A Nokia Asha 501 már a Smarterphone nevű rendszerre épül, de nem támogatja a 3G hálózatokat.
Miközben a finnek a Lumia szériával igyekeznek megvetni lábukat a csúcskészülékek és a felsőbb kategóriájú okostelefonok világában, addig nem feledkeznek meg a hagyományos, vagy más néven feature phone-ok mezőnyéről sem. Mivel ezekkel a készülékekkel elsősorban a távol-keleti, fejlődő piacokat célozzák, ezért nem véletlen, hogy a legújabb Asha modellt, az 501-est is Indiában mutatta be Stephen Elop, a Nokia vezérigazgatója. 

Új "OS" születik ■ A Nokia 2011 novemberében vásárolta fel a norvég illetőségű Smarterphone céget, amely kifejezetten az olcsóbb, hagyományos készülékekre fejlesztett mobilos operációs rendszert. A nagyon kis erőforrás igényű, könnyen testre szabható, és alkalmazások futtatására képes OS-t a Nokia most használja fel először, és ez azt is jelenti, hogy az Asha modellek innentől kezdve a Smarterphone alapjaira épülnek. Az alacsony ár és a visszafogott képességek ellenére a Nokia az Asha készülékeket is az okostelefonok közé sorolja, azaz az értékesítési adatok összegzésénél is oda fognak tartozni. A kezelőfelület egyébként kísértetiesen hasonlít a MeeGo-ra, mivel itt is két, egymástól jól megkülönböztethető indítóképernyőre osztották a rendszer.


Nokia Asha 501 és az ő színei (a kép nagyítható)

Az egyik az appok indítására szolgál, a másik pedig Fastlane nevet kapta, és ezen a képernyőn követhetjük nyomon az ismerőseink és saját kommunikációnkat. A két felület között jobbra-balra történő lapozó mozdulatokkal válthatunk, és abban is erősen hasonlít a MeeGo-ra, hogy a képernyő egy dupla kattintás után kelthető életre. A Fastlane felület két részre oszlik: az egyik testesíti meg a jelent, vagyis itt nézhetjük meg a futó alkalmazásokat, azaz a Smarterphone - vagyis most már nevezzük Asha platformnak – támogatja a multitaskingot. A másik rész a múlt, ami a gyakorlatban annyit tesz, hogy ez a felület mutatja meg az üzeneteket és az egyéb értesítéseket.

Vadító színek és 2G  Az Asha 501 hat színben kerül a piacra, és kinézetében erősen hajaz a Lumia modellekre. Feltűnő, színes és cserélhető műanyagborítást kapnak, ami egyrészt ellenállóvá teszi a mobilokat, másrészt sokkal olcsóbb így az előállításuk. A mobil egy 3 colos, QVGA felbontású, két ujj érzékelésére alkalmas érintőkijelzőt kap, előre telepítve megtalálható benne egy 4 GB-os microSD kártya, a hátlapon pedig egy 3,2 megapixeles, fix fókuszos kamera is helyet kapott.





A helyi viszonyokhoz idomulva a mobil nem támogatja a 3G hálózatokat, viszont az Xpress böngésző az adatok erős tömörítésével igyekszik elfogadható sebességűvé tenni a netezést. Az Asha 501-nek lesz dupla SIM-es verziója is, mindegyik készüléke Bluetooth és WiFi modullal érkezik, a későbbiekben azonban jön a még meg nem nevezett utód, ami már 3G-képes lesz. 

A Nokia Asha OS már kezdéskor egy sor fontos alkalmazás futtatására alkalmas: így bekapcsolás után elérhető rajta a Facebook, Foursquare, LinkedIn, Twitter, YoutTube, Nimbuzz appok. A harmadik negyedévben a Nokia HERE szolgáltatásai (navigáció, térkép) is megjelennek a rendszerre, illetve ezzel párhuzamosan a Nokia a fejlesztőknek minden eszközt és támogatást megad ahhoz, hogy újabb alkalmazások készüljenek erre az új platformra. Az Asha 501 idén júniusban kerül több mint 90 ország 60 szolgáltatójának kínálatába, a támogatások és adók nélküli ára pedig 100 dollár (kb. 22 ezer forint) lesz (az ár az egy SIM-es kivitelre értendő).

Kapaszkodik fel a Nokia 
Óriáskijelzővel és szuperkamerával erősít a Nokia idén
Nokia Lumia 620 teszt: olcsósított Windows Phone 8 

Harry Smithnek hívnak? Akkor buktad ezt a szoftvermérnöki állást!

A mesterséges intelligenciát használó toborzószoftverek állítólag nem szeretik az angolszász nevet viselő férfi jelölteket.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.