A HealthMash kigyomlálja a csodadoktorokat, a csodapirula-hirdetéseket, és egy-egy keresésből inkább olyan komplex kiindulópontot, gyűjtőoldalt állít elő, ahonnan könnyen be lehet barangolni a web „komoly” felét – igaz, csak angolul.
A rendszert a WebLib Kft. fejlesztette, és okostelefonokra is folyamatosan kiterjeszti: az iPhone után a napokban mutatkozott be az Android operációs rendszerre szabott verzió. „A szoftver ingyen letölthető, ám a végső célunk az, hogy a rendszer mögé felépített szakmai adatbázis értékesítésével a jövőben bevételhez jussunk” – vázolja az üzleti modellt Jóföldi Endre ügyvezető. Hasonlóan komoly, ám elsősorban a web 2-es csatornák felé orientálódó tematikus kereső a Webicina, amely szintén magyar munka, ugyancsak angol nyelven, s iPhone-ra már elérhető.
Butaságok között ■ Az okostelefonokra szánt egészségügyi alkalmazásokkal tele a padlás, az óriási kínálat azonban villámgyorsan szűkül, ha valaki a fentihez hasonló, kreatívabb, szakmaibb fejlesztéseket keres. E szoftverek jó része a sporthoz, fitneszhez és fogyókúrához köthető, másrészt olyan „irodai” megoldás, amely az orvosok munkáját hivatott megkönnyíteni.
Ezeken kívül a letölthető applikációk zöme olyan krónikus népbetegségekre koncentrál, mint a magas vérnyomás, a magas koleszterinszint vagy a cukorbetegség. Többségük megreked azon a szinten, hogy a páciens által mért egészségügyi adatokat gyűjti és értékeli. Így valójában egyelőre csak a papíros „betegnapló” digitalizálására szolgálnak.
Ha kifejezetten magyar viszonyokra adaptált megoldást keresünk, akkor a találatok hirtelen még tovább apadnak, ám biztató, hogy e téren egyre intenzívebb a mozgolódás. A napokban vált elérhetővé (iPhone-ra és Androidra) a Pharmindex alkalmazás, amely az UBM Medica Kft. fejlesztése. Ez a Magyarországon forgalomban lévő gyógyszerek intelligens adatbázisát helyezi a fehér köpenyesek (és az érdeklődő laikusok) zsebébe. Nem puszta listáról van szó; a program megmutatja például az egyes készítmények közötti nem kívánt kölcsönhatásokat, vagy figyelmeztet, hogy például terhesség alatt mi szedhető és mi nem.
Folyamatos megfigyelés ■ Ígéretes alkalmazáson dolgozik a nyíregyházi Babosi Mérnökiroda Kft. is. Egy olyan pulzoximétert (a pulzusszámot és a vér oxigéntelítettségi szintjét mérő eszközt) terveznek piacra dobni még az idén, amely automatikusan, Bluetooth kapcsolaton keresztül feltölti az eredményeket okostelefonra.
A készülék mindössze 71 gramm súlyú lesz, a csuklóra lehet majd csatolni, illetve a hozzá tartozó csipeszt a páciens ujjára tenni, és máris mutatja az aktuális paramétereket. Riasztási határértékek állíthatók be rajta, tárolja az utolsó 24 óra eredményeit, s megadható, hogy a méréskor a páciens éppen fut, gyalogol, ül, vagy alszik. „Ezekből az adatokból egy orvos sok dolgot leszűrhet, egy jó diagnosztánál elengedhetetlen lesz a használata” – bizakodik Babosi György ügyvezető. A szoftver ingyenesen letölthető lesz, a használatához szükséges készülék ára azonban 70–80 ezer forint körül várható.
(A cikk a Figyelő 2011/17. számában jelent meg.)
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak