Míg a Google több mint 55 millió találatot ad az „asthma” szóra, egy másik kereső, a HealthMash csak 27-et. Utóbbi mégis hasznosabb, ha a betegségről komolyabban akarunk tájékozódni, mert nem a teljes internetet, csak annak orvosilag megbízható, ellenőrzött változatát böngészi, és abból sem ad végeláthatatlan találati listát.

A HealthMash kigyomlálja a csodadoktorokat, a csodapirula-hirdetéseket, és egy-egy keresésből inkább olyan komplex kiindulópontot, gyűjtőoldalt állít elő, ahonnan könnyen be lehet barangolni a web „komoly” felét – igaz, csak angolul.

A kép kattintásra nagyítható


A rendszert a WebLib Kft. fejlesztette, és okostelefonokra is folyamatosan kiterjeszti: az iPhone után a napokban mutatkozott be az Android operációs rendszerre szabott verzió. „A szoftver ingyen letölthető, ám a végső célunk az, hogy a rendszer mögé felépített szakmai adatbázis értékesítésével a jövőben bevételhez jussunk” – vázolja az üzleti modellt Jóföldi Endre ügyvezető. Hasonlóan komoly, ám elsősorban a web 2-es csatornák felé orientálódó tematikus kereső a Webicina, amely szintén magyar munka, ugyancsak angol nyelven, s iPhone-ra már elérhető.

Butaságok között Az okostelefonokra szánt egészségügyi alkalmazásokkal tele a padlás, az óriási kínálat azonban villámgyorsan szűkül, ha valaki a fentihez hasonló, kreatívabb, szakmaibb fejlesztéseket keres. E szoftverek jó része a sporthoz, fitneszhez és fogyókúrához köthető, másrészt olyan „irodai” megoldás, amely az orvosok munkáját hivatott megkönnyíteni.

Ezeken kívül a letölthető applikációk zöme olyan krónikus népbetegségekre koncentrál, mint a magas vérnyomás, a magas koleszterinszint vagy a cukorbetegség. Többségük megreked azon a szinten, hogy a páciens által mért egészségügyi adatokat gyűjti és értékeli. Így valójában egyelőre csak a papíros „betegnapló” digitalizálására szolgálnak.

Ha kifejezetten magyar viszonyokra adaptált megoldást keresünk, akkor a találatok hirtelen még tovább apadnak, ám biztató, hogy e téren egyre intenzívebb a mozgolódás. A napokban vált elérhetővé (iPhone-ra és Androidra) a Pharmindex alkalmazás, amely az UBM Medica Kft. fejlesztése. Ez a Magyarországon forgalomban lévő gyógyszerek intelligens adatbázisát helyezi a fehér köpenyesek (és az érdeklődő laikusok) zsebébe. Nem puszta listáról van szó; a program megmutatja például az egyes készítmények közötti nem kívánt kölcsönhatásokat, vagy figyelmeztet, hogy például terhesség alatt mi szedhető és mi nem.

Folyamatos megfigyelés Ígéretes alkalmazáson dolgozik a nyíregyházi Babosi Mérnökiroda Kft. is. Egy olyan pulzoximétert (a pulzusszámot és a vér oxigéntelítettségi szintjét mérő eszközt) terveznek piacra dobni még az idén, amely automatikusan, Bluetooth kapcsolaton keresztül feltölti az eredményeket okostelefonra.

A készülék mindössze 71 gramm súlyú lesz, a csuklóra lehet majd csatolni, illetve a hozzá tartozó csipeszt a páciens ujjára tenni, és máris mutatja az aktuális paramétereket. Riasztási határértékek állíthatók be rajta, tárolja az utolsó 24 óra eredményeit, s megadható, hogy a méréskor a páciens éppen fut, gyalogol, ül, vagy alszik. „Ezekből az adatokból egy orvos sok dolgot leszűrhet, egy jó diagnosztánál elengedhetetlen lesz a használata” – bizakodik Babosi György ügyvezető. A szoftver ingyenesen letölthető lesz, a használatához szükséges készülék ára azonban 70–80 ezer forint körül várható.

Helymeghatározással küzdenek az asztma ellen
Francia-magyar robot vigyázna az idősekre

Ezzel nyilván nem az a szándékuk, hogy beszálljanak a legtöbbet letöltött okostelefonos alkalmazások globális versenyébe, amelyben ma elsöprő az amerikai applikációk fölénye. A letöltési listák egyik éllovasa az az alkalmazás, amely – sok orvos meglepetésére – egészen pontosan meg tudja határozni a pulzusszámot pusztán abból, hogy a felhasználó a telefon kamerájához érinti a mutatóujját.

(A cikk a Figyelő 2011/17. számában jelent meg.)

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.