Másfél év után jelentkezett új készülékekkel a nevet változtató Research In Motion. A piaci elemzők óvatos optimizmusát a befektetők egyelőre nem osztják.
Miután a kanadai gyártó szerdán bejelentette, hogy emblematikus termékei nyomán saját nevét is BlackBerryre változtatja, és bemutatta az új szoftverre épülő érintőképernyős Z10, illetve a QWERTY billentyűzetes Q10 okostelefonokat, részvényei a New York-i és a torontói tőzsdén egyaránt 10 százalék fölötti visszaeséssel zárták a napi kereskedést. A befektetők negatív reakciója elsősorban annak köszönhető, hogy kiderült: a vállalat új generációs modelljei sokfelé csak tavasszal válnak elérhetővé.

Nehéz lesz, de közel sem reménytelen  Az iparági elemzők véleménye ennél sokkal kedvezőbb, bár könnyű sikereket ők sem jósolnak a BlackBerrynek. Az előfizetők létszáma nemrég már 80 millió alá olvadt, ennek pedig csak negyedét teszi ki a céges ügyfélkör, ami jelentős változás a néhány évvel ezelőtti állapothoz képest. Kérdés, hogy az új készülékek – amelyek körülbelül másfél évvel követik a RIM/BlackBerry legutóbbi termékeit – képesek lesznek-e rá, hogy áthidalják az otthoni és üzleti felhasználás közti szakadékot.



A felhasználók egyre nagyobb arányban nyúlnak munka közben is a mobil eszközökhöz, ezek beszerzését viszont gyakran már saját maguk oldják meg. Ugyanakkor a BlackBerry legfontosabb piacán, az Egyesült Államokban a megmaradt ügyfelek java része pont céges készülékeket használ, így a gyártónak kiemelt figyelmet kell fordítania az IT-részlegek meggyőzésére. Persze a BlackBerry legfontosabb megkülönböztető jegyei a mai napig a munkahatékonyság-növeléssel és a biztonsággal kapcsolatosak, így a legtöbb keresnivalója ezen a területen lehet.

Az biztos, hogy rövid távon a jelenlegi, 5 százalék alatti piaci részesedés megtartása is nagy eredmény lenne. Bár az új készülékek mindenképpen versenyképesnek tűnnek, óriási munka lesz tudatosítani a vásárlókban, hogy az iPhone-on és az Androidon kívül is van élet. Ez mostanáig a Microsoft-Nokia tandemnek sem igazán sikerült, és könnyű azonosulni azokkal a véleményekkel, amelyek szerint a BlackBerry 10 fő ellenfele a Windows Phone 8 lesz, ugyanis a két piacvezető platform mellett nemigen erősödhet meg egyszerre több alternatív rendszer.

Egyre jobban áll az új BlackBerry szénája
Kövér alkalmazásáruház várja a BlackBerry 10-et

Az új szoftver jellegzetes készsége a Hub nevű üzenetkezelő, amely egyetlen fiókba gyűjti a bejövő üzeneteket és közösségi csatornákat. A BB10 virtuális billentyűzete nem csak szép és praktikus, de a felület izgalmas funkciókat is tartogat a gesztusvezérlésen keresztül. A céges telepítés szempontjából mindenképpen említést érdemel, hogy a rendszer lehetővé teszi a telefonokon belül egy személyes és egy menedzselt profil létrehozását. Ezzel megőrizhető a felhasználók szabadsága, de a virtuális tűzfal azt is garantálja, hogy a bizalmas vállalati dokumentumokat senki sem küldözgeti össze-vissza a privát postafiókjából.

Az okostelefonok hazai megjelenésről és áráról csak későbbre várhatók pontos információk. Addig a BlackBerry 10 legfontosabb jellemzőinek megismeréséhez és az új rendszer bemutatkozásának részleteihez a magyar nyelvű BerryBlogot javasoljuk kiindulási pontnak, a gyártó oldalán pedig a készülékspecifikáció is megtalálható.

A Microsoft piacra dobta hordozható vékonykliensét

A fekete doboz összeköti a felhasználót a vállalati Windows 365-tel. A laptopot azonban nem váltja ki.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.