A továbblépésnek jelenleg több akadálya is van. Talán a legfontosabb, hogy a hazai mobilcégek szerint a most használt 3G/HSPDA technológiákban még igen nagy tartalékok vannak, mind az elterjedést, mind a sebességet illetően. Ez pedig inkább a meglévő hálózatok további csiszolását indokolná. Majorosi Emese, a Pannon sajtó- és információs igazgatója is arról számolt be, hogy jelenleg még inkább a meglévő HSDPA hálózatuk fejlesztésére fókuszálnak, bár csoportszinten tesztelik az új technológiát is.
A 4G előtt álló másik akadály, hogy jelenleg alig van olyan eszköz, amivel egyáltalán használni lehetne azt. A mobilnetre alapvetően két fő eszközcsoporttal – laptoppal és mobiltelefonnal – csatlakozhatunk. Egyelőre viszont nem létezik olyan telefon a piacon, amely 4G-képes lenne, és a jövőbeli megjelenések is még bőven a „régi” technológiára építenek. A laptopok esetében más a helyzet. Itt csupán egy pendrive-ra emlékeztető, a mai netes kulcsokhoz külsőleg nagyon hasonló modemet kell a géphez csatlakoztatni, hogy az képes legyen a mobiljelek vételére. A TeliaSonerával együttműködve elsőként a Samsung dobott piacra ilyen modult, ami azonban közel sem tökéletes megoldás. A modem jelenleg csak a 2,6 gigahertzes frekvenciasávon működik, emiatt visszafelé nem kompatibilis a 3G hálózatokkal. Tehát, azok a svéd vagy norvég felhasználók, akik mindenképpen az elsők között szeretnék megtapasztalni a csúcssebesség érzését, kénytelenek több modemmel közlekedni, hiszen a 4G-képes kütyü egyszerűen nem működik, ha kilépnek a vételkörzetből.
A szolgáltató a fenti kényelmetlenséget azzal orvosolja, hogy a Samsung ideiglenes megoldását ingyen le lehet majd cserélni a várhatóan az idei második negyedévben megjelenő, többmódú modemre. Emellett jó marketingfogásként a svédek és norvégok jelképes, havi körülbelül 100 forintnak megfelelő összegért kapnak hozzáférést az újdonsághoz. A bökkenő ott van, hogy az első hat hónapos bevezető kampányt követően (és várhatóan a valóban használható modemmel kiegészítve) júliustól már 15 ezer forintnyira nő az előfizetési ár.
Itthon is próbaüzemben
A nehézségek láttán nem meglepő, hogy az itthoni szolgáltatók nem erőltetik a gyors bevezetést. A Vodafone-nál lapunknak elmondták, hogy üzleti megfontolásból legkorábban 2012-re tervezik a 4G-re való átállást. Ezt tetézik a hatósági korlátok, hiszen az erre alkalmas frekvenciasávot még meg sem hirdették. A cégek viszont egyelőre nem is emiatt kilincselnek a Nemzeti Hírközlési Hatóságnál. Azt szeretnék mindenekelőtt elérni, hogy – több más ország példáját követve – oldják fel a használatban lévő GSM és UMTS hálózatok technológiai kötöttségét. Ezáltal például a 900 megahertzes frekvencián is lehetne 3G szolgáltatást nyújtani, ami jót tenne a kisebb települések lefedettségének, hiszen ezáltal ezeken a területeken is gazdaságosan lehetne nagysebességű hálózatot kiépíteni.
A korlátok ellenére a Vodafone – két más európai nagyváros mellett – Budapesten is teszteli az új 4G-s hálózatot. A projektet az amerikai Verizon Wireless-szel közösen folytatják, s több tengerentúli nagyváros is részt vesz benne. A Vodafone-nál elmondták: az ilyen teszteket mindig a központi K+F csoport végzi, s annyi már látszik, hogy az új technológia egyelőre a laborokból kilépve is megbízhatónak bizonyult.
A T-Mobile-nál szintén csoportszinten zajlik a próbaüzem. Németországban például a bonni főhadiszállás közelében egy autópályán tesztelték élesben a sebességet, és letöltés során sikerült igen nagy, 170 megabit/szekundumot elérni. Fő helyszínnek egyébként az ausztriai Innsbruckot választották.
A cég kommunikációs osztálya az itthoni bevezetést firtató kérdésünkre csak annyit mondott: néhány éven belül minden bizonnyal be kell vezetni az új technológiát, hiszen ezáltal nem csak gyorsul a hozzáférés, de optimálisabban lesz használható a frekvencia, ami fajlagosan olcsóbbá is teszi azt. Ez elméletben akár gyorsíthatná is a folyamatot, hiszen versenyelőnyhöz juttathatja az idejében lépő cégeket. Ennek jegyében a TeliaSonera például az eredeti terveihez képest hetekkel korábban elindította a szolgáltatást. Ott persze ma már mindenütt kiválóan működik legalább a 3G, ellentétben a hazai valósággal…
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak