pedig, amiért az emberek az Ericsson szerint egyre inkább kihasználják a mobil szélessávot, már nem korlátozódnak az e-mailek olvasására. A tapasztalatok alapján a közösségi oldalak, például a Facebook folyamatos látogatása is erősen emeli az adatforgalmat.

Ideje váltani | A trendek megváltozása természetesen hatással lesz a piac minden résztvevőjére. A mobilszolgáltatóknak egyre inkább át kell állniuk a szélessávú szolgáltatásokból befolyó nyereség maximalizálására, míg a hangkommunikációs szolgáltatásokból csupán a "biztos alap" folyik be a kasszába.

Az sem mindegy, mennyire képesek a szolgáltatók hardveres és hálózati kapacitásuk folyamatos fejlesztésére. A sávszélességre éhes felhasználók táborának növekedésével nap mint nap lépést kell tartani, és amelyik szolgáltató akár egy kicsit is lassabban fejleszti eszközeit, elveszítheti a lassú internet miatt bosszankodó ügyfeleit.

Azonban míg az Ericsson vagy versenytársai, például a Nokia Siemens Networks, az Alcatel-Lucent vagy a Huawei már a fejlesztésekre buzdítanák a szolgáltatókat, azok még kivárnak mindaddig, amíg nem kezdték el az adatforgalomból származó nyereségek maximalizálását. A Barclays Capital elemzése szerint ez már jó ideje gondot jelent, hiszen a szolgáltatók a 2007-es 40 százalékos növekedéssel szemben tavaly már csak 25 százalékkal tudtak több bevételt termelni az adatkommunikációs szolgáltatások terén.
 

Utálod a matekot? Pedig egész nap matekozol

Érzelmi szempontból mindannyiunknak szüksége van matematikára, mondja David Bessis matematikus, aki kísérletet tesz arra, ami a matektanárok többségének nem sikerül.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.