Bár a Windows 8 és Windows RT megjelenése után már vagy tucatnyi gyártó nekiállt tablet-notebook hibrideket tervezni, a kategóriát megalapozó Asus tanítanivalósan emeli át az androidos Transformerek legjobb hagyományait windowsos környezetbe.
Az első Transformer tablet megjelenésekor talán egyesek még extrákkal felvértezett játékszer kategóriába sorolhatták a billentyűzettel és pótakkuval ellátott dokkoló és az erős hardverrel megtámogatott táblagép elegyét. Mostanra azonban látható, hogy az Asus akarva-akaratlanul új kategóriát teremtett, amely még nem is az androidos versenytársak esetében kapott erőre, hanem a Windows 8 és Windows RT megjelenése után. Szinte minden nevesebb gyártó kihozott már olyan windowsos táblagépeket, amelyekhez valamilyen extra beviteli eszköz csatlakoztatható, még a Microsoft saját Surface tablete is kapott valami hasonlót, igaz, "lájtosabb" formában a hajlékony érintős borító formájában. Érdekes módon azonban a teljeskörű dokkoló funkciót kevesen vették át, így a Windows 8-at futtató VivoTab még mindig különlegesnek számít a felszereltség és az akku-élettartam terén.





Dupla élvezet
Az Asus új mobileszköz-felhozatala elsőre kissé túlburjánzónak tűnhet, de a windowsos készülékek terén valahol épp a VivoTab lehet egyfajta origó. Egy olyan általánosan használható eszközt ismertünk meg benne, amelynél lehet professzionálisabb, izmosabb konfigurációt is választani a gyártó kínálatából és akad jó pár kompaktabb, zsebbarátabb készülék is. A VivoTab viszont tényleg az az ügyesen egyensúlyozott középpont, amely kézbe simuló, ultrahordozható tablet, ha úgy akarjuk, és munkára is alkalmas notebook, ha ezt szeretnénk. Ennél nem több és nem kevesebb, tehát pontosan ezért jó. Nézzük a részleteket!

Elsőként maradjunk szigorúan a tabletnél. A 11,6 hüvelykes Super IPS+ LCD panellel felszerelt eszközt még kecsesebbre formálták az eddigi Transformereknél, saját (tehát dokkoló nélküli) vastagsága mindössze 8,7 milliméter. A korábban jellemző körkörös szálcsiszolást a fémházon egyenes csiszolás váltotta fel, amely még egy fokkal elegánsabb kinézetet ad az eszköznek, ráadásul a Windows 8 kockás-csempés felületével is jobban passzol.





Maga a kijelző 1366x768 képpontos felbontást kapott, tehát a full-HD rajongóknak egy kategóriával feljebb kell majd gondolkozniuk. Mindemellett a kép kontrasztos és színgazdag, bár persze a (biztonsági) üveg miatt napfényben meg kell szoknunk a tükröződést - ez viszont minden érintőkijelzős eszköznél így van, amíg egy ennél életképesebb általános megoldás nem születik, ezzel meg kell barátkozni. Ha már érintés: a kijelző egyrészt tíz ujj egyidejű mozdulatait is felismeri, tehát akár kifejezetten szofisztikált gesztusokat használó alkalmazásokat is bátran futtathatunk. Ha pedig ennél is precízebb pozicionálásra van szükségünk, a VivoTab mellé járó Wacom érintőtoll siet a segítségünkre. Az 1024 nyomáspontot megkülönböztető érzékenység mellett mini digitális Michelangelót faraghatunk magunkból, vagy épp folyóírásos jegyzetelésre válthatunk.

Nem tank, de jól gurul A 675 grammos "alapkészülék" a fémház ellenére nem melegszik érezhetően használat közben, fogása a szálcsiszolt felületnek is köszönhetően stabil és kényelmes. A stílusos motorháztető alatt szintén egy erős középutas hardverpark szolgálja ki a Windows 8-at. A Clover Trail sorozatú, kétmagos Intel Atom Z2760 processzor órajele 1,8 gigahertz, melyet 2 gigabájtnyi DDR3 RAM és 64 gigabájtos flash tárhely támogat.





A hátlapon egy 8 megapixeles, autofókuszos, LED vakus kamera áll mindazok rendelkezésére, akik arra éreznek égető vágyat, hogy egy A4-es méretű "fényképezőgéppel" mászkáljanak. Az előlapon a kijelző fölött egy 2 megapixeles kamera segít a videókommunikációban, ráadásul a hátoldali társához hasonlóan ez is képes 1080p felbontású videók készítésére.

Kommunikáció terén b/g/n szabványú WiFi, Bluetooth 4.0 és NFC is rendelkezésünkre áll, emellett egy kifejezetten gyorsnak tűnő GPS és a tablet-szinten már kötelező funkciók (G-szenzor, fényérzékelő, giroszkóp, iránytű) sem maradtak ki.

Az akku nem cserélhető, ám kifejezetten erősnek tűnik: tesztünkben folyamatos lejátszásra állítottunk egy 720p felbontású filmet, amelyet pár perc híján 11 óráig pörgetett.





Csatolt részek A Windows 8-cal még inkább beigazolódott a hibrid megoldás létjogosultsága. Már az androidos változatoknál is sok előnyt lehetett a billentyűzetes dokkoló számlájára írni, de tény, hogy a 'droid még mindig nem igazán a notebookos beviteli módokra van kihegyezve. A Windows 8 azonban mindamellett, hogy kézzel tologatható csempéket és a (már nem) Metro felület geszus-alapú vezérlését tabletekre hegyezte ki, azért még mindig egy desktop operációs rendszer is egyben.

Amikor tehát a VivoTabra felcsatlakoztatjuk a dokkolót, nem csak az extra akkuidőnek örülhetünk (ez a fenti videólejátszásos teszt alapján összesen 19 óra és 27 perc), hanem egy teljes átalakulásnak, amely után az eszközből egy érintős, teljes értékű notebook válik. Nem csak valami sántikáló félmegoldás:a billentyűzet kiválóan használható, nem kotyog, nem pontatlan, és a multitouch érintőpad is notebook-szintű. Emellett két USB és egy HDMI csatlakozóval is gazdagodunk, így gyakorlatilag akár asztali funkciókra is használhatjuk a gépet külső egérrel és egyéb perifériákkal.





A tesztidőszak alatt bebizonyosodott, hogy valóban egy igazi középutat sikerült pontosan becélozniuk az Asus fejlesztőinek: tabletként és ultrakönnyű notebookként is jól használható,kiegyensúlyozott teljesítményt nyújtó eszköznek bizonyult a VivoTab. Ha valaki a tabletes extrákból (még vékonyabb, még könnyebb), vagy épp a notebook-funkciókból (nagyobb kijelző, erősebb processzor) szeretne többet, választhat más modelleket a gyártó kínálatából, viszont a VivoTab által kínált ritka egyensúlyt minden más esetben valamilyen szinten fel kéne adnia.

Notebook-és hibrid-hadsereggel támad az Asus
Tablet-körkép 2012. végén - 2. rész: 10 hüvelyk környékén
Zsebemben a gépem: Windows To Go - Kingston USB teszt

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.