Másfél év után jelentkezett új készülékekkel a nevet változtató Research In Motion. A piaci elemzők óvatos optimizmusát a befektetők egyelőre nem osztják.
Miután a kanadai gyártó szerdán bejelentette, hogy emblematikus termékei nyomán saját nevét is BlackBerryre változtatja, és bemutatta az új szoftverre épülő érintőképernyős Z10, illetve a QWERTY billentyűzetes Q10 okostelefonokat, részvényei a New York-i és a torontói tőzsdén egyaránt 10 százalék fölötti visszaeséssel zárták a napi kereskedést. A befektetők negatív reakciója elsősorban annak köszönhető, hogy kiderült: a vállalat új generációs modelljei sokfelé csak tavasszal válnak elérhetővé.
Nehéz lesz, de közel sem reménytelen ■ Az iparági elemzők véleménye ennél sokkal kedvezőbb, bár könnyű sikereket ők sem jósolnak a BlackBerrynek. Az előfizetők létszáma nemrég már 80 millió alá olvadt, ennek pedig csak negyedét teszi ki a céges ügyfélkör, ami jelentős változás a néhány évvel ezelőtti állapothoz képest. Kérdés, hogy az új készülékek – amelyek körülbelül másfél évvel követik a RIM/BlackBerry legutóbbi termékeit – képesek lesznek-e rá, hogy áthidalják az otthoni és üzleti felhasználás közti szakadékot.

A felhasználók egyre nagyobb arányban nyúlnak munka közben is a mobil eszközökhöz, ezek beszerzését viszont gyakran már saját maguk oldják meg. Ugyanakkor a BlackBerry legfontosabb piacán, az Egyesült Államokban a megmaradt ügyfelek java része pont céges készülékeket használ, így a gyártónak kiemelt figyelmet kell fordítania az IT-részlegek meggyőzésére. Persze a BlackBerry legfontosabb megkülönböztető jegyei a mai napig a munkahatékonyság-növeléssel és a biztonsággal kapcsolatosak, így a legtöbb keresnivalója ezen a területen lehet.
Az biztos, hogy rövid távon a jelenlegi, 5 százalék alatti piaci részesedés megtartása is nagy eredmény lenne. Bár az új készülékek mindenképpen versenyképesnek tűnnek, óriási munka lesz tudatosítani a vásárlókban, hogy az iPhone-on és az Androidon kívül is van élet. Ez mostanáig a Microsoft-Nokia tandemnek sem igazán sikerült, és könnyű azonosulni azokkal a véleményekkel, amelyek szerint a BlackBerry 10 fő ellenfele a Windows Phone 8 lesz, ugyanis a két piacvezető platform mellett nemigen erősödhet meg egyszerre több alternatív rendszer.
Az új szoftver jellegzetes készsége a Hub nevű üzenetkezelő, amely egyetlen fiókba gyűjti a bejövő üzeneteket és közösségi csatornákat. A BB10 virtuális billentyűzete nem csak szép és praktikus, de a felület izgalmas funkciókat is tartogat a gesztusvezérlésen keresztül. A céges telepítés szempontjából mindenképpen említést érdemel, hogy a rendszer lehetővé teszi a telefonokon belül egy személyes és egy menedzselt profil létrehozását. Ezzel megőrizhető a felhasználók szabadsága, de a virtuális tűzfal azt is garantálja, hogy a bizalmas vállalati dokumentumokat senki sem küldözgeti össze-vissza a privát postafiókjából.
Az okostelefonok hazai megjelenésről és áráról csak későbbre várhatók pontos információk. Addig a BlackBerry 10 legfontosabb jellemzőinek megismeréséhez és az új rendszer bemutatkozásának részleteihez a magyar nyelvű
BerryBlogot javasoljuk kiindulási pontnak, a gyártó oldalán pedig
a készülékspecifikáció is megtalálható.