A Samsung okostelefonos szárnyalása mellett a notebookpiacon is egyre inkább magára talál. Magyarországra csak nemrég érkezett meg az új, üzleti felhasználásra szánt noteszgépcsalád, amely tesztünk alapján is kifejezetten ígéretesnek bizonyult.
A nálunk járt, A01-es jelzésű konfiguráció 2,9 gigahertzes alap órajelű Intel Core-i5 2450M processzorra épül, 4 gigabájt memória és 500 gigabájtos merevlemez kíséretében. Kijelzője 12,5 hüvelykes képátlójú, LED háttérvilágítású LCD, amelyet az üzleti modellek többségéhez hasonlóan nem takar mindentől visszacsillanó üveg. A
Magyarországon nemrég bemutatkozó szériában egyébként még 14 és 15 hüvelykes kijelzőjű tagokat találhatunk, processzorból pedig a második generációs i3 illetve i5 változatok kerülnek a különböző modellekbe. Egyes esetekben dedikált Nvidia grafikus vezérlőt is belepasszíroztak a szürke-fekete gépházakba, az általunk kipróbált modellben az Intel HD 3000 alaplapi vezérlő dolgozott.
Ez utóbbi teljesítmény terén teljesen rendben is van ebben a kategóriában, hiszen legfeljebb a modernebb játékok futtatására nem alkalmas, a Series 4 vásárlóközönsége azonban üzleti felhasználásra keres megoldást, amire ez a konfiguráció bőven tökéletes - HD film lejátszásával, ezzel egyidőben több szálon futó háttérfeladatokkal megterhelve sem tapasztaltunk semmilyen elbizonytalanodást vagy akadást.
Jabba-ready design ■ A notebook borítása elegáns, szürkésfekete, matt műanyag: tapintásra is jól elkülönül az olcsó, csillogóan ujjlenyomatvadász megoldásoktól. Ráadásul, bár a könnyű (mindössze 1,74 kilós) eszköz láttán nehezen hihető, de a belsőleg is megerősített DuraCase ProMG kialakítás a gyártó szerint akár fél tonna súlyt is elbír. Most, hogy egy éles kísérleten szerencsésen vagyunk túl, már elárulhatjuk (a Samsung helyi képviseletét ezúton is megkövetve), hogy 110 kilóval, tehát magával a tesztelővel kipróbáltuk, mennyire igaz az állítás. Először félve sikerült rálépni, majd két lábbal, stabilan elhelyezkedni az összecsukott fedélen: a noteszgép nyekkenés és bárminemű sérülés nélkül, türelmesen viselte a kísérletet.
A kialakítás egyébként valóban sokat merített az IBM-mel aláírt szabadalommegosztás előnyeiből: jól kezelhető billentyűzet fogad, szó sincs kotyogó, lötyögő gombokról, láthatóan erős irodai "kiképzésre" és kényelmes gépelésre tervezték a megoldást. A régi IBM (és jelenlegi Lenovo) modelleket idézi a billentyűk közé rejtett pöcökegér is, amely bár inkább a nagy kék gyártó hagyományelvűségét sugározza, de könnyen ki is kapcsolható, így a touchpadet vagy külső egeret használók számára nem zavaró.
A kijelző fényereje a multimédiás modellekkel ugyan nem összevethető, de színei kellemesek és az 1366x768 képpontos felbontás mellett teljesen megfelelő az összhatás. A képernyőt egyébként akár 180 fokban is hátrahajthatjuk, amely sok más versenytárs modellnél még nem elérhető lehetőség. Csatlakozók szintjén USB 3.0, Ethernet, eSATA, HDMI és D-Sub mellett a már csak elvétve alkalmazott ExpressCard hely is felfért a 400B2B-re, amely a régebbi perifériákkal "megáldott" cégek számára is ideális váltási lehetőséggé teszi a modellt.
Apró igásló ■ Működés közben, mint írtuk, a viszonylag erősnek számító hardver miatt csak akkor tapasztalhatunk problémákat, ha a sorozat felhasználási területén túlra merészkednénk. Böngészéstől a komplexebb üzleti megoldások egymás melletti használatán át a minőségi filmlejátszásig minden feladatot zokszó nélkül látott el a gép, ráadásul mindezt kategóriájához képest kiemelkedően jó, átlagosan 4 és fél órás akkumulátoros üzemidő mellett tette.
Mint ahogy mostanában ez kifejezetten divatos, ezt a Samsung modellt sem kerülte el az a sanyarú sors, hogy mindenféle partnercégek által fejlesztett biztonsági megoldások és segédprogramok előre telepített verzióival lássák el. Ezt persze könynen orvosolhatja bárki, a néha idegesítően előtérbe tolakodó szoftvereket gyors ütemben el lehet távolítani. Ezzel egyébként a gép bekapcsolása után kissé hosszúra nyúló bootolási időt is csökkenthetjük.
Néhány saját szoftveres fejlesztés viszont ügyesnek és hasznosnak bizonyult: ezek egyike a hardverkomponensek meghajtószoftvereit időközönként automatikusan ellenőrző és frissítő megoldás, amely a testreszabás után valóban a háttérbe húzódva, csendben, de biztosan tette a dolgát. Megemlíthető még az operációs rendszerbe ágyazott energiatakarékos Samsung-profil, amely a hardverkörnyezethez jól idomuló beállításokkal látja el a rendszert.
Pontos célzás ■ A vállalati felhasználásra tervezett notebookok terén ugyan még viszonylag újoncnak számíthat a Samsung, mégis ügyesen pozicionált, jó ár-felszereltség-teljesítmény aránnyal rendelkező sorozat született a Series 4 képében. Az általunk kipróbált konfiguráció 255 ezer forinttól kezdődő áron található meg a hazai üzletekben (a nagyobb testvérek ára persze felmehet akár 300 ezer forint fölé is), így a hasonló kategóriájú versenytársakkal (például a Lenovo vagy a Dell gépeivel) összehasonlítva olcsóbb árakat találhatunk.
Mivel a hazai vállalatok nagy része továbbra is árérzékenynek számít, ám szép lassan egyre több helyen fontos lesz a megbízhatóság és a valódi üzleti fókusz is az eszközökben, a Series 4 épp e két kritérium metszéspontjában támad. Aki a beragadt készletekből származó, épp százezres kategóriájú, kissé elöregedő, belépő szintű modelleknél egy emelettel feljebb nézelődik, valószínűleg könnyen meggyőzhető az új Samsung termékvonal valamelyik képviselőjének megvásárlásáról.