Sok munkahelyi pozíció jár együtt folyamatos utazással, konferencia-részvétellel. Az ezekre való felkészülést, az utat és az ottlétet is megkönnyíthetjük, ha van pár ügyes alkalmazás a telefonunkon.
Az üzleti út során a járatfoglalástól az idegen városban történő navigáción keresztül az esti kikapcsolódásig számos olyan terület említhető, amelyet könnyebben abszolválhatunk egy-egy jó okostelefonos alkalmazás segítségével. Ezekből gyűjtöttünk most össze egy csokorravalót, természetesen a teljesség igénye nélkül.
Appok szárnyán ■ Ha repülős utazás előtt állunk, a Skyscanner
iPhone-ra és
Androidra is elérhető alkalmazásával meglehetősen egyszerűen, akár menet közben, vagy az ebéd utáni kávét kortyolgatva is kiválaszthatjuk a legolcsóbb, leggyorsabb vagy bármilyen szempontból számunkra ideális járato(ka)t. Természetesen azonnal meg is vásárolhatjuk a kiválasztott gépre a jegyet.
Ha már repülésről van szó, az is fontos lehet, hogy percre pontosan tudjunk tájékozódni kiszemelt járatunk pillanatnyi állapotáról. A nagyobb légitársaságok szinte mindegyike rendelkezik saját, ingyenes alkalmazással. Ezek segítségével egyszerűen ellenőrizhetjük, nincs-e például csúszás az indulással. (Utóbbi akár hasznos is lehet, ha nem készültünk össze időben.)
Térkép e táj ■ Amennyiben rövidebb távra, autóval utaznánk, okostelefonunk teljes értékű navigációs készülékként áll rendelkezésünkre. Számos megoldást találunk erre a két legjelentősebb rendszer, az iOS és az Android alkalmazásboltjában, ám mióta nyár végén itthon is elérhetővé vált a
Google ingyenes navigációs megoldása, nem igazán van értelme tovább keresni. Ráadásul a Telenor ügyfeleinek az adatforgalomért sem kell fizetni, de várható, hogy a vetélytársak is hamarosan reagálnak erre (arra persze figyeljünk, hogy külföldön már súlyos pénzekbe kerülhet a hosszas adatforgalom).
Nagyobb rendezvényeken, és itt kifejezetten nagy, több ezer résztvevőt vonzó eseményekre gondolunk, magán a konferencia helyszínén sem egyértelmű, mit hol valálunk. Szerencsére - elsősorban külföldön - már kezd bevett gyakorlattá válni, hogy kifejezetten az eseményre készítenek egy okostelefonos alkalmazást, amivel könnyen lehet tájékozódni akár a programmal kapcsolatban, akár a több tucatnyi előadóterem között.
Networking ■ Az üzleti konferenciák egyik leghasznosabb eleme a személyes kapcsolatépítésben rejlik. Az ismerkedés rituáléjánek évszázados múlttal büszkélkedő része a névjegykártyák cseréje. Ám a telefonok fejlődése elkezdte enek a tradíciónak a nyugdíjaztatását.
Az ingyenesen elérhető
Cardcloud alkalmazásban rejlő lehetőségekről már tavasszal külön cikkben beszámoltunk. Azóta annyi újdonság történt, hogy elkészült az androidos készülékekre szánt változat is.
Persze még számtalan évig fogunk sokaktól hagyományos kártyát kapni, viszont ezek digitalizálására is több jó alkalmazást találni. A nemrégiben LinkedIn üzleti közösségi oldal által felvásárolt
CardMunch kínálja talán a legérdekesebb szolgáltatást. A lefényképezett névjegykártya adatait ugyanis nem számítógépes módszerekkel, hanem
emberekkel dolgozzák fel, így a rossz képminőségből és a hibás beolvasásból származó gépi bakik százszázalékban kiküszöbölhetők. Jó hír, hogy ez is ingyenes lett a felvásárlást követően. Rossz hír, hogy egyelőre csak iPhone-on elérhető, bár régóta ígérik már a BlackBerry-változatot is.
Levezetés ■ Többnapos konferenciáknál általában jut idő némi lazításra, városnézésre is. Ebben szintén jó partnerre találunk okostelefonukban. A magyar fejlesztésű
PocketGuide mobilalkalmazás városnézők számára kínál interaktív túraútvonalakat és speciális élménymegosztási lehetőséget. Használatához nem kell folyamatos internetkapcsolat, hiszen a letöltést követően GPS-koordináták alapján indítja el hangalapú instrukcióit.
Aki viszont csak egy kellemes esti kikapcsolódásra vágyik, annak elegendő lehet egy vendéglátó- és szórakozóhelyeket, illetve boltokat ajánló alkalmazás. Az androidos telefonokkal többnyire együtt érkezik a Locations app, amellyel könnyedén találhatunk nemcsak közeli éttermet, de például bankot vagy bankautomatát is, ha éppen készpénzre lenne szükségünk. Az iPhone-t használók szinte ugyanezt kapják, ha az ingyenes Google Places (Helyek) applikációt töltik le készülékükre.
Mint említettük, jelen írásunk csak ötleteket szeretett volna adni arra, milyen lehetőségek rejlenek a zsebünkben hordott okostelefonokban. Érdemes kis időt a különböző alkalmazásboltokban való kutatással tölteni, mert a megemlítetteken kívül számtalan megoldás várja, hogy használatba vegyük őket.