A HTC androidos telefonjai a felhasználói és szakmai értékelésekben egyaránt a felső kategóriát képviselik. Az első tablet megjelentetésével azonban kissé sokat várt a tajvani gyártó, igaz, a Flyer apróbb hiányosságai mellett is szerethető.
Úgy tűnik, a tabletpiacon mostanában a 10 hüvelyk környékét célozták meg az érintőkijelzők méretével, az
első Galaxy Tab vagy a
Dell Streak 7 hüvelykes szegmensében kevesebb a versenyző. A HTC első táblagépe talán a szűkebb mezőny miatt választotta a kisebb méretet, amellyel kapcsolatban többen már a Flyer megjelenése előtt fanyalogtak. A tablet valóban nem nagy és a "telefonos Android" sem épp a legújabb megoldás, mégis elegáns és jól használható végeredmény született.
Hófehérke, a törpe ■ A szokásos, színes előlapos HTC dobozban már a belső elrendezés egy bizonyos almás vállalatot idéz a külön-külön fóliázott részegységekkel és a hófehér alapszínekkel. A Flyer maga is jócskán átemel az
iPad-életérzésből, az alumínium test szélén és a hátlap egyes részein pedig fehér műanyag szűziesíti az összképet.
Ami elsőre valóban gyorsan szemet szúrhat, hogy az eszköz operációs rendszere bizony még nem a tabletekre kihegyezett
Android 3.0 Honeycomb, a teszt időpontjában a 2.3.3 verzió hajtotta a Flyert. Ha csak a számozást nézzük, akár homlokráncolva is fogadhatnánk a hírt, ám a tajvani gyártó okostelefonokon már bizonyított Sense felülete gyakorlatilag minden hiányérzetünket megszüntetheti.
A HTC okostelefonokról több elem már ismerős lehet...
A Honeycomb nagy előnye ugyebár az, hogy a tabletek nagyobb felületét jobban kihasználhatóvá teszi. A Flyer esetében "csak" 7 hüvelykes kijelzőt kell teleszórni funkciókkal, erre pedig nagyon elegánsan képes a Sense: a "kvázi-háromdében" görgethető képernyőkkel, az alsó sávon elhelyezett gyorsikonokkal nagyszerűen testre szabható az apróság. Még a készenléti képernyőn is helyet kaphatnak ikonok, amelyeket a készenléti módot feloldó gyűrűbe húzva azonnal elindíthatunk, külön feloldás nélkül.
Tabletet tolláról ■ Hardveresen egy átlagosan jó szintet hoz a Flyer, az 1,5 gigahertzes Qualcomm processzor és az 1 gigabájt memória zökkenőmentes működést biztosít. Az 1024x600 képpontos kijelző kontrasztos és színgazdag, bár az érintőfelületét kicsit szokni kell: talán a nemsokára kitárgyalt toll miatt, mindenesetre elsőre kissé "ragadósabb" érzés ujjal navigálni rajta, mint mondjuk a
Samsung Galaxy Tab 10.1 képernyőjén. Pár órával később azonban már észre sem venni a különbséget, a kijelző gyorsan és pontosan reagál az érintésre, akár multitouch használat közben is.
Az apró tablet legnagyobb "kúlságfaktorának" minden bizonnyal a csomagban található tollat szánták. Nem kell megijedni, nem a régi, rezisztív képernyős PDA-k stylusa tért vissza, a Flyer továbbra is "az ujjainkra vágyik". A toll csak egy ügyes kis kiegészítő, amelyet viszont valószínűleg a legtöbben csak néha-néha vesznek majd használatba.
A kis elemmel működő tollal sajnos kizárólag meghatározott alkalmazásokat használhatunk, ezekben azonban érdekes kipróbálni. A Sense-szel érkező Feljegyzések szerkesztgetésekor a leglátványosabb a tollazgatás. Ebben a felturbózott jegyzettömbben lehetőségünk van a szöveget saját skicceinkkel, kiemeléseinkkel, jelöléseinkkel megtámogatni. Az alábbi kép például egy pár másodperc alatt összehozott jegyzetecske, melyet elkészítés után Gmailben küldtem el saját magamnak, de lehetőség van közösségi oldalakon megosztani vagy egyéb webes tárhelyeken is közvetlenül elhelyezni a műveket.
A rajzért a nem létező Bitport Grafikai Stúdiót illeti az elismerés...
A toll egyébként automatikusan bekapcsol egy képernyő-pillanatkép effektust, ha a kijelzőhöz érintjük. Ilyenkor az épp használt képernyő aktuális nézete mentődik el egy képfájlban, amelyre szabadon rajzolhatunk a speciális menüből előhívható különféle stílusú és színű rajzeszközökkel. Ha prezentációkhoz vagy akár futó programok egyes funkcióihoz szeretnénk gyors hozzáfűzéseket biggyeszteni, tulajdonképpen ügyes megoldás. Az alábbi képen gonosz módon az operációs rendszer magyar fordításának egyik félresikerült momentumát jelöltük meg a Flyer tollával (az eredetije minden bizonnyal az "about the tablet" lehetett).
A fordítók valamit elnéztek...
Kis nagy tábla ■ Érdekes fordulatként már pár napos használat után sem éreztük annyira kicsinek a Flyert: vízszintes állásba fordítva még a gépelés sem tűnt olyan nehéznek a kisebb kijelző ellenére. Bár függőlegesen valóban inkább egy nagyra nőtt telefonhoz hasonlóan kezdi el kezelni az egyszeri tesztelő. Tárgyalásokon gyorsan és hatékonyan lehet jegyzetelni, de a web, a levelezés vagy a közösségi oldalak kezelése is kényelmes. A Honeycomb Gmail kliense persze részletesebb a kétpaneles megjelenítésnek köszönhetően, ám gyorsan vissza lehet szokni a telefonra szabott, ám annál nagyobb, tehát átláthatóbb alkalmazásokra is.
A hátoldalon található, akár 720p felbontású videó rögzítésére is alkalmas, 5 megapixeles kamera mellé egy frontoldali, 1,3 megapixeles kistestvér is jár, hogy videón is cseveghessünk kedvünkre. Persze fényképek terén senki ne támasszon hatalmas minőségi elvárásokat, a tabletek egyelőre nem a fotózás megreformálását tűzték ki célul, és a Flyer sincs ezzel másképp.
A Flyerrel készült gyors fotó. Természetes fény, retus nélkül... Van még hová fejlődni.
Kommunikáció szempontjából mindent megkapunk, amit csak egy tablet adhat, a Wi-Fitől a GPS-ig - ezt már külön csak akkor illik részletezni, ha egy táblagépből valamilyen alapvető kommunikációs lehetőség kimarad, itt ilyesmiről nincs szó.
Összességében a kezdeti félelmek mindegyikét megcáfolva egy barátságos, általános tabletfunkciókra tökéletesen használható jószág a Flyer. Aki a mérete vagy épp az Android verziószáma miatt morog, valószínűleg még csak papíron vagy neten látta a specifikációkat és nem használta az apróságot: pár óra alatt ugyanis tökéletesen kézre áll. A NASA számítási kapacitását természetesen nem várhatjuk tőle, de semmilyen más tablettől sem. A HTC Flyer tudja azt, amire a tabletet kitalálták, ötletes jegyzettömb, karcsú és elegáns web- és email-kliens, valamint jól használható multimédiás kütyü egyben. A tollra pedig tessék vigyázni! Mindig tegyük vissza a szériatartozék bőrtok megfelelő tartókájába, különben odavész az élvezeti érték fele.