Szerencsésebb amerikai technológiai portálok már kipróbálhattak olyan mobilokat és tableteket, amelyekben valamilyen ARM mutáció helyett Intel processzorok dolgoznak. A referencia-készülékek után a valódiak a januári CES-re várhatóak.
Az alábbi képen látható okostelefon kívülről semmi igazán világrengetőt nem mutat (ha csak azt nem, hogy az oldalsó fémsáv és a hardveres gombok kinézete erősen az iPhone 4-re hajaz. Szerencsére a készüléknek nem is az a feladata, hogy valódi piaci versenyben mérkőzzön meg a mostani csúcstelefonokkal. Az Intel referencia-készülékéről van szó, egy olyan modellről, amely sosem kerül kereskedelmi forgalomba, ám a szakértők számára bemutatja a hamarosan érkező, Intel-alapú mobil eszközök sajátosságait. Az igazi meglepetés tehát a készülékházon belül található, és volt, aki már ki is próbálhatta, mit tud.
Hódítás vagy átmerészkedés? ■ Míg a PC-k világában egyelőre több pályahosszal vezet az Intel a processzorok piacán, az okostelefonok és tabletek versenyébe eddig nem tudott érdemben beszállni, itt ezért az ARM architektúrára épülő chipek gyártói osztoznak a részesedéseken. Az Intel azonban már jó ideje világosan kijelentette, hogy a mobilpiacba is beleharap, most pedig megérkeztek ennek első kézzel fogható jelei is. Több tengerentúli technológiai portálhoz juttattak el a fentihez hasonló referencia-eszközöket: a telefonokban és tabletekben már a Medfield kódnevű új Intel processzor dolgozik, bemutatva, mi várható a hamarosan kereskedelmi forgalomban is kapható készülékektől.
A Medfield az Atom processzorok legfrissebb tagja. Ez a processzorcsalád a PC-s világban a netbookok és ultrahordozható laptopok energiahatékony működéséért felel, ám egyelőre a mobilok számára még így is túlságosan áramzabálónak bizonyult. A Medfield épp ezért számít előrelépésnek az Intel, valamint az eszközöket kipróbáló Technology Review szerint is, mivel végre sikerült a kézi eszközök számára is elviselhetően visszafogni a lapka fogyasztását.
Ebbe a versenybe tenyerel bele az Intel 2012-ben...
Többet ésszel ÉS erővel ■ A Medfielddel meghajtott "próbatelefon" a tesztelők szerint kifejezetten jól vizsgázott teljesítmény-szinten. Nem esett nehezére Blu-ray felbontású videók lejátszása, amelyet akár tévére is továbbítani tudott. Az Android 2.3 (Gingerbread) rendszert futtató készülék az általános használat során is gyorsnak bizonyult, ráadásul az iPhone-méretű házba szerelt telefon meglepően könnyű volt több ma is kapható, hasonló méretű versenytárshoz képest.
A telefonba még olyan, manapság is kiemelkedőnek számító funkciókat is beépítettek, mint a csúcsminőségű sorozatfotózás, ahol másodpercenként 15 teljes méretű, 8 megapixeles képet készített a készülék. Ezt egyrészt a Medfield speciális lehetőségei, másrészt pedig az Intel által idén megvásárolt Silicon Hive szoftveres megoldásai teszik lehetővé.
A telefon mellett egy Medfieldre épülő tabletet is kipróbálhattak az újságírók. Az iPad 2-nél kissé nagyobb képátlójú eszközön már Ice Cream Sandwich futott, a szakértők pedig szintén kiemelkedően gyorsnak és megbízhatónak találták.
Stephen Smith, az Intel architektúra üzletágának alelnöke tervekkel is szolgált a portál számára. A vezető elmondta, hogy több hardvergyártó már dolgozik saját Medfield alapú eszközein, amelyek 2012 első két negyedévében jelennek majd meg a boltokban. A januári Consumer Electronic Show-n azonban már többen működő változatokat tudnak bemutatni ezekből, ezért a mostani referencia-készülékek után nagyon gyorsan megérkeznek a szerencsésekhez az első valódi, kereskedelmi forgalomba szánt modellek első példányai is.