A vállalat a Mobile World Congress keretében ma mutatja be új mobil operációs rendszerét. Nagy a tét: az iPhone és Android inváziójának visszaszorítása. Sikerülhet?

Ha visszatekintünk úgy hat évvel ezelőttre, az okostelefonok felfutásának kezdeti időszakára, azt láthatjuk, hogy a Microsoft operációs rendszere futott minden negyedik smartphone-on, és a vállalat napról napra növelte részesedését. Egy szokványos Microsoft-modell, mondhattuk volna, egy újabb piac, ahová a redmondi vállalat betette a lábát, és meg sem áll a világuralomig.

Elveszített birodalom  |  Ebben az esetben azonban máshogy folytatódott a történet. Jött az iPhone-láz és az Android-őrület, a tengerentúlon hatalmas sikernek örvend a BlackBerry, Európában pedig a Symbian számít a legnépszerűbb okostelefon-rendszernek. Nézzük csak a tavalyi évet: a Microsoft bármilyen mobil megoldása csupán az okostelefonok 8,8 százalékán futott világszerte, ami 2008-hoz képest több mint öt százalékos csökkenést jelent. A globális dominanciához a piac 47,2 százalékát uraló Symbian áll a legközelebb, és a többi operációs rendszer is egyre népszerűbb - méghozzá a Microsoft kárára. A Research In Motion (RIM) által fejlesztett BlackBerryk négy százalékot javítva 20,8 százalékon végeztek 2009-ben, az Apple pedig 5,5 százalékos növekedés után 15,1 százalékos piaci részesedéssel zárta az előző évet.

Éppen ezért a redmondiak - saját megfogalmazásuk szerint - nagy dobásra készülődnek a Barcelonában megrendezett Mobile World Congress keretében. Maga Steve Ballmer mutatja be az "átnevezett és teljesen megújult telefonos operációs rendszert", amely könnyebbé teszi a PC-ről átküldött szöveges fájlok kezelését, egyszerűbb lesz vele a különböző irodai szoftverek használata, és a multimédiás képességek is javulnak, köszönhetően többek között a vállalat egyéb termékeivel (például az Xbox játékkonzolokkal és a Zune médialejátszókkal) történő fejlesztett együttműködésnek.

Egy rendszer nem csinál nyarat  |  Az elemzők, bár kíváncsian várják a bejelentést, úgy vélik, egy újratervezett operációs rendszer önmagában kevés. A legfontosabb teendők egyike, hogy a Microsoft mobil platformját újra vonzóvá tegyék, ráadásul ne csak a felhasználók, hanem az alkalmazásfejlesztők számára is. Az iPhone-okra már 140 ezer letölthető alkalmazást találhatunk az iTunes Store alatt, és a mobil Windowsokhoz képest csecsemőkorúnak számító Google Androidra is alkalmazások ezrei készültek el. Ehhez képest a Microsoft online mobilos szoftverboltjában körülbelül 800 alkalmazás szomorkodik. A Forrester Research elemzője, Charles Golvin szerint a Microsoft ezen a téren egyszerűen elfelejtette rendesen promotálni saját márkáját.

Más elemzők szerint a kiút egy, a piacon erős és fontos vállalat akvizíciójában kereshető. Megint mások valamilyen saját néven futó telefon megjelentetésében gondolkodnak, mint ahogy a Google is tette a Nexus One-nal, vagy épp valamelyik telefongyártóval kötött szoros, esetleg kizárólagos partnerségben látják a megoldást.

Az Envisioneering Group alapítója, Richard Doherty szerint a Microsoftnak egyértelműen "be kellene vásárolnia". Szerinte a legokosabb lépés a Palm akvizíciója lehetne; a vállalat könnyen kezelhető operációs rendszereiről volt híres éveken keresztül, majd viszonylagos gyengélkedés után a Pre és Pixi telefoncsaládokkal tért vissza a köztudatba. A másik célpont a már említett RIM lehet, bár ennek ellentmondhat, hogy a vállalatot egyfajta "kanadai kincsként" kezelik, és csak nagy nehézségek árán engednék ki az országból a vezetését.

Ezek és ehhez hasonló spekulációk kísérik tehát a Microsoft mai bejelentését - az akvizíciókkal kapcsolatos híreket a redmondi vállalat egyelőre cáfolta, és a két említett "célvállalat" képviselői sem nyilatkoztak.
 

Ismét keresik a hazai digitális szakma női példaképeit

A 40 év feletti női szakemberek elismerését célzó pályázatot immár harmadszorra hirdette meg az IVSZ és a WiTH.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.