Néha az informatikai termékek versenyének trónkövetelői teljes letámadás helyett valamilyen speciális területet céloznak meg, amelyben túlszárnyalnák a jelenlegi királyt. Az Archos tabletje tárhely terén nyújt olyat, ami az iPadben nincs: 250 gigabájtot.
A táblagépekben megszokott adattárolási módszer a Flash-alapú háttértárak használata. Ezek azonban a technológia jelenlegi állása szerint jóval elmaradnak a hagyományos merevlemezektől, legalábbis kapacitás terén. Egy átlagos tabletben 16 vagy 32 gigabájtnyi beépített háttértárral gazdálkodhatunk, és microSD kártyával még 32 gigabájtot préselhetünk az eszközbe. Az Archos most azokra próbál hatni, akik szerint ez a tárhely bizony még igen karcsú.
Húzd meg, ereszd meg ■ Az Archos G9 nevű tabletjének újdonsága a 250 gigabájtos, speciálisan átalakított Seagate Momentus merevlemez. Ez a típus 2,5 hüvelykes, vastagsága 7 milliméter: itt már elő is kerül az első probléma a megoldással kapcsolatban. A tabletek világában hatalmasnak számító 250 gigabájt ugyanis más téren "üt vissza", például a méret és a tömeg tekintetében kell kompromisszumokat kötni. Érdekes, hogy van hagyományos merevlemezből is ennél kisebb: az 1,8 hüvelykes modelleket az Apple is használta már egyes MacBook Air és iPod modellekben.
A Flash-meghajtókat a gazdaságos helykihasználás mellett több más okból is használják a táblagépekben: a mozgó alkatrész nélküli eszközök jóval gyorsabb adatelérést tesznek lehetővé, és ugyanezen tulajdonságukból következően a fizikai behatásokra (rázkódásra, ütődésre) is sokkal kevésbé érzékenyek.
Hibridizáció ■ Miért lehet mégis megfontolandó egy hagyományos merevlemezzel szerelt tablet beszerzése? Az első szempont természetesen maga a tárhely nagysága, de ezen felül az ár is fontos szempont. Az Archos marketingigazgatója szerint egy 32 gigabájtos Flash meghajtó áráért 250 gigabájtnyi tárhelyet birtokolni nem elhanyagolható érv, ráadásul a G9 árán is meglátszik a pozitív hatás: a 8 hüvelykes kijelzővel szerelt változatot 370 dollárért, a 10 hüvelykest pedig 470 dollárért lehet majd hazavinni. (A legocsóbb, 16 gigás iPad 2-ért jelenleg 499 dollárt kérnek.)
Emellett azon is dolgoztak a vállalat fejlesztői, hogy a hagyományos merevlemez mégse legyen annyira hagyományos. A Seagate Momentus meghajtó "elé" egy 4 gigabájtos Flash egységet építettek, amely gyorsítótárként funkcionál. A leggyakrabban használt adatok itt helyezkednek el, ezért a mindennapi használat során a Flash háttértáras tabletekhez hasonló sebességet ígér a gyártó. A hagyományos tárhelyen az összes többi adat tárolódik majd a dokumentumoktól a képeken át a videókig, amelyeket nem folyamatosan, csak időnként használunk.
A G9 egyébként 1,5 gigahertzes, kétmagos, Texas Instruments OMAP 4460 processzorral, valamint Android Honeycomb 3.2 operációs rendszerrel kerül a boltokba. Az Egyesült Államokban már augusztus végén, Európa országaiban pedig az ősz folyamán érdemes keresgélni az eszközt.