Egyre többen vásárolnak okostelefont, majd ráugranak az alkalmazásokra, teletömik zenékkel és filmekkel a készülék tárhelyét. Sokszor csak a rendszer figyelmeztetésekor kapunk észbe - de hová is tegyük azt a sok adatot?
Az okostelefonok tárhelyével kapcsolatban jóval hamarabb ugorhat be a "véges" jelző, mint a számítógépeinknél. Egy pár milliméter vastag, tenyérnyi készülékbe nem fér bele több terabájtos merevlemez, ezért kénytelenek vagyunk beérni a vékonyka belső tárhelyekkel (már ha egyáltalán van ilyen, hiszen az olcsóbb készülékekben ez szinte használhatatlanul kevés) és a bővítőkártyákkal (már ahol van erre lehetőség, hiszen az iPhone-okban vagy néhány egyéb gyártó egyes készülékeiben bizony nem támogatott az ilyen jellegű bővítés). Gyorstippünkben összefoglajuk az okostelefonok tárhelyproblémáinak leggyakoribb okait és a leggyorsabb orvoslási módszereket.

Kártyázni ér! A legegyszerűbb módszer természetesen a memóriakártya megvásárlása vagy bővítése. Egyes telefonokban (leginkább az olcsóbb típusokban) annyira szűkre szabják a belső flash tárhelyet, hogy akár 1-2 alkalmazás telepítése, vagy akár egy lemeznyi mp3 zenefájl felmásolása után máris "levegőért kapkod" a telefon. Előfordul, hogy ilyenkor a készülék működése is lelassulhat vagy akár meg is zavarodhat, hiszen például androidos készülékek esetében a belső memória elvben megegyezik magával a tárhellyel, és a túltömött tároló miatt a készülék rendszere sem lesz képes "gondolkodni" és végrehajtani az alapszintű feladatokat.


Ha nem látjuk a telefon külsején, a microSD kártya bővítőhelye gyakran a
hátlap alatt, a SIM kártya foglalata közelében található


Ha tehát van memóriabővítési lehetőség a telefonon, a legegyszerűbb lehetőség ennek kihasználása. Már egy 1-2 gigabájtos microSD kártya is nagy segítség lehet, amelyet 1-2 ezer forintból megúszhatnak azok is, akik nem szeretnének sokat költeni a telefonra és kapcsolódó dolgokra. A kártya behelyezése után ajánlott az adatfájlokat (tehát például fotókat, zenefájlokat, dokumentumokat és egyebeket) már erre menteni, így felszabadítva a telefon erőforrásait.

Kártyatrükk mesterfokon Persze sokszor nem elég, ha csak az adatfájlokat mozgatjuk át memóriakártyára. Alapvetően az Androidra települő alkalmazások automatikusan a belső memóriába fészkelik be magukat, így egy idő után a túl sok app installálása is megeszi az erőforrásokat attól függetlenül, hogy használunk-e memóriakártyát vagy sem.

Szerencsére már több megoldás létezik arra, hogy felülbíráljuk a rendszer és az alkalmazások rigolyáit. Ilyen például az egyéb hasznos funkciókkal is rendelkező ZDbox, amely telepítés után beépül a rendszerbe, és többek között a telefonban elérhető memóriák / tárhelyek állapotát is figyeli. Lehetőséget ad arra is, hogy az alkalmazások nagy részét átmozgassuk a memóriakártyára, ezzel felszabadítva a belső tárhelyet. Ilyenkor csak arra figyeljünk, hogy az átültetett appok nem lesznek elérhetőek a kártya kiszedésekor, vagy számítógéphez csatlakoztatás közben. Az ügyes alkalmazás ráadásul minden újabb app telepítése után közvetlenül apró figyelmeztetés formájában felajánlja, hogy a frissen beszerzett szoftvert rögtön a memóriakártyára küldi.



Szinkronban a világgal De vajon mi a helyzet akkor, ha telefonunkat olyan szinten mozgó irodának vagy épp mini adatközpontnak akarjuk használni, hogy már a memóriakártya sem elegendő? Ilyenkor hívhatjuk segítségül a cloudos tárhelyszolgáltatásokat, például az iPhone-ra, Androidra, BlackBerry OS-ra, és kis trükkel Windows Phone-ra is elérhető Dropbox, melynek mobil változata gyakorlatilag ugyanazt tudja, mint a PC-s verzió. Egyrészt szinkronizálhatjuk fájljainkat különféle eszközeink között, de arra is lehetőség nyílik, hogy a PC-ről a felhőbe mentett adatokat, képeket, zenéket és minden egyebet ne kelljen folyamatosan a telefonon (is) tárolni, ám a weben keresztül bármikor hozzáférhessünk azokhoz, amelyekre épp szükségünk van.



Természetesen egyre több ilyen szolgáltatás elérhető: Androidra ott a natív Google Drive, Windows Phone alá a SkyDrive. Ezek ráadásul szép lassan szintén kezdenek terjeszkedni a többi platform felé. Érdemes tehát körbenézni és használatba venni az általunk leginkább kedvelt cloudos tárolót (vagy akár egyszerre többet is).

Hasonló tippek:
Mappák a zsebben: munkában az okostelefon
SugarSync: Dropbox felturbózva
Betelt a fiók? Így takaríthatunk Gmailben

Arab MI-cégbe fektet a Microsoft

Redmondnak csillapíthatatlan az étvágya, ha MI-fejlesztésről van szó. Az OpenAI-ba tolt sok milliárd dollár után ezúttal másfél milliárdot áldoz az egyesült arab emírségekbeli G42-re.
 
Hirdetés

Adathelyreállítás pillanatok alatt

A vírus- és végpontvédelmet hatékonyan kiegészítő Zerto, a Hewlett Packard Enterprise Company platformfüggetlen, könnyen használható adatmentési és katasztrófaelhárítási megoldása.

Hol, milyen adatokat és hányszorosan tároljunk ahhoz, hogy biztonságban tudhassuk szervezetünk működését egy nem várt adatvesztési incidens esetén is?

a melléklet támogatója az EURO ONE Számítástechnikai Zrt.

CIO KUTATÁS

TECHNOLÓGIÁK ÉS/VAGY KOMPETENCIÁK?

Az Ön véleményére is számítunk a Corvinus Egyetem Adatelemzés és Informatika Intézetével közös kutatásunkban »

Kérjük, segítse munkánkat egy 10-15 perces kérdőív megválaszolásával!

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.